BRATISLAVA 28. marca (SITA) - Najstaršia a najväčšia vedecká knižnica na Slovensku, bratislavská Univerzitná knižnica otvorí v sobotu svoje brány. Knižnica pripravila Deň otvorených dverí v rámci Týždňa slovenských knižníc. V sobotu od 9:00 do 15:00 majú všetci možnosť nahliadnuť do zákulisia Univerzitnej knižnice v Bratislave a spoznať aj jej zrekonštruované priestory, ktoré nie sú čitateľom bežne prístupné.
Návštevníci sa tiež budú môcť stretnúť s vedúcimi pracovníkmi knižnice, ktorí im odpovedia na otázky.
Univerzitná knižnica vznikla v roku 1919 ako Knižnica Univerzity Komenského. Súbežne so svojím akademickým poslaním plnila do roku 1954 funkciu národnej knižnice. Už v roku svojho vzniku získala právo na povinný výtlačok kníh a periodík z celého Slovenska. Od roku 1954 je samostatnou vedeckou knižnicou slúžiacou širokej verejnosti. Ponechala si však názov Univerzitná knižnica, pretože vyjadruje jej históriu a široký záber jej fondu i záujmy používateľov. Pod týmto názvom sa stala známou aj v zahraničí. Z klasickej knižnice sa za posledné roky prebudovala na modernú knižnično-informačnú inštitúciu.
V rokoch 2002 až 2005 prešla knižnica veľkou rekonštrukciou, okrem opráv a modernizácie jej budov priniesla rekonštrukcia viacero noviniek pre jej užívateľov - nové študovne a ďalšie služby. Rekonštrukcia rozdelená na tri stavby stála takmer 497 miliónov korún. Dotoval ju štátny rozpočet a úver z Európskej rozvojovej banky CEB. Obnovili sa budovy na Klariskej ulici (kláštor klarisiek), na Michalskej a Ventúrskej ulici (Palác uhorskej komory) a Ventúrskej ulici (Palác Leopolda de Pauliho). Knižnicu slávnostne otvorili 14. apríla 2005 a verejnosť ju začala využívať 19. apríla 2005. Rekonštrukcia však bola definitívne ukončená až koncom roka 2006, kedy skolaudovali Lisztov pavilón (tzv. hudobný kabinet) a záhradu a novostavbu skladov.
Knižný fond Univerzitnej knižnice obsahuje približne 2 a pol milióna kusov a delí sa do dvoch hlavných oblastí - slovenská a zahraničná literatúra. V rámci slovenských titulov je unikátna je najmä produkcia z rokov 1919 až 1939, kedy knižnica dostávala povinný výtlačok ako jediná na Slovensku. Osobitnú zložku slovenskej literatúry tvoria vedeckokvalifikačné - dizertačné práce, ktoré sa povinne posielané do UK. Fond dizertácií sa buduje od roku 1978.
Ďalšie informácie sú prístupné na internetovej stránke Univerzitnej knižnice www.ulib.sk.
tm;bl;nr