BRATISLAVA 29. marca (SITA) - Organizácia Greenpeace je spokojná s novelou banského zákona, ktorú v stredu schválili poslanci Národnej rady (NR) SR. Kyanidová technológia sa podľa schválenej novelizácie bude môcť použiť pri úprave nerastných surovín len na základe povolenia Ministerstva životného prostredia SR (MŽP) a to po súhlase dotknutých obcí a vyšších územných celkov (VÚC), v katastri ktorých sa majú nerasty ťažiť a spracovávať. Podľa Greenpeace ide o výrazný pozitívny posun v prospech občanov, ktorí žijú v oblastiach plánovanej ťažby. Agentúru SITA o tom informoval hovorca Greenpeace Juraj Rizman.
Ako sa v správe ochranárov uvádza, Greenpeace v rámci legislatívneho procesu presadzoval prijatie komplexného zákazu používania kyanidovej technológie pri ťažbe zlata. Návrh environmentalistov si na rokovaní Výboru NR SR pre pôdohospodárstvo, životné prostredie a ochranu prírody osvojila poslankyňa SDKÚ-DS Jarmila Tkáčová. Po zložitými rokovaniach a hlasovaní poslancov však tento bod neprešiel. Greenpeace preto pred druhý čítaním podporil návrh poslankyne ĽS-HZDS Zdenky Kramplovej. Práve návrh poslankyne Kramplovej okrem iného upravil aj spôsob povoľovania použitia technológie kyanidového lúhovania. O vydaní povolenia na použitie technológie kyanidového lúhovania rozhodne MŽP do 60 dní odo dňa doručenia žiadosti. Rezort povolenie nevydá, ak žiadateľ nepriloží popis technológie, nepreukáže nemožnosť použiť inú technológiu ako kyanidové lúhovanie a nedokladuje súhlas obcí respektíve VÚC, v katastri ktorých sa má technológia kyanidového lúhovania realizovať.
„Je škoda, že neprešiel návrh, ktorý by úplne zakázal technológiu kyanidového lúhovania, podobne, ako je tomu v Českej republike. Na druhej strane sme však radi, že schválená novelizácia banského zákona dáva obciam, mestám a regiónom viac právomocí rozhodovať o svojej budúcnosti, o svojom životnom prostredí a zdraví svojich obyvateľov. Teraz je to už len na volených zástupcoch občanov, ako toto právo využijú,“ povedal Rizman.