Bratislava 30. marca (ČTK) - Ľudia sa čoraz častejšie sťažujú na prácu lekárov. Zvýšil sa aj počet ľudí, ktorí zdravotníkom vyčítajú, že pochybením pri liečbe zavinili smrť ich príbuzného. Vyplynulo to zo štatistík, ktoré dnes zverejnil Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou. Väčšina sťažností však nebola oprávnená, povedal predseda úradu Richard Demovič.
Úrad v tomto roku zaznamenal približne 40-percentný nárast sťažností na chyby zdravotníkov, ktoré podľa sťažovateľov zapríčinili smrť pacientov. "Za rovnaké obdobie 2006 sme zaznamenali 70 podaní súvisiacich s úmrtím pacienta. V tom istom období 2007 to bolo 100," povedal Demovič. V koľkých prípadoch lekári naozaj pochybili, Demovič zatiaľ nepovedal. Viaceré prípady sa totiž naďalej vyšetrujú.
Patria medzi ne aj nešťastia, ktoré upútali pozornosť verejnosti. Približne pred dvoma týždňami náhle zomrel osemnásťročný chlapec niekoľko hodín potom, ako ho prepustili z piešťanskej nemocnice. Koncom januára zomrelo aj trojročné dievčatko z Hriňovej, ktoré liečili zo zdanlivo bežného ochorenia vo zvolenskej nemocnici. Hoci vyšetrovanie ešte nebolo ukončené, podľa predbežných zistení zvolenská nemocnica pochybila a piešťanská nie, povedal dnes predseda úradu novinárom.
Pochybenie v liečbe urobili podľa zistení úradu aj vlani v decembri v topoľčianskej nemocnici, keď liečili školáka pobodaného štetcom. Demovič dnes novinárom povedal, že jeho úrad neuvažuje o znížení miliónovej pokuty, voči ktorej sa nemocnica odvolala.
Celkovo zaznamenal úrad pre dohľad vlani 745 sťažností, z nich potvrdil pochybenie zdravotníkov v necelých 30 percentách. V roku 2005 bolo sťažností približne o polovicu menej, pätina z nich bola oprávnená.
Úrad pre dohľad začal pracovať v roku 2005 a jeho vznik presadil bývalý minister zdravotníctva Rudolf Zajac. Okrem kontroly lekárov má na starosti aj dohľad nad zdravotnými poisťovňami.