Získal o 14 hlasov viac ako jeho protikandidát, doterajší predseda strany Béla Bugár. Vydaných bolo 325 hlasovacích lístkov, platných bolo 324. Pála Csákyho podporilo 169 hlasujúcich, Bugár získal podporu 155 delegátov kongresu. Životopis nového predsedu SMK Pála Csákyho
Hlavnou zásadou novozvoleného predsedu bude kontinuita. "Žiadnu radikalizáciu neplánujeme, s Bélom Bugárom budem úzko spolupracovať," povedal dnes Csáky. Uviedol tiež, že Miklósa Duraya navrhol na piaty najvýznamnejší post v strane, a to na funkciu jedného z podpredsedov. Csáky chce presadiť, aby bol ekonomický program strany orientovaný podľa kresťanskej sociálnej náuky.
Csáky Bugárovi ponúkol funkciu čestného predsedu, ten odmietol
Novozvolený predseda SMK ponúkol Bélovi Bugárovi funkciu čestného predsedu strany. Bugár podľa neho nemôže zo strany odísť. Bývalý líder SMK post čestného predsedu odmietol, nakoľko by sa museli opätovne otvoriť stanovy strany. Bugár svojmu nástupcovi zaželal, aby sa mu podarilo stranu očistiť od špiny, ktorá sa na ňu za posledné týždne nalepila.
Bugár ostáva po dnešnom neúspechu na kongrese strany poslancom Národnej rady SR. Po tomto funkčnom období natrvalo odchádza z politiky, zostane však radovým členom SMK.
Bugár to vyhlásil dnes po oznámení výsledkov voľby predsedu SMK vo svojej ďakovnej reči. Potvrdil, že dnes a ani v budúcnosti sa nebude uchádzať o žiadnu funkciu v strane. "Až do smrti však ostanem verný SMK," zdôraznil Bugár. Poďakoval sa všetkým za doterajšiu spoluprácu. S úsmevom dodal, že teraz bude mať čas konečne na svoju manželku a dcérku.
Bugár vstúpil do politiky v novembri 1989, keď sa stal federálnym poslancom, neskôr pôsobil ako poslanec v parlamente za stranu Maďarského kresťanskodemokratického hnutia (MKDH). V rokoch 1991 až 1998 bol jej predsedom a od júna 1998 až dodnes stál na čele SMK. Tá vznikla zlúčením jeho bývalej materskej strany MKDH, Spolužitia, a Maďarskej občianskej strany.
Csáky priblížil svoju predstavu najbližších spolupracovníkov
Mali by sa nimi stať József Berényi, Iván Farkas, Gyula Bárdos a Miklós Duray. Berényi by mal byť podľa Csákyho dvojkou v strane, Farkas by mal byť predsedom republikovej rady, Bárdos naďalej predsedom poslaneckého klubu a Duray by mal byť zodpovedný za stratégiu strany. Bugár reagoval, že nebývalo v strane zvykom, aby predseda hovoril o svojich predstavách pred voľbami. „Vy musíte rozhodnúť,“ zdôraznil Bugár.
Delegáti odsúhlasili zmenu stanov strany
Delegáti VIII. kongresu Strany maďarskej koalície odsúhlasili zmenu stanov, pričom v nich posilnili kompetencie okresných orgánov na úkor krajských štruktúr. Zrušili tiež funkciu zástupcu predsedu (výkonného podpredsedu), ktorú doteraz zastával Miklós Duray. Rozhodli tiež o tom, že ak v regionálnych alebo v komunálnych voľbách bude člen SMK kandidovať ako nezávislý, čaká ho v prípade neúspechu vo voľbách vylúčenie zo strany. Ak však vo voľbách uspeje, môže v strane ostať, ale dôjde k zmenám v predsedníctve základnej organizácie strany. Na tlačovej besede o tom informoval Iván Fárkas, ktorý viedol komisiu pripravujúcu zmenu stanov. Po zmene stanov dôjde aj k zmene zloženia Republikového predsedníctva SMK. Strana bude mať troch najvyšších funkcionárov, ktorí budú automaticky členmi predsedníctva. Budú to funkcie predsedu, zástupcu predsedu a predsedu Republikovej rady SMK.
Členmi predsedníctva sa stanú aj ôsmi podpredsedovia strany - pre hospodárstvo, pôdohospodárstvo, zahraničie, školstvo, kultúru, zdravotníctvo, verejnú správu a sociálne veci. Okrem nich budú členmi predsedníctva aj predseda poslaneckého klubu, ktorý zároveň bude aj ďalším podpredsedom strany, šéf skupiny poslancov SMK v Európskom parlamente a v prípade účasti strany vo vláde aj predseda ministerského klubu. Delegáti kongresu vždy voľbami doplnia počet členov predsedníctva na 20 - v prípade účasti vo vláde, v prípade opozičného pôsobenia na 19, a to na základe regionálnej príslušnosti.
Slota: SMK naberie radikálnejší kurz
Zvolením Pála Csákyho za predsedu Strany maďarskej koalície (SMK) naberá táto strana tvrdší a radikálnejší kurz, myslí si šéf Slovenskej národnej strany Ján Slota. "Csáky sa netají tým, že má blízky vzťah k Miklósovi Durayovi. Jeho vyjadrenia v minulosti boli tvrdé a ostré," uviedol dnes pre agentúru SITA Slota. Na Csákym mu je však sympatická kritika prepojenosti Bélu Bugára na maďarských oligarchov.
"Nemyslím, že SMK bude radikálnejšia, Csáky vie, čo sa nosí v Európe," uviedol Bugár na tlačovej besede na adresu novozvoleného predsedu SMK. Zdôraznil, že keď niekto spomína autonómiu, neznamená to hneď radikalizáciu. "Nie je univerzita v Komárne prejavom autonómie v školstve? Neobávajte sa slova autonómia," dodal.
Podľa neho bude mať Csáky ťažkú úlohu. Bude musieť upevniť stranu aby bola jednotná.
Gyurovszky: Nechcem sa prispôsobovať
Zmeny nezávisia podľa Miklósa Duraya len od predsedu strany, ale aj od zloženia predsedníctva. "Samotná osoba predsedu je málo na to, aby sa niečo zmenilo," povedal Duray na kongrese pre médiá. Nechcel však odpovedať na otázky, či SMK pod vedením Pála Csákyho bude radikálnejšie presadzovať autonómiu južného Slovenska. "Situácia je však iná, ako keď sme boli vo vláde. Každá strana vo vládnej koalícii je viazaná koaličnými partnermi, v opozícii len voličmi," vyhlásil. Duray zároveň pripustil, že v strane existujú problémy. "Ukážte mi jednu stranu, v ktorej problémy nie sú. Veľa sme hovorili, že sme si problémy nevydiskutovali. Ak budeme diskutovať, možno ich vyriešime," zdôraznil.
Poslanec Národnej rady (NR) SR za SMK László Gyurovszky po zvolení Csákyho za predsedu oznámil, že nebude kandidovať na žiadnu funkciu vo vedení strany. "Sú ľudia v strane, ktorí sa dokážu prispôsobiť novým podmienkam, ja nechcem," povedal Gyurovszky pred novinármi. Nechcel však konkretizovať dôvody svojho rozhodnutia. Zdôraznil, že by nebolo dobré, keby došlo v SMK k rozkolu. Podľa neho sa nové vedenie musí pustiť do očistenia mena SMK po tom, čo za posledné dva týždne Csáky na stranu vytiahol.
Zvolenie Csákyho je pre politológov prekvapením
Za veľké prekvapenie označil zvolenie Pála Csákyho do čela Strany maďarskej koalície (SMK) na dnešnom kongrese SMK v Komárne politológ Grigorij Mesežnikov. Výmena vo vedení SMK môže ovplyvniť najmä situáciu vo vnútri strany. Svedčí to tiež o tom, že v strane nie je jednotný názor na to, kto by ju mohol lepšie reprezentovať, konštatoval ďalej Mesežnikov. Nevylúčil tiež, že vo vnútri SMK môžu po zmene vedenia vznikať aj konflikty. Keďže Csáky nešiel do súboja o predsednícke kreslo s alternatívnym programom, nepredpokladá, že by SMK zmenila svoj doterajší kurz, dodal.
Výmena vo vedení strany je prekvapením, povedala aj politologička Darina Malová. To, že Csáky vystriedal v predsedníckom kresle Bélu Bugára, ktorý šéfoval strane od jej vzniku deväť rokov, môže priniesť zmeny. "Zmena lídra väčšinou znamená aj istú zmenu v smerovaní strany," konštatovala Malová. Agenda Pála Csákyho však podľa nej bola doteraz dosť všeobecná, preto sa možné zmeny dajú vopred ťažko odhadnúť.
Zvolenie Pála Csákyho je podľa politológa Lászlóa Öllösa výsledkom toho, že Csáky so svojimi ľuďmi robil väčšiu kampaň priamo medzi delegátmi dnešného kongresu strany. Ako uviedol Öllös, zvrat nastal v posledných dňoch, keďže okresné konferencie zväčša podporovali na funkciu doterajšieho predsedu Bélu Bugára. Čo bude výsledok hlasovania o novom predsedovi strany znamenať ukážu podľa politológa až najbližšie týždne. "Treba počkať na zloženie vedenia, akí ľudia sa tam dostanú. Mocenské pomery v strane sa však zmenia určite," dodal.
Bugár pred kongresom vyzýval na úprimnosť a otvorenosť
Strana maďarskej koalície (SMK) by mala byť po dnešnom kongrese súdržná, spoločne napĺňajúca svoje ciele a blízka svojim voličom. Zdôraznil to dnes v Komárne Béla Bugár vo svojom úvodnom vystúpení na VIII. kongrese SMK. Pripustil, že v poslednom čase je cítiť nielen medzi voličmi, ale aj vo vnútri strany istú nespokojnosť. Okrem odchodu do opozície po minuloročných voľbách do NR SR k nej podľa Bugára prispela aj roztrieštenosť síl v komunálnych voľbách. Výsledok v parlamentných voľbách nemožno podľa Bugára považovať za fiasko, nakoľko strana obhájila svoje pozície z roku 2002. Stratila však 50-tisíc voličov, nad čím sa treba podľa neho zamyslieť. Varovným signálom je tiež skutočnosť, že v komunálnych voľbách dal volič SMK dôveru v nie jednom prípade nezávislým kandidátom, prípadne členom strany, ktorí kandidovali ako nezávislí. „Teraz ide o to, ako môžeme dôveru voličov získať späť a udržať tých, ktorí stoja pri nás,“ povedal.
Bugár delegátov vyzval, aby boli úprimní a otvorení a konkrétne pomenovali tých, pre ktorých sa nepodarilo dosiahnuť dôležité ciele, ktorí nie sú schopní akceptovať oficiálne schválené materiály orgánov strany a svoje názory prezentujú sólovo. Rovnako je podľa neho potrebné otvorene hovoriť o tých straníckych organizáciách, ktoré nepracujú či o tom, prečo nie je ideálna komunikácia medzi vedením strany a nižšími štruktúrami.
Dnešný kongres SMK by mal schváliť zmeny v stanovách a nového predsedu, podpredsedov i orgány strany. „Zmena stanov nie je liekom na všetky naše problémy. Potrebujeme aj dôveryhodné osobnosti,“ zdôraznil Bugár s tým, že SMK chýbajú mladí ľudia a osobitne ženy. Bugár na záver delegátom povedal, že žiadne spoločenstvo nie je možné budovať na nenávisti a odpore. „Naša komunita je omnoho väčšia, než aby nás osobné trenice a individuálne rozpory premohli,“ dodal.
Dzurindu mrzí súčasná populistická vláda
Ako hostia sa na kongrese zúčastnili predsedovia slovenských sesterských strán SMK - šéf SDKÚ-DS Mikuláš Dzurinda a predseda KDH Pavol Hrušovský.
Dzurinda pozdravil delegátov v maďarčine "Jó napot kívánok. Kedves barátaim!" (Dobrý deň. Milý bratia!). Za svoj pozdrav zožal potlesk zaplnenej sály komárňanského Jókaiho divadla, kde sa kongres koná. Následne poďakoval predstaviteľom SMK za zmeny, ktoré sa na Slovensku vykonali od roku 1998 a ich strana bola pri nich. Zdôraznil, že strany vtedajšej vládnej koalície mali k sebe dôveru, ktorá sa prejavila napríklad vznikom komárňanskej univerzity, postavením mostu medzi Štúrovom a Komárnom, ale aj reformou verejnej správy, keď po nej starostovia a primátori získali väčšie kompetencie i peniaze.
Dzurindu mrzí, že na Slovensku je po ôsmich rokoch populistická a nepravdivá vláda, ktorá opäť zavádza dávno prekonané metódy. "Máme zodpovednosť byť pravdivou alternatívou pre budúcnosť Slovenska," uviedol s tým, že súčasné opozičné strany spájajú spoločné hodnoty. Na záver predseda SDKÚ-DS dodal, že za osem rokov si obľúbil aj predsedu SMK Bélu Bugára, aj keď je impulzívnejší ako on sám.
Delegátov pozdravil aj Hrušovský, ktorý takisto svoj úvod začal v maďarčine. Podľa neho v slovensko-maďarskom spolunažívaní existujú určité predsudky, ale nie je možné dopustiť, aby sa politicky zneužívali.
Bugár odmietol obvinenia, že za ním stojí podnikateľská loby
Predseda Strany maďarskej koalície (SMK) Béla Bugár počas svojho prejavu na 8. kongrese strany rázne odmietol obvinenia, že by za ním stála nejaká podnikateľská loby.
"Je jasné, že boli aj takí ľudia, ktorým to, že SMK bola vo vláde, prinášalo určitý zisk. Sú aj takí, ktorí výlučne v pozadí z času na čas vytiahnu obvinenia, že niektorá lobistická skupina hospodárskeho života ovplyvňuje vedenie strany a osobne mňa. Nikdy som nebol a nebudem bábkou žiadneho podnikateľa," vyhlásil Bugár. Ako ďalej povedal, po dnešnom kongrese sa strana bude musieť zbaviť takéhoto obvinenia.
"Tí, ktorí nám kladú prekážky a ohovárajú, sa musia dostať do úzadia, pretože ak sa to nestane, stiahnu SMK do priepasti," prízvukoval súčasný líder strany. (pokračovanie)
Autor: mv

Beata
Balogová
