BRATISLAVA 26. marca (SITA) - Maturitné témy slohových prác potrápili aj slovenčinárov. Mnohí učitelia slovenského jazyka vyčítajú zadaniu tém interpunkčné znamienka - bodky.
Podľa nich zadanie porušuje pravidlá pravopisu z roku 1991, ktoré hovoria, že za názvami sa nepíšu bodky. Kontaktovali preto aj Štátny pedagogický ústav (ŠPÚ), aby zistili, či môžu opraviť zadanie tém. "Odporučili sme im, že keď tam bude bodka, tak to nebude chyba," povedala pre agentúru SITA Eva Péteryová z ŠPÚ. Zároveň priznala, že pravidlá naozaj nepoznajú bodku za názvom. Podľa nej sa na ŠPÚ, ktorý má ako inštitúcia Ministerstva školstva (MŠ) SR na starosti maturity, dnes telefonicky obrátilo približne 30 - 40 škôl. "Od rána to bolo náročné," podotkla Péteryová.
Štátny pedagogický ústav (ŠPÚ) tvrdí, že v zadaní maturitných tém slohových prác neporušili pravidlá pravopisu a interpunkčné znamienka použili správne.
V stanovisku riaditeľa ŠPÚ Ľubomíra Pajtinku sa píše, že za jednoduchými vetami nedali bodky, pretože sa pridŕžali pravidiel používania interpunkčných znamienok v nadpisoch. Súvetia ukončili bodkami. "Uprednostnili sme princíp vetnej syntaxe, pričom v platných Pravidlách slovenského pravopisu nie sú uvedené príklady používania interpunkčných znamienok v nadpisoch, ktoré tvoria súvetia alebo skupiny viet," zdôvodňuje ŠPÚ. Podľa Pajtinku rovnako by postupovali aj v prípade súvetí, ktoré by sa končili otáznikom alebo výkričníkom. "Uvedenú problematiku sme konzultovali s odborníkmi pre danú oblasť," dodal Pajtinka.
Riaditeľka Obchodnej akadémie v Seredi Mária Löfflerová a riaditeľ Gymnázia Veľká okružná v Žiline Peter Balko nám potvrdili, že slovenčinári riešili bodky v zadaní. Obaja predstavitelia škôl povedali, že iné problémy s maturitami zatiaľ nemali.
Péteryová ďalej uviedla, že školy sa obracali na ŠPÚ aj s otázkami, ktoré sa týkali množného čísla v maturitnej téme "Človek, od ktorého sa mám stále čo učiť". Predseda Ústrednej maturitnej komisie Zdenko Krajčír, ktorý v živom vysielaní Slovenského rozhlasu žreboval obálku, totiž prečítal zadanie tejto témy ako "Človek, od ktorého sa máme stále čo učiť". Nezrovnalosti zaznamenali aj pri prečítaní žánru témy "Miesto, kam sa stále rád vraciam". Na túto tému sa mal písať umelecký opis, ale v rozhlase prečítali rozprávanie.
Maturitné témy slohových prác zazneli z rozhlasu dnes po 8:05. Do štúdia Slovenského rozhlasu priniesol štyri obálky s témami riaditeľ ŠPÚ Ľubomír Pajtinka. Po vyžrebovaní jednej obálky oznámili v priamom prenose dve sady tém slohových prác, jednu pre školy s vyučovacím jazykom slovenským a ukrajinským, druhá sada bola pre školy, ktoré učia v maďarčine. Následne ich zverejnili na internete. Objavili sa na internetových stránkach MŠ, ŠPÚ, Slovenského rozhlasu, školských výpočtových stredísk a krajských školských úradov. Oznam o témach chýba jedine na internetovej stránke Krajského školského úradu v Nitre. Rezort školstva na internete upravoval informáciu o témach. Po deviatej hodine ju spresnil, k druhej sade štvorice tém pridal, že sa týkajú škôl s vyučovacím jazykom maďarským. Podľa námestníka úseku merania výsledkov vzdelávania na ŠPÚ Vladimíra Repáša školy nemali mať problém s tým, ktorú štvoricu tém majú ponúknuť maturantom na výber. Tvrdí, že škôl s vyučovacím jazykom maďarským sa totiž týkalo zadanie, kde bolo uvedené, že ide o témy pre skúšku zo slovenského jazyka a slovenskej literatúry. Ostatným školám boli určené témy pre skúšku zo slovenského jazyka a literatúry. Slohy dnes písalo viac ako 64-tisíc študentov, ktorí mali štvrťhodinu na výber témy. Napísanie slohu museli zvládnuť za štyri hodiny.
aktualizované 17:21