BANSKÁ BYSTRICA 28. marca (SITA) - Banskobystrický samosprávny kraj (BBSK) rozbehol v zariadeniach sociálnych služieb (DSS) vo svojej zriaďovateľskej pôsobnosti pilotný projekt zameraný na individuálny prístup ku klientom, nazvaný Transformácia zariadení sociálnych služieb s cieľom pracovnej a sociálnej integrácie ich obyvateľov. Ako na tlačovej besede pri príležitosti dnešnej hodnotiacej konferencie k projektu uviedla vedúca oddelenia sociálnych služieb Úradu BBSK Lívia Kosťová, hlavným cieľom transformácie zariadení sociálnych služieb je pomáhať ich klientom byť samostatnými a integrovať sa do spoločnosti. „Stredobodom záujmu je klient vnímaný ako subjekt a nie ako objekt. Našou úlohou je uspokojovať individuálne potreby každého klienta, bez ohľadu na jeho postihnutie. Vytvárame pre nich podmienky pre samostatnosť, s možnosťou samostatne rozhodovať a aktívne sa zúčastňovať na živote mimo zariadenia,“ uviedla Kosťová.
Vzdelávacia etapa projektu, podporeného Európskym sociálnym fondom, sa začala v lete 2005. Odbornú prípravu v nej absolvovalo 119 zamestnancov zo 46 zariadení sociálnych služieb (ZSS) v zriaďovateľskej pôsobnosti BBSK a 16 zariadení súkromných poskytovateľov. V druhej etape odborného vzdelávania malo 19 DSS vypracovať a obhájiť vlastné transformačné projekty. Najlepšie projekty vypracovali DSS v Pohorelskej Maši, DSS Slatinka v Lučenci a DSS v Neporadzi, ktorých zamestnanci postúpili do ďalšieho vzdelávania. „Pre svojich klientov hľadáme najmä pracovné uplatnenie a tých, ktorí dosiahnu určitú mieru samostatnosti, umiestňujeme do chráneného bývania, čiže posúvame ich ďalej do komunity. V našom zariadení sme zriadili aj tréningový dom, kde klientov pripravujeme na samostatný život,“ uviedla riaditeľka DSS Slatinka v Lučenci Alena Kelemenová. Budovy slúžiace na chránené bývanie zaobstaral BBSK.
Kosťová zdôraznila, že ani pre ostatné DSS sa transformácia týmto projektom nekončí. Na župnom úrade vznikol úsek metodiky komunitného plánovania a transformácie, ktorý bude v prípade záujmu vytvárať partnerské tímy pre transformujúce sa DSS. Práca sociálnych pracovníkov v nových podmienkach bude spočívať v pomoci pri hľadaní zamestnania, aby sa klienti zaradili do spoločnosti ako jej plnohodnotní členovia. Klienti s vysokou mierou zdravotného postihnutia budú aj v chránenom bývaní stále odkázaní na pomoc personálu DSS. V DSS banskobystrickej župy je vyše 700 dospelých a okolo 500 detských klientov s mentálnym alebo kombinovaným postihnutím.