V parlamente sa tak pravdepodobne skončia dlhé diskusie o postoji Slovenska voči budúcnosti tejto juhosrbskej provincie. Tie vyústili až do piatich rôznych poslaneckých návrhov deklarácií alebo vyhlásení, ktorými chceli poslanci komentovať plán splnomocnenca OSN Marttiho Ahtisaariho či možný konečný štatút Kosova.
Najnovší návrh vyhlásenia podporujú len koaličné strany, opozícia je proti. Najväčšia opozičná strana SDKÚ-DS návrhu vytkla, že sa proti nezávislosti Kosova nepostavila dôsledne, keďže text obsahuje zmienku o "úplnej a ničím neobmedzenej nezávislosti", zatiaľ čo Ahtisaariho návrh predložený Bezpečnostnej rade OSN predpokladá len obmedzenú nezávislosť. Premiér Robert Fico naopak vyhlasoval, že nezávislosť Kosova vyhlásenie odmieta dostatočne.
V texte tiež chýba zmienka o územnej celistvosti Srbska, čo sa nepáčilo aj poslancovi z koaličnej SNS Jozefovi Rydlovi. Strana však podobne ako Smer-SD a ĽS-HZDS vyhlásenie podporí. "Splním si socialistický záväzok a zahlasujem za tento návrh aj proti môjmu presvedčeniu," povedal na rokovaní výboru.
Lídri vládnych strán sa totiž na spoločnom stanovisku dohodli v pondelok. "Hľadali sme možnosť prieniku, ktorý by bol akceptovateľný," obhajoval text návrhu poslanec Smeru-SD Boris Zala. Koaliční poslanci vo svojom vyhlásení tiež bývalej vláde vytkli, že súhlasila s bombardovaním bývalej srbsko-čiernohorskej Juhoslávie v roku 1999. "Za vlády diktatúry, za vlády (prezidenta Slobodana) Miloševiča, bolo treba zabrániť genocíde," oponoval v diskusii poslanec SDKÚ-DS Stanislav Janiš.
Ministerstvo zahraničných vecí dnes zároveň zverejnilo stanovisko, v ktorom tvrdí, že Slovensko bude pri rozhodovaní o budúcnosti Kosova okrem iného "rešpektovať objektívnu realitu". Minister Ján Kubiš už skôr vyhlásil, že nezávislosť Kosova je asi nezvratná. Ďalší predstavitelia slovenskej vlády naopak samostatnosť Kosova odmietali.
Spor medzi kosovskými Albáncami, ktorí sa dožadujú nezávislosti a Belehradom, ochotným ponúknuť maximálne širokú autonómiu, pravdepodobne definitívne vyrieši Bezpečnostná rada OSN. Jej nestálym členom je aj Slovensko.
Poslanci o návrhu rozhodnú asi v stredu, dnes totiž nestihli debatu o Kosove ukončiť pred tradičným termínom hlasovania o piatej. Rovnako dnes nehlasovali ani o novele banského zákona, ktorá by mala obmedziť používanie kyanidov v baníctve. Rozhodnúť by mali takisto v stredu.
Slota: V Kosove sa utvára základňa pre islamský terorizmus
Predseda SNS Ján Slota označil Ahtisaariho plán pre Kosovo za výsmech. „Sme povinní povedať nie nezávislosti Kosova,“ vyhlásil dnes v parlamente. Návrh deklarácie, ktorú po pondelkovej koaličnej rade navrhla koalícia, odmieta podľa Slotu myšlienku na nezávislé Kosovo. Slota poukázal na články provládnych ruských médií, že ak sa osamostatní Kosovo, vytvorí Rusko mocenské podmienky na odtrhnutie Podnesterska od Moldavska, Abcházska a Osetska od Gruzínska alebo proruského východu Ukrajiny. „Tým, že Európa viac-menej toleruje americký plán nezávislého Kosova, umožňuje spustiť v budúcnosti jeden nekontrolovateľný pekelný mechanizmus.“ V Kosove sa podľa neho utvára základňa pre islamský terorizmus v srdci Európy. Váhábisti tam postavili už 400 mešít, v Kosove je duchovné a ideologické zázemie al-Kájdy, uviedol Slota.
Slota rovnako ako Fico kritizoval Dzurindu, že bez uznesenia vlády povolil prelety stíhačiek, ktoré bombardovali Srbsko, kde zahynuli tisíce nevinných ľudí. „Prepána, on teraz rozpráva o nejakej samostatnosti:“ V stredovekom srbskom štáte bolo Kosovo centrom. Preto je pre Srbov symbolom štátnosti a je posvätné. „Srbi boli od stredoveku stále na tej správnej strane,“ dodal Slota.
V Srbsku bola genocída a kritizovať tých, ktorý sa proti nej postavili, je ako kritizovať tých, čo bojovali proti Hitlerovi, oponoval koaličným politikom Štefan Kužma z SDKÚ-DS. Jeho stranícky kolega Alexander Slafkovský pripomenul, že za utrpením na Balkáne, za vojnou v Bosne, bol vtedajší srbský režim Slobodana Miloševiča. Bombardovanie Srbska bolo poslednou možnosťou, ako predísť masakrom ako v Srebrenici a inde, dodal Pavol Frešo z SDKÚ-DS.
SR by malo podporiť Ahtisaariho plán pre Kosovo, tvrdí Berényi
Ahtisaariho plán vedúci k obmedzenej nezávislosti Kosova dnes v parlamentnej rozprave o tejto juhosrbskej provincii podporil v mene Strany maďarskej koalície (SMK) József Berényi. Ak Slovensko odmietne Ahtisaariho plán, oslabí pozíciu medzinárodných organizácií, ktorých je členom a ktoré pomáhajú udržaniu mieru vo svete. Varoval, že neriešenie problému Kosova môže vyvolať masový odchod obyvateľstva. Práve nová utečenecká vlna môže destabilizovať Balkán. Dodal, že SMK samostatné Kosovo nepovažuje za
Spájanie Kosova so slovenskými Maďarmi považuje za absurdné. Poukazovať na južné Slovensko pri odmietaní Ahtisaariho plánu je podľa neho škodlivé. „Slováci nie sú Srbi a slovenskí Maďari nie sú kosovskí Albánci.“ Slovensko je okrem toho členom Európskej únie. Berényi pripomenul, že keď Kosovu prezident Miloševič odňal územnú autonómiu, protestovali pokojne. Radikalizovali sa až potom, ako medzinárodné spoločenstvo pri dohode o povojnovom usporiadaní Bosny a Hercegoviny v Daytone nereagovalo na ich požiadavky.
Berényi vyzval poslancov, aby podporili návrh SMK na prijatie Deklarácie k rokovaniam o budúcom statuse srbskej provincie Kosovo. NR SR ňou má podporiť všetky aktivity smerujúce k stabilizácii Západného Balkánu, ako aj splnomocnenca OSN Marttiho Ahtisaariho a kontaktnej skupiny pre Kosovo. Zároveň by vyzvala vládu, aby presadzovala ochranu náboženských a menšinových práv ako aj prístupnosť a ochranu náboženských a kultúrnych pamätníkov a miest v Kosove, a čo najrýchlejšiu možnú integráciu krajín Západného Balkánu do Európskej únie.
Rydlo: Mám socialistický záväzok hlasovať za návrh o Kosove, s ktorým nesúhlasím
Poslanec SNS Jozef Rydlo dnes na Zahraničnom výbore NR SR vyjadril nesúhlas s koaličným návrhom parlamentnej deklarácie k riešeniu budúceho štatútu Kosova. Napriek tomu však potvrdil, že na základe pondelňajšej dohody troch lídrov koaličných strán vrátane SNS za túto deklaráciu v NR SR zahlasuje.
Nový návrh je podľa neho príliš dlhý, a jednoznačne nehovorí o teritoriálnej celistvosti srbského štátu. "Mám "socialistický záväzok" zahlasovať za túto deklaráciu, s ktorou vnútorne nesúhlasím," povedal.
Koaličnú deklaráciu o Kosove považuje za výsledok príliš stranícko-politického videnia a súperenia Smeru-SD a SDKÚ-DS. "Ja som presvedčený, že tá deklarácia, ktorú pripravila SNS a ktorú potom spolupodpísali aj SDKÚ a KDH, je veľmi prijateľná pre každého, kto má dobrú vôľu. Ak sa to ale zvrtne na striktne politické kolbište, kde sa dostane do kontrapozície Smer verzus SDKÚ, resp. naopak, to neprináša žiaden dobrý výsledok," uviedol pre novinárov.
Rozhodnutie SNS hlasovať za nový návrh označil za koaličné, keďže koaličná dohoda národniarov zaväzuje hlasovať s koalíciou a nie s opozíciou.
aktualizované 18:20
Autor: zh

Beata
Balogová
