Prešov 7. apríla (TASR) - Aktuálnym aspektom slovenskej bezpečnostnej politiky, ale aj transformácie Severoatlantickej aliancie (NATO) a bezpečnostnej a obrannej stratégie Európskej únie bola venovaná dvojdňová medzinárodná konferencia Slovensko a NATO: bezpečnosť prostredníctvom spolupráce, ktorá sa skončila dnes v Prešove.
Podľa riaditeľa Výskumného centra Slovenskej spoločnosti pre zahraničnú politiku (VC SFPA) Alexandra Dulebu podarilo sa zmapovať základnú bezpečnostnú agendu SR, ako je snaha o jej začlenenie do NATO, vzťah k Rusku a Ukrajine, rozvoj ozbrojených síl SR, ako aj zvýrazniť, že bezpečnosť štátu je predovšetkým o zodpovednosti. Konferencia, ako uviedol, sa stala dôkazom, že uvažovanie o slovenskej zahraničnej politike nepatrí len do hlavného mesta SR. Podujatie bolo jednorazovým spoločným projektom centra a Úradu NATO pre tlač a informácie so sídlom v Bruseli a VC SFPA vydá z konferencie zborník prednášok.
Počas dvojdňového rokovania vystúpili štátny tajomník Ministerstva zahraničných vecí SR Ján Figeľ, veľvyslanec Spojeného kráľovstva Veľkej Británie a Severného Írska David Lyscom, ktorý je po dohode aj veľvyslancom NATO v SR, koordinátor v Úrade NATO pre tlač a informácie Richard Balmforth, zástupcovia ministerstiev zahraničných vecí a obrany. Medzi účastníkmi boli poslanci Národnej rady SR, predstavitelia verejnej správy, vojenských útvarov a zariadení, mimovládnych organizácií a hostia z Ukrajiny, Poľska, Maďarska a Rakúska.
A. Duleba zvýraznil úlohu mimovládnych organizácií (MVO), zaoberajúcich sa na Slovensku otázkami zahraničnej politiky. V porovnaní so situáciou v Poľsku či v Maďarsku je zástoj MVO v tejto oblasti na Slovensku výnimočný. V spomenutých krajinách všetky takéto inštitúty sú buď štátne, alebo vládne. SFPA ako MVO nie je nijako napojená na rozpočet Ministerstva zahraničných vecí SR, akurát ministerstvo odkupuje od SFPA 400 kusov časopisu Foreign Affair Policy. Okrem toho má SFPA podpísané s ním a s ministerstvom obrany memorandum o spolupráci.