Riešenie budúceho štatútu Kosova musí vychádzať z legitímnych požiadaviek Srbska ako aj z rešpektovania Charty Organizácie Spojených národov a ostatných medzinárodných právnych noriem.
Konštatuje sa to vo vyhlásení Národnej rady SR k riešeniu budúceho štatútu srbskej provincie Kosovo, ktoré dnes 123 hlasmi poslancov prijal parlament. Hlasovania sa zdržalo 19 poslancov. Od vlády zákonodarný zbor očakáva, že bude hľadať spoločné riešenie budúceho usporiadania pomerov na Západnom Balkáne v spolupráci s ďalšími členskými krajinami Európskej únie a s jasnou perspektívou integrácie krajín Západného Balkánu. Z pôvodne navrhnutého textu poslanci na návrh Františka Mikloška vypustili odsek pripomínajúci rozhodnutia vlády Slovenskej republiky z roku 1999, ktoré prispeli k destabilizácii regiónu Západného Balkánu.
Poslanci vzali zároveň na vedomie Správu o plnení úloh zahraničnej politiky SR v roku 2006 a zameranie zahraničnej politiky pre tento rok.
Srbská provincia s prevažne albánskym obyvateľstvo je pod správou OSN od roku 1999, keď zásah NATO ukončil represie vtedajšieho prezidenta Slobodana Miloševiča proti tamojším albánskym povstalcom. Zatiaľ čo kosovskí Albánci sa usilujú o nezávislosť, Belehrad je ochotný pripustiť iba širšiu autonómiu. Spor by mala vyriešiť Bezpečnostná rada OSN, ktorej nestálym členom je aj Slovensko.
Vyhlásenie k riešeniu budúceho štatútu srbskej provincie Kosovo
Národná rada Slovenskej republiky vyjadrujúc presvedčenie, že úplná a ničím neobmedzená nezávislosť provincie Kosovo nie je v záujme stability regiónu vystaveného dlhé roky tragédiám a krízam, že všetky možnosti dialógu na dosiahnutie dohody neboli vyčerpané, že riešenie budúceho štatútu Kosova musí vychádzať z legitímnych požiadaviek Srbska ako aj z rešpektovania Charty Organizácie Spojených národov a ostatných medzinárodných právnych noriem, očakáva od vlády Slovenskej republiky, že bude hľadať spoločné riešenie budúceho usporiadania pomerov na Západnom Balkáne v spolupráci s ďalšími členskými krajinami Európskej únie a s jasnou perspektívou integrácie krajín Západného Balkánu do Európskej únie, verí že takto vyjadrená vôľa Národnej rady Slovenskej republiky prispeje k stabilizácii pomerov v danom regióne.
Autor: zh

Beata
Balogová
