BRATISLAVA 30. marca (SITA) - Vynášanie Moreny a prinášanie letečka, zdobenie kraslíc či vytĺkanie vŕbových píšťaliek a ďalšie veľkonočné zvyky predstavia v nedeľu v Múzeu slovenskej dediny v Jahodníckych hájoch v Martine. V programe podujatia Jar už čaká pred chotárom od 10:00 do 16:00 vystúpia martinské súbory - detský folklórny súbor Turiec a folklórny súbor Fatran, ktoré vynesú z dediny Morenu ako symbol zimy a smrti a prinesú nový život a silu v podobe zelenej rozkvitnutej halúzky - letka, letečka. Návštevníkom tiež predstavia detské jarné hry a aj veľkonočnú šibačku a oblievačku. O dobrú náladu sa postarajú muzikanti terchovskej ľudovej hudby. V olejárni z Oravského Veselého zoznámia záujemcov s lisovaním oleja z ľanového semena a s jeho využitím v minulosti počas jarného pôstu nielen v strave, ale aj v kozmetike, ľudovom liečiteľstve a iných oblastiach každodenného života.
V Múzeu slovenskej dediny nebudú v nedeľu chýbať ľudovoumeleckí remeselníci. Predvedú rôzne techniky zdobenia veľkonočných kraslíc a spôsobov pletenia veľkonočných korbáčov. V súťaži o najkrajšie ozdobenú kraslicu budú môcť svoju šikovnosť predviesť i návštevníci. V tvorivej dielni v elementárnej škole z Petrovíc si mladé dievky vyskúšajú zdobenie kraslíc leptaním, oblepovaním, drôtovaním, vyškrabávaním, dierkovaním alebo zdobením voskom. Mládenci si zas budú môcť upliesť z vŕbového prútia korbáč, prípadne vystrúhať píšťalku. V príjemnom prostredí čajovne múzea si popri občerstvení bylinkovým čajom, bazovým likérom či vareným vínom môžu všetci pozrieť výstavu jarného aranžovania. Jedlá slovenskej kuchyne ponúkne zrubová krčma z Oravskej Polhory. Symbolom tohtoročného podujatia bude opäť kraslicový strom, ktorý ozdobia návštevníci. O 13:30 sa v miestnom kostole uskutoční omša.
Múzeum slovenskej dediny v Jahodníckych hájoch patrí pod Etnografické múzeum Slovenského národného múzea v Martine. Je najväčším pracoviskom tohto typu u nás a zabezpečuje výskum, dokumentáciu a prezentáciu ľudovej architektúry a bývania na Slovensku.