BRATISLAVA 28. marca (SITA) - Rozpravou k návrhom deklarácie o budúcom statuse juhosrbskej provincie Kosovo pokračuje rokovanie 8. schôdze NR SR. V pléne sú v súčasnosti tri návrhy, spoločný koaličný návrh, návrh SDKÚ-DS a návrh SMK.
Utorňajšia diskusia bola plná vášní a obviňovania. Predseda SDKÚ-DS Mikuláš Dzurinda odmietol návrh vyhlásenia koaličných strán. Podľa neho hovorí o samostatnom Kosove, aj keď nie priamo. Nezávislé Kosovo sa podľa Dzurindu odráža v texte, že „úplná a ničím neobmedzená nezávislosť provincie Kosovo nie je v záujme stability regiónu.“ Tým vyhlásenie koalície súhlasí s Ahtisaariho návrhom na Kosovo, dočasne obmedzené dohľadom medzinárodného spoločenstva a prítomnosťou vojenských jednotiek NATO alebo EÚ.
Predseda vlády a Smeru-SD Robert Fico povedal, že Slovensko bude aktívne presadzovať v Bezpečnostnej rade OSN také riešenia pre Kosovo, ktoré umožnia ďalší dialóg a dohodu medzi Belehradom a Prištinou. „Vždy budem zastávať názor, že poskytnutie štatútu nezávislého štátu Kosovu nemôže prispieť k stabilite v tomto regióne,“ vyhlásil v parlamentnej rozprave o Kosove premiér Fico. Odmietol, že by časť vyhlásenia koalície ku Kosovu, „že úplná a ničím neobmedzená nezávislosť provincie Kosovo nie je v záujme stability regiónu“ znamenala súhlas vládnej koalície s kontrolovanou nezávislosťou Kosova, navrhovanou Marttim Ahtisaarim. Svojmu predchodcovi, predsedovi SDKÚ-DS Mikulášovi Dzurindovi vytkol súhlas s preletmi z roku 1999 a pripomenul tisíce nevinných obetí bombardovania Srbska. „Vedeli ste, čo tam idú robiť,“ povedal. Poslanec KDH Daniel Lipšic Ficovi pripomenul, že keď sa rozhodovalo o preletoch, bol členom vládnej SDĽ, ktorá s nimi tiež súhlasila.
pr;jr;bl