BRATISLAVA 30. marca (SITA) - V Strane maďarskej koalície (SMK) bude v sobotu na kongrese v Komárne súboj o predsednícke kreslo. Stretnú sa v ňom doterajší predseda Béla Bugár so straníckym podpredsedom Pálom Csákym. Aj keď Csáky pôvodne avizoval, že v predvolebnej kampani sa bude vyhýbať útokom na Bugára, v posledných dňoch poukázal na spojenectvo predsedu s podnikateľom Oszkárom Világim. Bugár zas zakázal vydať zoznam delegátov, ktorí prídu na kongres, aby sa nikto k týmto zoznamom nedostal.
Csáky chce delegátov presvedčiť 15-bodovým programom. V prípade zvolenia za predsedu SMK sľubuje zmenu štýlu vedenia strany a z SMK chce urobiť stranu princípov a transparentných procesov. Csáky tiež chce po prípadnom zvolení vytvoriť z SMK stranu pokojných politických úvah a stranu vyššej profesionality. Chce silnejšie zapojiť regióny do rozhodovacích procesov. Plánuje vytvoriť efektívnejšie informačné kanály medzi regiónmi a centrálou, zvýšiť intelektuálnu úroveň strany, lepšie využiť expertov na prípravu odborných a politických rozhodnutí. Chce efektívnejší dialóg s mimovládnymi organizáciami, tímovú spoluprácu, otvoriť možnosti pre mladých a ženy v strane.
Bugár najskôr privítal rozhodnutie Pála Csákyho uchádzať sa o funkciu predsedu na straníckom sneme 31. marca. "Myslím si, že strana môže z tejto súťaže vyjsť oveľa silnejšia. Zároveň to hovorí o silnej vnútrostraníckej demokracii. Je to absolútne normálna súťaž," uviedol. Podľa neho však voľby predsedu SMK nebudú o programoch. Každý kandidát síce povie, ako si predstavuje chod strany, ale tento kongres je podľa Bugára o zmene stanov a o voľbách.
Dnes predstavitelia SMK telefóny väčšinou nezdvíhajú. László Nagy len uviedol, že ku konfliktu medzi kandidátmi na predsedu sa nechce vyjadrovať, pretože už bolo do taniera vyliatej veľa žlči a takéto diskusie podľa neho nevedú k ničomu dobrému.
Súťaž o predsednícke kreslo v SMK podľa politológa László Öllösa vyvolala silné emócie. "SMK má šťastie, že v tomto roku nie sú žiadne voľby. Popularite SMK neprospieva ventilovanie problémov na verejnosti," povedal pre agentúru SITA Öllös. Zároveň dodal, že nech voľby dopadnú akokoľvek, spolupráca v SMK bude naštrbená. "Či aj narušená, to sa uvidí neskôr," uviedol. Vyostrená kampaň sa podľa Öllösa môže prejaviť na náladách delegátov snemu, ktorí možno nebudú ochotní hlasovať za porazeného kandidáta z predsedníckeho súboja pri kandidatúre na iné funkcie. Aj keď väčšina delegátov príde na kongres podľa Öllösa už rozhodnutých, koho vo voľbách podporia, niektorých môžu ovplyvniť aj prejavy kandidátov. Prvý sa prihovorí Bugár a až po ňom Csáky.
Delegáti kongresu sa budú zaoberať zmenou stanov. Ako uviedol pre agentúru SITA predseda poslaneckého klubu Gyula Bárdos, k návrhu je 140 pozmeňovacích návrhov. Zo straníckych štruktúr by po novelizácii mala zmiznúť funkcia výkonného podpredsedu, ktorú zastával doteraz Miklós Duray. V stanovách sa má upraviť aj situácia, ak sa člen SMK rozhodne vo voľbách kandidovať ako nezávislý kandidát. Navrhovaným riešením podľa Bárdosa je, že v prípade neúspechu takéhoto kandidáta vo voľbách nasleduje automatické vylúčenie zo strany. Ak by však kandidát uspel, regionálne štruktúry môžu zvážiť jeho zotrvanie v strane. Podmienkou však je, že bude o svojej kandidatúre informovať na nominačnej porade.
Kongresy Strany maďarskej koalície
10. novembra 1997
Na vzniku Strany maďarskej koalície (SMK) sa dohodli Maďarské kresťanskodemokratické hnutie, hnutie Spolužitie a Maďarská občianska strana.
február 1998
Zber podpisov na registráciu SMK.
22. mája 1998
SMK zaregistrovali na Ministerstve vnútra (MV) SR.
21. júna 1998
Ustanovujúci snem SMK v Dunajskej Strede. Predsedom sa stal Béla Bugár, za prvého zástupcu predsedu zvolili Árpáda Duku-Zólyomiho a za ďalších dvoch zástupcov predsedu Pála Csákyho a Lászlóa Nagya. Za čestného predsedu bol zvolený Miklós Duray.
13. novembra 1999
Zmena stanov, voľba nových funkcionárov a hodnotenie pôsobenia SMK boli obsahom rokovania II. kongresu strany v Komárne. Výraznejšie personálne zmeny vo vedení strany nenastali. Delegáti potvrdili vo funkcii predsedu strany Bélu Bugára. Z 278 platných hlasov získal Bugár 240. Vo funkcii zostal aj predseda Republikovej rady Pál Farkas a prvý zástupca predsedu Árpád Duka-Zólyomi. Do novej funkcie výkonného podpredsedu bol zvolený Miklós Duray. Duray dovtedy zastával post čestného predsedu, ktorý delegáti na jeho návrh zrušili.
3. februára 2001
Hodnotenie doterajšej činnosti SMK v koaličnej vláde, pôsobenia ministerského a poslaneckého klubu a vnútrostranícke otázky boli nosnou témou III. kongresu strany v Dunajskej Strede. Na kongrese bolo prítomných vyše 300 delegátov. V prejave o činnosti strany od II. kongresu jej predseda Béla Bugár konštatoval, že SMK sa podarilo značnú časť cieľov sformulovaných v programe zabudovať do vládneho vyhlásenia. Zdôraznil, že spomedzi koaličných partnerov to bola SMK, ktorá sa najdôslednejšie zasadzovala za plnenie vládneho programu. Jedným z hlavných cieľov SMK bolo posilnenie právneho postavenia menšín žijúcich v SR a v tejto súvislosti aj prijatie novely ústavy.
25. mája 2002
Volebnému programu pre jesenné parlamentné voľby sa prioritne venoval IV. kongres SMK v Bratislave. Vyše 300 delegátov sa venovalo aj hodnoteniu pôsobenia strany vo vládnej koalícii od roku 1998.
29. marca 2003
V Komárne sa konal V. kongres SMK. Hlavnou náplňou rokovania kongresu, na ktorom sa zúčastnilo 319 delegátov bola voľba straníckych orgánov a zmena stanov. Doterajšieho predsedu Bélu Bugára vo funkcii potvrdili delegáti 253 hlasmi. Zástupcom predsedu na ďalšie obdobie bol opätovne zvolený Árpád Duka-Zólyomi, výkonným podpredsedom zostal Miklós Duray. Podpredsedom SMK ostal Pál Csáky. Ďalší traja podpredsedovia zodpovední za hospodárstvo, kultúru a školstvo, sociálne veci boli István Harna, László Szigeti a Edit Bauer Jediné prekvapenie priniesla voľba predsedu Republikovej rady SMK. Pála Farkasa v tejto funkcii vystriedal Zsolt Komlósy, ktorý získal o 67 hlasov viac. Kongres tiež schválil nové 19-členné predsedníctvo SMK.
6. novembra 2004
VI. kongres Strany maďarskej koalície (SMK) sa konal v Galante. Približne 300 delegátov zhodnotilo polčas volebného obdobia a pôsobenie SMK vo vládnej koalícii. Kongres mal voliť aj náhradníka zástupcu predsedu a podpredsedu pre sociálne veci SMK za Árpáda Duku-Zólyomiho a Edit Bauer, ktorí sa stali poslancami Európskeho parlamentu (EP). Delegáti však súhlasili s tým, že voľbou sa zaoberať nebudú, keďže zrušili uznesenie Republikovej rady SMK, podľa ktorého sa členovia SMK zvolení do EP musia vzdať svojich funkcií vo vedení strany.
13. mája 2006
Na VII. kongrese SMK v Komárne strana schválila svoj volebný program, s ktorým sa uchádzala o priazeň voličov v parlamentných voľbách 17. júna. Kongres otvoril aj volebnú kampaň SMK.
31. marca 2007
VIII. kongres strany sa uskutoční v Komárne. Na programe má zmenu stanov a voľbu nového predsedu a predsedníctva.