kultúry, môžu využiť novú internetovú stránku www.europskemestakultury.sk. Záujemcovia sa tak dozvedia viac o histórii udeľovania tohto titulu, ale aj o mestách, ktoré ho už získali alebo v najbližšom čase môžu získať. Európska únia bude od roku 2009 voliť jedno mesto z pôvodných krajín únie a jedno z nového členského štátu. V roku 2013 takto Francúzsko a Slovensko získali právo, aby jedno z ich miest sa mohlo pýšiť ako hlavné mesto európskej kultúry. Víťazným mestám to prinesie nielen zviditeľnenie v Európe a v ostatnom svete, ale aj nemalé finančné prostriedky z európskych zdrojov. Vďaka tomu pribudnú v meste nové kultúrno-spoločenské zariadenia a služby, ktoré spríjemnia a skvalitnia život ich obyvateľov.
Hoci kritériá vypísala a bude sledovať medzinárodná komisia, jej rozhodnutie môže ovplyvniť aj verejná mienka. Aj prostredníctvom nového internetového média si slovenskí kandidáti na titul európskej metropoly môžu posilniť svoje šance na konečný úspech.
Kandidujúce mestá musia predložiť svoj profil v 20 exemplároch v slovenskom a v anglickom jazyku do 16. novembra doporučenou zásielkou na adresu Ministerstvo kultúry SR, sekcia medzinárodnej spolupráce, Nám. SNP č. 33, 813 31 Bratislava. Rozhodujúci bude dátum poštovej pečiatky na obálke alebo potvrdenie o príjme zásielky v podateľni ministerstva kultúry. Kandidátske profily prijaté po stanovenom termíne nebudú zaradené do súťaže.
Výber Európskeho hlavného mesta kultúry sa uskutoční v dvoch kolách. Z kandidujúcich miest vyberie komisia zložená zo šiestich slovenských a siedmich európskych expertov postupujúce mestá. Tie, ktoré sa dostanú do užšieho výberu, budú písomne vyzvané, aby predstavili svoj doplnený kandidátsky profil v termíne, ktorý im vopred oznámia. Po vyhodnotení výberovej komisie navrhne Slovenská republika jedno mesto na titul Európskeho hlavného mesta kultúry a oficiálne oznámi túto nomináciu európskym inštitúciám najneskôr do 31. decembra 2008.
Hodnotiť sa bude európsky rozmer navrhovaných projektov, podpora udržateľného rozvoja mesta ako aj jeho pozdvihnutie na medzinárodnú úroveň či podpora rozvoja turistického ruchu. Projekt víťazného mesta získa podporu zo štátneho rozpočtu aj z prostriedkov Európskej únie. Musí však rátať aj s vlastnými zdrojmi a sponzormi. Ministerstvo kultúry navrhuje vyčleniť z verejných zdrojov 25 až 40 miliónov eur na operačné náklady a 120 miliónov na náklady na infraštruktúru na roky 2009-2013.
Myšlienka podujatia Európske hlavné mesto kultúry vznikla v roku 1985. Ide o najrozsiahlejšie a najpopulárnejšie kultúrne podujatia organizované na úrovni Európskej únie.