Bratislava 30. marca (TASR) - Napriek výsledkom, ktoré preukázali toxické účinky na pečeň a obličky testovacích zvierat, Európska komisia súhlasila s uvedením kukurice MON 863 na trh.
V prípade MON 863 ide o prvý prípad, kedy sa podarilo vedecky dokázať, že schválený geneticky modifikovaný produkt použiteľný ako potravina i krmivo má toxické účinky na vnútorné orgány.
Potvrdila to vedecká štúdia tímu odborníkov na čele s profesorom Gillom Erikom Séralinim, expertom v odbore biotechnológií na univerzite v Caen. Ten analyzoval výsledky testovania kukurice MON 863 patriacej nadnárodnej firme Monsan. "Analýzy Monsanta nevyhovujú požiadavkám prísneho vedeckého skúmania. Spoločnosť neurobila ani analýzu hmotnostných rozdielov u zvierat a kľúčové údaje z testov moču boli zatajené," uviedol Séralini.
Údaje, na základe ktorých vydala Európska komisia súhlas s uvedením MON 863 na trh, získal Greenpeace až na základe súdneho rozhodnutia. Tento prípad podľa Greenpeace potvrdil podozrenie, že nezávislá kontrola GMO v rácmi EÚ nefunguje, povedala TASR koordinátorka genetickej kampane Greenpeace Martina Badidová.
Spomínané údaje boli predmetom prudkej výmeny názorov už od roku 2003. Vtedy sa na verejnosť dostali informácie, že sa v krvi testovaných zvierat objavili isté zmeny. Kukurica však bola aj napriek obavám časti expertov a odporu väčšiny členských štátov únie schválená. Oficiálne povolenie táto odroda získala v roku 2006.
Výsledky štúdie univerzitného tímu budú uverejnené v najbližšom vydaní časopisu Archives of Environmental Contamination and Toxicology.