KOŠICE 28. marca (SITA) – Pilotný projekt Ochrana chránených vtáčích území v lokalite Senné a Medzibodrožie si dal za cieľ zachrániť ohrozený vtáčí raj na Zemplíne. Projekt je unikátny čo do rozsahu, ale aj obsahu vypracovaním prvého aqua - environmentálneho manažmentu. Prvý raz v histórii na jeho základe pravdepodobne dostanú užívatelia rybníkov náhradu za nižší výlov rýb. Informovali dnes o tom na tlačovej besede v Košiciach zástupcovia Slovenskej ornitologickej spoločnosti (SOS) – manažér projektu Martin Riník, manažér pre lokalitu Senné Ján Uhrín, ako aj zástupca Štátnej ochrany prírody Peter Sabo. Celkový rozpočet projektu je vyše 1,3 milióna eur. Polovicu z týchto prostriedkov poskytne Európska komisia, druhú polovicu poskytnú slovenskí realizátori. Na projekte sa budú podieľať aj dotknuté obce, vlastníci a užívatelia pozemkov, ale aj poľovníci i Zemplínske múzeum. Projekt je rozdelený na etapy a potrvá až do novembra 2010.
Cieľom projektu je obnoviť priaznivý stav ochrany hniezdiacich a migrujúcich vtákov prostredníctvom zabezpečenia vhodných biotopov. Chránené vtáčie územie Senné je jediným hniezdiskom na Slovensku lyžičiara bieleho, najvýznamnejším hniezdiskom volavky bielej, čoríka bahenného, volavky striebristej, chavkoša nočného, chocholačky bielookej a ďalších druhov.
„V dôsledku meliorácie, ale aj otepľovania, došlo k narušenie vodného režimu v tomto mokraďovom prostredí. Preto chceme sústavou stavidiel na vodných kanáloch a rybníkoch, ako aj revitalizáciou riečky Tibava dosiahnuť, aby lúky boli zaplavené až do júna, čím sa vytvoria vhodné podmienky pre odchovanie mláďat,“ povedal Riník. Dodal, že začali rokovať s vlastníkmi a užívateľmi pozemkov o odkúpení 50 ha zamokrených lúk, ktoré sú v ochrannom pásme. „Rokujeme aj s užívateľmi rybníkov, aby na vytypovaných vodných plochách nechali rásť vodné rastliny, čím sa uchovajú vhodné podmienky pre hniezdenie vodného vtáctva. Keďže dôjde k zníženiu výťažnosti rýb, ponúkneme im finančnú náhradu,“ povedal Riník.
Ako informoval Uhrín, niektoré opatrenia v rámci projektu už SOS uskutočnila. Tento rok chcú vykúpiť 10 ha lúk v lokalite Ostrovík pri Sennom, vypracovať pilotnú aqua - environmentálnu schému, inštalovať stavidlá, vytvoriť hniezdne a potravinové lokality, pripraviť informačnú výstavu o prírodných hodnotách chráneného vtáčieho územia, vybudovať náučný chodník.
Rozloha celého chráneného vtáčieho územia Senné je 2 703 hektárov, z ktorých sa na ploche 213 ha rozkladá národná prírodná rezervácia a jej ochranné pásmo zaberá ďalších 211 ha. Ako dodal Riník, Európska únia má smernice o aqua - environmentálnych schémach, no Slovensko ich zatiaľ neprijalo.