BRATISLAVA 28. marca (SITA) - Inštitút pre dobre spravovanú spoločnosť je proti spoplatneniu externého štúdia na vysokých školách. Podľa nich ide o nesystémový krok, pretože u denných študentov rozhoduje ich schopnosť študovať, u externých by to záviselo od toho, či si môžu dovoliť platiť za školu. "Jednoznačne sa týmto ustanovením vytvára nerovnosť medzi študentmi vysokých škôl," uvádza v stanovisku Renáta Králiková z inštitútu. Preferujú zavedenie poplatkov pre obe formy štúdia, pričom by sa vytvoril systém pôžičiek. Ministerstvu školstva vyčítajú, že k novele vysokoškolského zákona nepredložili žiadnu dopadovú štúdiu, ktorá by sa zaoberala zavedením školného pre externistov.
Inštitút odoslal rezortu školstva aj ďalšie pripomienky k novele. Okrem iného nesúhlasia s tým, aby sa obmedzoval počet externistov. Požadujú zvýšenie kvality externého štúdia. Podľa nich dosiahnuť to možno prísnejšou akreditáciou študijných programov. "V súčasnosti keď je akreditovaná denná forma štúdia, tak viac-menej automaticky sa udeľuje akreditácia aj na externú formu študijného programu," tvrdí inštitút. Novela stanovuje, že vysokoškolský učiteľ môže pracovať maximálne 58 hodín týždenne na viacerých vysokých školách a môže mať len jeden plný úväzok. Podľa inštitútu táto zmena znevýhodňuje týchto učiteľov voči iným zamestnancom.
Pozdáva sa im uľahčenie vzniku pobočiek európskych vysokých škôl na Slovensku. Zároveň však požadujú, aby sa táto možnosť rozšírila aj pre školy, ktoré sú v členských štátoch OECD. Dôvodom je fakt, že "najkvalitnejšie vysoké školy na svete sa nachádzajú mimo Európy, napríklad v Spojených štátoch, Kanade, Japonsku, Austrálii," zdôvodňuje inštitút. Podľa predstaviteľov inštitútu by sa tak zvýšila kvalita a atraktivita vysokých škôl na Slovensku.