Bratislava 28. marca (ČTK) - Minister financií Ján Počiatek asi podporí posilnenie štátnych zdravotných poisťovní, v ktorých by v budúcnosti mala byť povinne poistená väčšina Slovákov. Jeho úrad pritom plánu ministerstva zdravotníctva vyčítal, že súkromné poisťovne by stratu svojich klientov ich povinným prepoistením mohli súdne napadnúť ako neprimeraný zásah do podnikania.
Dnes však Počiatek výhrady zmiernil a tvrdil, že reálnosť hrozby žalôb ukážu až právne analýzy. "Filozoficky si uvedomujeme, že nejaká reforma je nutná a toto môže byť jeden zo spôsobov," povedal novinárom. Námietky súkromných zdravotných poisťovní, že by tak štát protizákonne znevýhodnil v podnikaní privátny sektor, sa podľa Počiatka môžu ukázať ako neopodstatnené.
Zámer posilniť dve štátne poisťovne Všeobecnú (VšZP) a Spoločnú zdravotnú poisťovňu (SZP) je v súlade so zákonmi aj podľa ministra zdravotníctva Ivana Valentoviča. Medzinárodné žaloby by Slovensku podľa neho hrozili, len ak by štát siahol na zdroje, ktoré do zdravotných poisťovní investovali súkromné spoločnosti. "Museli by preukázať, že investovali vlastné peniaze," povedal Valentovič.
Súkromné zdravotné poisťovne oponovali, že do reklamnej kampane na získavanie klientov či služieb pre poistencov investovali stovky miliónov korún. "Keďže za viacerými poisťovňami stojí zahraničný vlastník, išlo by o porušenie medzinárodných dohôd o ochrane investícií," povedal o plánovanom posilnení štátnych poisťovní Eduard Kováč zo Združenia zdravotných poisťovní.
Ministerstvo zdravotníctva očakáva, že obmedzením výberu zdravotnej poisťovne zníži príjmy súkromných spoločností z povinných zdravotných odvodov. Za dôchodcov, deti či nezamestnaných platí odvody štát a preto by vraj mali smerovať výlučne do VšZP a SZP. Malo by to podľa ministerstva prispieť k tomu, aby na zdravotnú starostlivosť išlo viac peňazí.
Odhaduje sa, že šesť existujúcich zdravotných poisťovní tento rok dostane na svoju správu a zisky približne šesť z celkových 90 miliárd korún, s ktorými by malo hospodáriť tento rok slovenské zdravotníctvo.
grm fil