Muránska Zdychava 30. marca (TASR) - Množstvo voľnej či poukladanej guľatiny popri ceste, drevené, polorozpadnuté domy striedajúce sa so šedivými murovanými stavbami - taký je ešte i dnes obraz akoby bohom zabudnutej dediny Muránska Zdychava v okrese Revúca. To, čo však robí obec stále príťažlivou a krásnou, je len málo porušená príroda, v blízkosti národného parku Muránska planina.
"Zimy tu bývajú naozaj kruté, aj keď tento rok bolo pomerne teplo," hovorí starosta Zdychavy Ján Poliak. "Drevo, ktoré je všade navôkol, sa používa výlučne na vykurovanie," dodáva.
Drevo je súčasne surovinou, ktorá dáva prácu asi dvom desiatkam miestnych obyvateľov, ktorí s pílou v ruke nepracujú len v dedine a okolí, ale chodia za obživou aj za hranice republiky.
"Drevo sme využili aj na našu prvú investíciu do cestovného ruchu," pokračuje starosta. Vlani totiž prvýkrát dostali z grantu Európskej únie asi 600 tisíc korún a kilometer za dedinou postavili oddychovú zónu pre turistov, ktorí najmä v lete chodia na planinu či na neďaleký laz Kokávka. Ten v 80. rokoch minulého storočia zveľaďovali ochranári zo známeho združenia Bratislava Nahlas. Zóna pri turistickom chodníku má prístrešok, niekoľko lavičiek, ohnisko i murovaný kamenný krb na prípravu jedál na rošte. "Tento rok by sme celý areál chceli ešte oplotiť," podotýka starosta. Ďalšiu časť peňazí z eurofondov použili na výstavbu zrubu v strede obce, kde by malo vzniknúť komunitné a informačné centrum. "Dnes sa snažíme získať ešte peniaze na dobudovanie interiéru," pripomína Poliak.
Dedina má asi 290 prevažne starších obyvateľov a asi 140 domov. Z nich je však už asi tretina neobývaných. Viaceré sú vyhlásené za kultúrnu pamiatku, no ľudia sa z nich už väčšinou odsťahovali. Podľa starostu však niektoré z nich kúpili nadšenci dedinského života z Českej republiky.