SME

Slovenské televízie budú môcť vysielať digitálne

Televízni diváci sa v najbližších rokoch môžu tešiť na zlepšenie signálu, obrazu, zvuku, viac služieb, ale aj nových voľne šírených programov. Parlament dnes totiž schválil zákon o digitalizácii vysielania.

Bratislava 29. marca (ČTK) - Televízni diváci sa v najbližších rokoch môžu tešiť na zlepšenie signálu, obrazu, zvuku, viac služieb, ale aj nových voľne šírených programov. Parlament dnes totiž schválil zákon o digitalizácii vysielania. Súčasný prenos na analógových frekvenciách by sa mal skončiť do roku 2012. Na príjem digitálneho vysielania si však občania budú musieť kúpiť špeciálny dekodér.

Zákon sa týka hlavne televízneho vysielania. Televízie musia skončiť vysielanie na analógových vlnách, keďže spektrum frekvencií je v súčasnosti plné. Nové televízie tak môžu vysielať len cez káblové rozvody a satelit. Po novom budú môcť vysielať na jednej voľne šírenej frekvencii nielen viaceré televízie, rádiá, ale aj internet. Skončiť prenos na starých frekvenciách do roku 2012 odporúča krajinám Európskej únie aj Európska komisia.

SkryťVypnúť reklamu

Zákon, ktorý nadobudne účinnosť 31. mája, podporila aj časť opozície, zo 134 prítomných poslancov zaň hlasovalo 107. Podľa poslanca opozičnej SDKÚ-DS Tomáša Galbavého digitalizácia znamená revolučnú zmenu podobne ako zavedenie mobilnej komunikácie a internetu. "Odporučil som ho (zákon) môjmu poslaneckému klubu, pretože nie je o ľavicovom ani pravicovom videní, ale je kľúčový pre naštartovanie digitálneho procesu," povedal po hlasovaní Galbavý.

Verejnosť však zatiaľ podľa Galbavého veľa informácií o digitalizácii nemá. Pritom je v súčasnosti na terestriálne vysielanie odkázaných viac ako 60 percent obyvateľov Slovenska, ostatní využívajú káblovú televíziu a satelit. Ministerstvá kultúry a telekomunikácií majú preto podľa viacerých poslancov pred spustením digitalizácie začať vysvetľovaciu kampaň.

SkryťVypnúť reklamu

Poslanci do zákona zakotvili aj požiadavku Slovenskej televízie, ktorá žiadala vlastnú sieť frekvencií - multiplex. To podporili aj súkromné televízie a parlamentu predložil úpravu cez pozmeňovací návrh poslanec SNS Rafael Rafaj.

"Mám radosť, že sme sa vyhli českej ceste, kde vysielatelia skomplikovali prijatie tejto normy. Mal som signál, že niečo podobné hrozilo aj nám," povedal Rafaj. V Česku sa televízie sporili o frekvencie. Nakoniec šesť licencií na vysielanie zrušil súd a tak spustenie nových staníc oddialil.

Problémom na Slovensku podľa Rafaja predišla dohoda súkromných televízií s verejnoprávnou, ktoré chcú na digitálne vysielanie prejsť naraz.

Proti verejnoprávnemu multiplexu však protestovalo opozičné KDH, ktoré presadzovalo pôvodný návrh ministerstva bezo zmien. Podľa poslanca KDH Pavla Minárika bol pôvodný návrh otvorenejší pre vstup nových televízií na trh. Práve tie by podľa neho mohli byť motiváciou pre obyvateľov Slovenska k tomu, aby si kúpili digitálne tunery. Poslanec Smeru-SD Dušan Jarjabek však predpokladá, že tieto zariadenia budú onedlho bežnou súčasťou nových televíznych prijímačov.

SkryťVypnúť reklamu

Zákon sa zaoberá hlavne televíznym vysielaním, rozhlasové berie ako doplnkovú službu. "Európa doteraz ešte nevie, ktorým smerom sa pri digitalizácii rozhlasového vysielania bude uberať, prvé memorandá a prípadné záväzné výstupy je možné očakávať najskôr o tri až päť rokov," povedala ČTK riaditeľka Slovenského rozhlasu Miloslava Zemková, ktorá digitalizáciu rozhlasového vysielania očakáva najskôr v roku 2015.

Aktualizované 14:40
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  1. Kalamita v Markovej spracovaná v súlade so zákonom
  2. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  3. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  4. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  5. Fico škodí ekonomike, predbehli nás aj Rumuni
  6. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  7. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  8. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 17 644
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 9 122
  3. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 8 185
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 5 643
  5. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 3 200
  6. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 2 278
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 145
  8. Fico škodí ekonomike, predbehli nás aj Rumuni 1 777
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu