Košice 28. marca (TASR) - V Košickom kraji sa stalo vlani 372 dopravných nehôd s účasťou chodcov, pričom každú druhú nehodu zavinil chodec. Na nehody doplatilo životom 28 ľudí, 103 osôb bolo ťažko a 251 ľahko zranených. Veľký podiel viny na nich majú vodiči, ich neohľaduplnosť, slabá predvídavosť, agresivita a hazardný spôsob jazdy. Bez viny však nie sú ani chodci. Polícia preto začala v kraji aktivity v rámci celoslovenskej preventívnej kampane a projektu Vidieť a byť videný.
Ako uviedla dnes krajská policajná hovorkyňa Jana Demjanovičová, stačí si prilepiť reflexnú samolepku na podrážku topánok, bicykel, prilbu, školskú tašku, detský kočík či barlu, alebo nosiť žltý reflexný pás na rukáve. I takáto maličkosť môže totiž zabrániť tragédii, lebo doplnky z fluorescenčných a reflexných materiálov zvyšujú svetelný kontrast voči pozadiu a predlžujú tak vzdialenosť, na akú môže vodič chodca alebo cyklistu spozorovať.
Aby sa reflexné nálepky a pásy dostali k čo najširšiemu okruhu detí a starších ľudí, polícia v Košickom kraji využíva viaceré možnosti. Ku škôlkarom sa dostanú v rámci projektu Policajti v materskej škôlke, ku školopovinným deťom v rámci projektu Bezpečne na cestách. Nálepky budú policajti rozdávať žiakom základných škôl i chodcom pri dopravnej akcii zameranej na chodcov pod názvom Takto áno - takto nie. Dopravnej nehodovosti za účasti chodcov je venovaná aj časť v rámci projektu Jeseň života, s ktorým pracovníci z úseku prevencie kriminality chodia medzi starších ľudí do domovov dôchodcov. S distribúciou starším občanom pomáha aj policajný kaplán a to v rámci svojej pastoračnej činnosti.
Najbližšie navštívia košickí policajti s projektom Vidieť a byť videný vo štvrtok 29. marca materskú školu v obci Ruskov v okrese Košice - okolie.