BRATISLAVA 28. marca (SITA) - Minister zahraničných vecí Ján Kubiš bude s výsledkom rokovania parlamentu, nech už bude akýkoľvek, narábať s plnou vážnosťou. Predpokladá však, že stanovisko bude rešpektovať, že je tu vláda a tá bude s plnou vážnosťou konať to, čo je jej povinnosť. Kubiš sa v rozprave o návrhu vyhlásenia o budúcom štatúte Kosova poslancov opýtal, či takouto deklaráciou ponúkame nejaké riešenie, alebo „si hojíme niečo iné“.
Minister ďalej povedal, že diplomaciu čaká rokovanie o rezolúcii Bezpečnostnej rady OSN. „Na tomto rokovaní budeme aktívne prichádzať s námetmi, nebudeme čakať než nám ich niekto hodí na stôl,“ zdôraznil s tým, že sa „budeme snažiť, aby sa naše pohľady a naše prvky v nej v maximálnej miere odrážala. Výsledkom by mala byť nová rezolúcia BR OSN, lebo „keď ju nedosiahneme, riskujeme príliš veľa, riskujeme destabilizáciu“.
Kubiš zdôraznil, že vlády štátov Európskej únie sa buď stotožňujú s určitými stanoviskami únie, alebo jasne podporujú plán splnomocnenca OSN Marttiho Ahtisaariho. „Ako je možné, že 26 členských štátov EÚ niečo nevidí a my to vidíme. Sme my tu takí dokonalí,“ opýtal sa. Kubiš poslancom povedal, že vláda má stanovisko k budúcemu štatútu Kosova. „Stanovisko, ktoré odráža súčasný vývoj nájdete na webovej stránke Ministerstva zahraničných vecí SR. Pokiaľ sa vám nepáči, za to ja nemôžem,“ dodal Kubiš s tým, že slovenská diplomacia sa snaží presadzovať pozície, o ktorých srbskí kolegovia hovoria, že by im prospeli v takej miere, ako je to možné. „Takto pôsobíme a budeme pôsobiť ďalej,“ dodal.
Srbsko je dnes podľa Stanislava Janiša (SDKÚ-DS) v situácii, keď potrebuje pomoc, avšak nikto si ho nevšíma. Konsenzuálny návrh textu vyhlásenia podľa Janiša smeruje k nezávislému Kosovu. „V Srbsku spočiatku nastane smútok, sklamanie a hnev, nikdy však nenastane stotožnenie sa s takto urobenou umelou hranicou,“ povedal Janiš s tým, že práve tomu sa SDKÚ-DS a KDH snažili zabrániť. Slovensko a Národná rada SR preto musí podľa Janiša vyslať do Bezpečnostnej rady OSN jasný signál, že nesúhlasí, aby sa na európskom kontinente administratívne menili hranice a aby sa vytvoril nový štát bez súhlasu a proti vôli zvrchovaného medzinárodne uznávaného štátu Srbsko. „Toto považujeme za postoj zvrchovaného, rovného a priameho Slovenska,“ uzavrel Janiš, ktorý vystúpil ako posledný v rozprave k vyhláseniu parlamentu k riešeniu štatútu Kosova.
O výslednej podobe vyhlásenia parlamentu k budúcemu štatútu Kosova budú poslanci rozhodovať o 17:00.
pr;jr;mt