Bratislava 30. marca (ČTK) - Súkromným zdravotným poisťovniam Union a Európskej zdravotnej poisťovni, v ktorých je poistených dohromady viac ako pol milióna ľudí, hrozia pokuty do päť miliónov korún. Začiatkom januára totiž nemali uzavreté zmluvy so všetkými stanicami záchraniek a lekárnikmi, čo bolo podľa zákona ich povinnosťou. Novinárom to dnes povedal predseda Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou Richard Demovič.
Pokute sa poisťovne ešte podľa Demoviča môžu vyhnúť. Musia však preukázať, že zákon sa im nepodarilo naplniť vinou záchranárov a lekárnikov. Poskytovatelia zdravotnej starostlivosti totiž na rozdiel od poisťovní nemusia uzavrieť zmluvy, dodal Demovič. Ak teda poisťovne zmluvy a dostatočné podmienky ponúkli v predstihu, ale lekárne a záchranky na ne nereagovali, pokuty pravdepodobne nedostanú.
Zdravotná poisťovňa Union, ktorá už skôr dostala pokutu tri milióny korún za nepravdivú reklamnú kampaň, sa k prípadu podľa hovorkyne Drahomíry Juríkovej vyjadrí až po získaní oficiálneho stanoviska úradu. Európska zdravotná poisťovňa (EZP) pochybenie odmietla. "Zmluvy sme ponúkli v dostatočnom predstihu, čo vieme aj dokázať," povedal ČTK hovorca skupiny J&T, ktorá EZP založila, Maroš Sýkora.
"Predmetom dohľadov bolo naplnenie minimálnej verejnej siete. Možno konštatovať, že obidve poisťovne nezvládli túto problematiku a nedošlo k naplneniu minimálnej verejnej siete poskytovateľov," povedal Demovič. Strata licencie však podľa Demoviča poisťovniam nehrozí.
Každá zo šiestich existujúcich zdravotných poisťovní musí totiž uzavrieť zmluvy minimálne s toľkými nemocnicami, lekármi a ďalšími poskytovateľmi zdravotnej starostlivosti, aby klienti poisťovní v ktoromkoľvek regióne Slovenska nemali ťažkosti nájsť lekársku pomoc. Minimálnu sieť určilo nariadenie vlády.
Sankcie hrozia poisťovniam aj za to, že niektorí poistenci boli prepoistení proti ich vôli. Náboroví agenti totiž v snahe získať čo najviac nových klientov podľa skoršieho vyjadrenia úradu nahlásili do inej zdravotnej poisťovne asi 4000 ľudí, hoci tí v skutočnosti o zmenu vôbec nemali záujem. Ďalších takmer 8000 Slovákov, ktorých poisťovne nahlásili ako nových klientov, vôbec neexistuje, povedal dnes Demovič.
"Platné rodné číslo bolo priradené k neexistujúcemu menu, k neexistujúcej adrese," dodal. Väčšinou ide o poistencov Unionu a Európskej zdravotnej poisťovne. Zodpovednosť za to nesú podľa Demoviča zdravotné poisťovne, hoci chyby pravdepodobne spôsobili najatí náboroví agenti.
Od januára zmenilo zdravotnú poisťovňu viac než 700.000 z približne 5,4 milióna Slovákov.