Budúce usporiadanie musí vychádzať z Charty OSN a medzinárodného práva a nesmie zakladať precedens do budúcnosti. Zároveň kritizuje súhlas bývalej vlády s preletmi amerických lietadiel pri bombardovaní Srbska počas kosovskej krízy. Vyhlásenie pripomína rozhodnutia vlády Slovenskej republiky z roku 1999, ktoré prispeli k destabilizácii regiónu Západného Balkánu. V dôvodovej správe vládne strany uvádzajú, že Kosovo ani Srbsko nie sú pripravené na riešenie, ktoré by Kosovu dalo nezávislosť.
Vyhláseniami ku Kosovu sa bude parlament zaoberať dnes. Okrem najnovšieho, podpísaného poslancami Smeru-SD, ĽS-HZDS a SNS, má hlasovať o vyhlásení SNS. To vyjadruje „znepokojenie nad úvahami o faktickom osamostatnení provincie so znakmi suverénnej štátnosti bez vôle srbského štátu“. Aj vyhlásenie SDKÚ-DS je proti samostatnosti Kosova „bez súhlasu a proti vôli Srbska“. Vyhlásenie Smeru-SD samostatnosť Kosova nespomína ani v negatívnom ani v pozitívnom zmysle. Hovorí len o potrebe takého riešenia, ktoré by zabezpečilo stabilitu v oblasti. Návrh SMK o samostatnosti taktiež nehovorí. Podporuje ale splnomocnenca OSN Marttiho Ahtisaariho a čo najrýchlejšiu integráciu krajín Západného Balkánu do Európskej únie.
Kubiš: Dzurindova vláda v minulosti mlčky akceptovala vývoj Kosova
Predchádzajúce dve vlády Mikuláša Dzurindu podľa ministra zahraničných vecí Jána Kubiša mlčky akceptovali, kam sa uberá vývoj Kosova, ktoré podľa aktuálneho návrhu splnomocnenca OSN Maartiho Ahtisaariho smeruje k nezávislosti. Šéf diplomacie to dnes uviedol vo vystúpení v NR SR v súvislosti so snahou SDKÚ-DS presadiť v parlamente deklaráciu zaväzujúcu vládu podporovať také riešenie budúceho štatútu provincie, ktoré nevytvorí nezávislý štát Kosovo bez súhlasu Srbska.
"Bola to predchádzajúca vláda počas ôsmich rokov, ktorá jednoducho mlčky akceptovala, že sa vývoj uberá určitým smerom. Dnes sa aspoň časť opozície tvári, ako keby zrazu išli objaviť tento vývoj, ktorý bol naštartovaný a determinovaný v predchádzajúcom období od roku 1999," uviedol minister vo vystúpení k správe o zameraní zahraničnej politiky na tento rok.
Spôsob diskusie časti slovenskej opozície o Kosove podľa Kubiša vyvoláva počudovanie u západných krajín. "Všetkým zostáva rozum stáť nad tým, ako sa tu profiluje najmä naša opozícia," konštatoval, pričom spomenul aj svoje rokovania s ministrami zahraničných vecí z Nemecka a Rakúska v uplynulých dňoch. Slovensko bude podľa neho aj naďalej presadzovať návrhy, ktoré budú rešpektovať realitu v otázke Kosova a povedú k upevňovaniu mieru a bezpečnosti.
Predseda SDKÚ-DS Mikuláš Dzurinda v reakcii spomenul výroky premiéra Roberta Fica z minulosti, ktorými varoval pred priznaním nezávislého štatútu Kosova proti vôli Srbska. "Pán minister, ale veď my sme s pánom predsedom vlády Ficom v absolútnej zhode, tak prečo na nás útočíte," povedal Dzurinda.
Líder SDKÚ-DS a expremiér ďalej konštatoval, že aj on sa v zahraničí stretáva s partnermi a má úplne iné odozvy v súvislosti s Kosovom. "Priatelia z nemeckej CDU mi teraz v Berlíne povedali, že kade chodíte, vy otvárate otázku zlej slovenskej opozície. Na stretnutí s predsedom zahraničného výboru Bundestagu ste sa pohoršovali, čo si to SDKÚ na Slovensku dovoľuje. Takže vy chodíte žalovať na opozíciu, nie že by s nami medzinárodné spoločenstvo malo problém," povedal Dzurinda.
Galbavý kritizoval zameranie zahraničnej politiky
Slová a činy vládnej koalície sa rozchádzajú. Zameranie zahraničnej politiky je lepšie na papieri, ako v skutočnosti, vyhlásil v parlamentnej rozprave k zameraniu zahraničnej politiky pre tento rok poslanec SDKÚ-DS Tomáš Galbavý. „Očakávalo by sa, že prvé cesty predsedu vlády pôjdu na západ, nie na východ. Premiér sa síce vybral na Západ, ale skončil už na recepcii k výročiu kubánskej revolúcie, ktorá potláča ľudské práva,“ vyhlásil.
Sporné je podľa poslanca aj tvrdenie vlády a správy ministerstva zahraničných vecí, že bude podporovať činnosť mimovládnych organizácií. Ako ich ale chce podporovať, keď im berie dve percentá z dane a ohrozuje tak ich existenciu, spýtal sa Galbavý. Pripomenul aj Ficove označenie v Líbyi odsúdených zdravotníkov za páchateľov, za čo sa mu poďakoval líbyjský premiér slovami: ďakujeme, že rešpektujete líbyjské súdnictvo. Je riadna blamáž obetovať sestričky za stále nejasnú opravu líbyjských albatrosov v SR, zdôraznil Galbavý.
Ešte väčším problémom je podľa pozície Kosovo. Slová ministra zahraničných vecí Jána Kubiša, že cesta k nezávislosti je nezvratná ako aj o rozhovore s Vukom Draškovičom o hlasovaní v referende o srbskej ústave, boli nešťastné. Galbavý spomenul aj slová ministra hospodárstva Ľubomíra Jahnátka o úplatkoch v zbrojárskom priemysle. Následná podpora Jahnátka predsedom a členmi vlády podľa neho ukazujú, prečo Ficova vláda neprijala program boja proti korupcii.
Predseda SDKÚ-DS Mikuláš Dzurinda v rozprave odmietol Ficovu kritiku opozície. Vyhlásil, že podporuje dohodu Kosova a Belehradu pred medzinárodným diktátom. Pripomenul, že v postoji proti nezávislosti Kosova, nanútenej Srbsku medzinárodným spoločenstvom, sa s premiérom Ficom zhodujú.
Autor: mv

Beata
Balogová
