Csáky porazil Bugára

Súboj o predsedu SMK dnes prekvapivo vyhral jej doterajší podpredseda Pál Csáky. Vo funkcii tak po deviatich rokoch nahradí Bélu Bugára, ktorý prehral napriek úlohe favorita.

(Zdroj: SITA)
Súboj o predsedu opozičnej Strany maďarskej koalície dnes prekvapivo vyhral jej doterajší podpredseda Pál Csáky. Do čela strany ho zvolili delegáti kongresu SMK. Vo funkcii tak po deviatich rokoch nahradí Bélu Bugára, ktorý prehral napriek tomu, že mal úlohu favorita.

Získal o 14 hlasov viac ako jeho protikandidát, doterajší predseda strany Béla Bugár. Vydaných bolo 325 hlasovacích lístkov, platných bolo 324. Pála Csákyho podporilo 169 hlasujúcich, Bugár získal podporu 155 delegátov kongresu. Životopis nového predsedu SMK Pála Csákyho

Hlavnou zásadou novozvoleného predsedu bude kontinuita. "Žiadnu radikalizáciu neplánujeme, s Bélom Bugárom budem úzko spolupracovať," povedal dnes Csáky. Uviedol tiež, že Miklósa Duraya navrhol na piaty najvýznamnejší post v strane, a to na funkciu jedného z podpredsedov. Csáky chce presadiť, aby bol ekonomický program strany orientovaný podľa kresťanskej sociálnej náuky.

Csáky Bugárovi ponúkol funkciu čestného predsedu, ten odmietol

Novozvolený predseda SMK ponúkol Bélovi Bugárovi funkciu čestného predsedu strany. Bugár podľa neho nemôže zo strany odísť. Bývalý líder SMK post čestného predsedu odmietol, nakoľko by sa museli opätovne otvoriť stanovy strany. Bugár svojmu nástupcovi zaželal, aby sa mu podarilo stranu očistiť od špiny, ktorá sa na ňu za posledné týždne nalepila.

Bugár ostáva po dnešnom neúspechu na kongrese strany poslancom Národnej rady SR. Po tomto funkčnom období natrvalo odchádza z politiky, zostane však radovým členom SMK.

Bugár to vyhlásil dnes po oznámení výsledkov voľby predsedu SMK vo svojej ďakovnej reči. Potvrdil, že dnes a ani v budúcnosti sa nebude uchádzať o žiadnu funkciu v strane. "Až do smrti však ostanem verný SMK," zdôraznil Bugár. Poďakoval sa všetkým za doterajšiu spoluprácu. S úsmevom dodal, že teraz bude mať čas konečne na svoju manželku a dcérku.

Bugár vstúpil do politiky v novembri 1989, keď sa stal federálnym poslancom, neskôr pôsobil ako poslanec v parlamente za stranu Maďarského kresťanskodemokratického hnutia (MKDH). V rokoch 1991 až 1998 bol jej predsedom a od júna 1998 až dodnes stál na čele SMK. Tá vznikla zlúčením jeho bývalej materskej strany MKDH, Spolužitia, a Maďarskej občianskej strany.

Csáky priblížil svoju predstavu najbližších spolupracovníkov

Mali by sa nimi stať József Berényi, Iván Farkas, Gyula Bárdos a Miklós Duray. Berényi by mal byť podľa Csákyho dvojkou v strane, Farkas by mal byť predsedom republikovej rady, Bárdos naďalej predsedom poslaneckého klubu a Duray by mal byť zodpovedný za stratégiu strany. Bugár reagoval, že nebývalo v strane zvykom, aby predseda hovoril o svojich predstavách pred voľbami. „Vy musíte rozhodnúť,“ zdôraznil Bugár.

Delegáti odsúhlasili zmenu stanov strany

Delegáti VIII. kongresu Strany maďarskej koalície odsúhlasili zmenu stanov, pričom v nich posilnili kompetencie okresných orgánov na úkor krajských štruktúr. Zrušili tiež funkciu zástupcu predsedu (výkonného podpredsedu), ktorú doteraz zastával Miklós Duray. Rozhodli tiež o tom, že ak v regionálnych alebo v komunálnych voľbách bude člen SMK kandidovať ako nezávislý, čaká ho v prípade neúspechu vo voľbách vylúčenie zo strany. Ak však vo voľbách uspeje, môže v strane ostať, ale dôjde k zmenám v predsedníctve základnej organizácie strany. Na tlačovej besede o tom informoval Iván Fárkas, ktorý viedol komisiu pripravujúcu zmenu stanov.

Po zmene stanov dôjde aj k zmene zloženia Republikového predsedníctva SMK. Strana bude mať troch najvyšších funkcionárov, ktorí budú automaticky členmi predsedníctva. Budú to funkcie predsedu, zástupcu predsedu a predsedu Republikovej rady SMK.

Členmi predsedníctva sa stanú aj ôsmi podpredsedovia strany - pre hospodárstvo, pôdohospodárstvo, zahraničie, školstvo, kultúru, zdravotníctvo, verejnú správu a sociálne veci. Okrem nich budú členmi predsedníctva aj predseda poslaneckého klubu, ktorý zároveň bude aj ďalším podpredsedom strany, šéf skupiny poslancov SMK v Európskom parlamente a v prípade účasti strany vo vláde aj predseda ministerského klubu. Delegáti kongresu vždy voľbami doplnia počet členov predsedníctva na 20 - v prípade účasti vo vláde, v prípade opozičného pôsobenia na 19, a to na základe regionálnej príslušnosti.

Na rokovaní neprešiel návrh, aby traja najvyšší funkcionári boli na dnešnom kongrese volení len na prechodné dvojročné obdobie. Delegáti tak budú voliť svojich predstaviteľov na štyri roky.

Slota: SMK naberie radikálnejší kurz

Zvolením Pála Csákyho za predsedu Strany maďarskej koalície (SMK) naberá táto strana tvrdší a radikálnejší kurz, myslí si šéf Slovenskej národnej strany Ján Slota. "Csáky sa netají tým, že má blízky vzťah k Miklósovi Durayovi. Jeho vyjadrenia v minulosti boli tvrdé a ostré," uviedol dnes pre agentúru SITA Slota. Na Csákym mu je však sympatická kritika prepojenosti Bélu Bugára na maďarských oligarchov.

"Nemyslím, že SMK bude radikálnejšia, Csáky vie, čo sa nosí v Európe," uviedol Bugár na tlačovej besede na adresu novozvoleného predsedu SMK. Zdôraznil, že keď niekto spomína autonómiu, neznamená to hneď radikalizáciu. "Nie je univerzita v Komárne prejavom autonómie v školstve? Neobávajte sa slova autonómia," dodal.

Podľa neho bude mať Csáky ťažkú úlohu. Bude musieť upevniť stranu aby bola jednotná.

Gyurovszky: Nechcem sa prispôsobovať

Zmeny nezávisia podľa Miklósa Duraya len od predsedu strany, ale aj od zloženia predsedníctva. "Samotná osoba predsedu je málo na to, aby sa niečo zmenilo," povedal Duray na kongrese pre médiá. Nechcel však odpovedať na otázky, či SMK pod vedením Pála Csákyho bude radikálnejšie presadzovať autonómiu južného Slovenska. "Situácia je však iná, ako keď sme boli vo vláde. Každá strana vo vládnej koalícii je viazaná koaličnými partnermi, v opozícii len voličmi," vyhlásil. Duray zároveň pripustil, že v strane existujú problémy. "Ukážte mi jednu stranu, v ktorej problémy nie sú. Veľa sme hovorili, že sme si problémy nevydiskutovali. Ak budeme diskutovať, možno ich vyriešime," zdôraznil.

Poslanec Národnej rady (NR) SR za SMK László Gyurovszky po zvolení Csákyho za predsedu oznámil, že nebude kandidovať na žiadnu funkciu vo vedení strany. "Sú ľudia v strane, ktorí sa dokážu prispôsobiť novým podmienkam, ja nechcem," povedal Gyurovszky pred novinármi. Nechcel však konkretizovať dôvody svojho rozhodnutia. Zdôraznil, že by nebolo dobré, keby došlo v SMK k rozkolu. Podľa neho sa nové vedenie musí pustiť do očistenia mena SMK po tom, čo za posledné dva týždne Csáky na stranu vytiahol.

Zvolenie Csákyho je pre politológov prekvapením

Za veľké prekvapenie označil zvolenie Pála Csákyho do čela Strany maďarskej koalície (SMK) na dnešnom kongrese SMK v Komárne politológ Grigorij Mesežnikov. Výmena vo vedení SMK môže ovplyvniť najmä situáciu vo vnútri strany. Svedčí to tiež o tom, že v strane nie je jednotný názor na to, kto by ju mohol lepšie reprezentovať, konštatoval ďalej Mesežnikov. Nevylúčil tiež, že vo vnútri SMK môžu po zmene vedenia vznikať aj konflikty. Keďže Csáky nešiel do súboja o predsednícke kreslo s alternatívnym programom, nepredpokladá, že by SMK zmenila svoj doterajší kurz, dodal.

Výmena vo vedení strany je prekvapením, povedala aj politologička Darina Malová. To, že Csáky vystriedal v predsedníckom kresle Bélu Bugára, ktorý šéfoval strane od jej vzniku deväť rokov, môže priniesť zmeny. "Zmena lídra väčšinou znamená aj istú zmenu v smerovaní strany," konštatovala Malová. Agenda Pála Csákyho však podľa nej bola doteraz dosť všeobecná, preto sa možné zmeny dajú vopred ťažko odhadnúť.

Zvolenie Pála Csákyho je podľa politológa Lászlóa Öllösa výsledkom toho, že Csáky so svojimi ľuďmi robil väčšiu kampaň priamo medzi delegátmi dnešného kongresu strany. Ako uviedol Öllös, zvrat nastal v posledných dňoch, keďže okresné konferencie zväčša podporovali na funkciu doterajšieho predsedu Bélu Bugára. Čo bude výsledok hlasovania o novom predsedovi strany znamenať ukážu podľa politológa až najbližšie týždne. "Treba počkať na zloženie vedenia, akí ľudia sa tam dostanú. Mocenské pomery v strane sa však zmenia určite," dodal.

Bugár pred kongresom vyzýval na úprimnosť a otvorenosť

Strana maďarskej koalície (SMK) by mala byť po dnešnom kongrese súdržná, spoločne napĺňajúca svoje ciele a blízka svojim voličom. Zdôraznil to dnes v Komárne Béla Bugár vo svojom úvodnom vystúpení na VIII. kongrese SMK. Pripustil, že v poslednom čase je cítiť nielen medzi voličmi, ale aj vo vnútri strany istú nespokojnosť. Okrem odchodu do opozície po minuloročných voľbách do NR SR k nej podľa Bugára prispela aj roztrieštenosť síl v komunálnych voľbách.

Výsledok v parlamentných voľbách nemožno podľa Bugára považovať za fiasko, nakoľko strana obhájila svoje pozície z roku 2002. Stratila však 50-tisíc voličov, nad čím sa treba podľa neho zamyslieť. Varovným signálom je tiež skutočnosť, že v komunálnych voľbách dal volič SMK dôveru v nie jednom prípade nezávislým kandidátom, prípadne členom strany, ktorí kandidovali ako nezávislí. „Teraz ide o to, ako môžeme dôveru voličov získať späť a udržať tých, ktorí stoja pri nás,“ povedal.

Bugár delegátov vyzval, aby boli úprimní a otvorení a konkrétne pomenovali tých, pre ktorých sa nepodarilo dosiahnuť dôležité ciele, ktorí nie sú schopní akceptovať oficiálne schválené materiály orgánov strany a svoje názory prezentujú sólovo. Rovnako je podľa neho potrebné otvorene hovoriť o tých straníckych organizáciách, ktoré nepracujú či o tom, prečo nie je ideálna komunikácia medzi vedením strany a nižšími štruktúrami.

Dnešný kongres SMK by mal schváliť zmeny v stanovách a nového predsedu, podpredsedov i orgány strany. „Zmena stanov nie je liekom na všetky naše problémy. Potrebujeme aj dôveryhodné osobnosti,“ zdôraznil Bugár s tým, že SMK chýbajú mladí ľudia a osobitne ženy. Bugár na záver delegátom povedal, že žiadne spoločenstvo nie je možné budovať na nenávisti a odpore. „Naša komunita je omnoho väčšia, než aby nás osobné trenice a individuálne rozpory premohli,“ dodal.

Dzurindu mrzí súčasná populistická vláda

Ako hostia sa na kongrese zúčastnili predsedovia slovenských sesterských strán SMK - šéf SDKÚ-DS Mikuláš Dzurinda a predseda KDH Pavol Hrušovský.

Dzurinda pozdravil delegátov v maďarčine "Jó napot kívánok. Kedves barátaim!" (Dobrý deň. Milý bratia!). Za svoj pozdrav zožal potlesk zaplnenej sály komárňanského Jókaiho divadla, kde sa kongres koná. Následne poďakoval predstaviteľom SMK za zmeny, ktoré sa na Slovensku vykonali od roku 1998 a ich strana bola pri nich. Zdôraznil, že strany vtedajšej vládnej koalície mali k sebe dôveru, ktorá sa prejavila napríklad vznikom komárňanskej univerzity, postavením mostu medzi Štúrovom a Komárnom, ale aj reformou verejnej správy, keď po nej starostovia a primátori získali väčšie kompetencie i peniaze.

Dzurindu mrzí, že na Slovensku je po ôsmich rokoch populistická a nepravdivá vláda, ktorá opäť zavádza dávno prekonané metódy. "Máme zodpovednosť byť pravdivou alternatívou pre budúcnosť Slovenska," uviedol s tým, že súčasné opozičné strany spájajú spoločné hodnoty. Na záver predseda SDKÚ-DS dodal, že za osem rokov si obľúbil aj predsedu SMK Bélu Bugára, aj keď je impulzívnejší ako on sám.

Delegátov pozdravil aj Hrušovský, ktorý takisto svoj úvod začal v maďarčine. Podľa neho v slovensko-maďarskom spolunažívaní existujú určité predsudky, ale nie je možné dopustiť, aby sa politicky zneužívali.

Bugár odmietol obvinenia, že za ním stojí podnikateľská loby

Predseda Strany maďarskej koalície (SMK) Béla Bugár počas svojho prejavu na 8. kongrese strany rázne odmietol obvinenia, že by za ním stála nejaká podnikateľská loby.

"Je jasné, že boli aj takí ľudia, ktorým to, že SMK bola vo vláde, prinášalo určitý zisk. Sú aj takí, ktorí výlučne v pozadí z času na čas vytiahnu obvinenia, že niektorá lobistická skupina hospodárskeho života ovplyvňuje vedenie strany a osobne mňa. Nikdy som nebol a nebudem bábkou žiadneho podnikateľa," vyhlásil Bugár. Ako ďalej povedal, po dnešnom kongrese sa strana bude musieť zbaviť takéhoto obvinenia.

"Tí, ktorí nám kladú prekážky a ohovárajú, sa musia dostať do úzadia, pretože ak sa to nestane, stiahnu SMK do priepasti," prízvukoval súčasný líder strany. (pokračovanie)

Najčítanejšie na SME Domov


Inzercia - Tlačové správy


 1. Mimoriadna kvalita unikátnych Kia SUV modelov
 2. Výnimočný obchod robia výnimoční zamestnanci
 3. Táto dvojica stojí za zrodom slovenského internetu. Ako začínal?
 4. 14 tipov na exotickú dovolenku, ktorú si môžete dovoliť (aj vy)
 5. Štatutári, máte už prístup k elektronickej schránke?
 6. Zabudnite na nové a neekologické PC. Je tu Refurbished!
 7. Volkswagen Arteon je výkladná skriňa technológií
 8. Yeme chce byť výnimočný obchod aj vďaka výnimočným zamestnancom
 9. Lepšie bývať na vidieku, alebo v meste? Hľadali sme výhody
 10. Poznáte pôvod slovenských slov? Otestujte sa
 1. Neviete si rady s vaším ročným vyúčtovaním? Pomôže vám FiiFree
 2. Nadácia Orange ocenila Detský čin roka
 3. Výnimočný obchod robia výnimoční zamestnanci
 4. Mimoriadna kvalita unikátnych Kia SUV modelov
 5. Táto dvojica stojí za zrodom slovenského internetu. Ako začínal?
 6. Aj vy môžete mať pekný trávnik, poradí vám expert
 7. Výrobky, ktoré chutia a voňajú ako z domácej zabíjačky
 8. 14 tipov na exotickú dovolenku, ktorú si môžete dovoliť (aj vy)
 9. Profesionálne sa predaj nehnuteľností dá robiť jedine exkluzívne
 10. HÝBSA Slovensko odštartovalo turné po Slovensku. Buďte pri tom!
 1. Táto dvojica stojí za zrodom slovenského internetu. Ako začínal? 17 004
 2. 14 tipov na exotickú dovolenku, ktorú si môžete dovoliť (aj vy) 15 738
 3. Poznáte pôvod slovenských slov? Otestujte sa 10 971
 4. Lepšie bývať na vidieku, alebo v meste? Hľadali sme výhody 8 673
 5. Volkswagen Arteon je výkladná skriňa technológií 7 738
 6. Zabudnite na nové a neekologické PC. Je tu Refurbished! 6 577
 7. Čím všetkým som si prešla, aby som sa naučila po anglicky 6 463
 8. Yeme chce byť výnimočný obchod aj vďaka výnimočným zamestnancom 5 844
 9. Štatutári, máte už prístup k elektronickej schránke? 3 656
 10. Hyundai H350 je dokonale spoľahlivým partnerom pre biznis 2 858

Hlavné správy zo Sme.sk

TECH

Miliardy ľudí čoskoro zažijú nevídanú klímu

Klimatická zmena prebieha nad zemou rýchlejšie ako nad oceánmi. Takmer polovica dnes žijúcich ľudí zažije podnebie aké nepoznáme

Neprehliadnite tiež

Macron sa zaujímal o môj názor na Rusko, hovorí Fico

V krátkom čase by Francúzsko malo oznámiť dátum návštevy prezidenta na Slovensku.

Od septembra by sa mali zvýšiť platy aj pedagógom v škôlkach či kluboch

Odborári s ministrom hovorili aj o memorande, ktoré zahŕňa navýšenie platov učiteľov od januára 2018, 2019 a 2020.

Obžaloba na Filipa Rybaniča je už na petržalskom okresnom súde

SaS považuje obžalobu za dôkaz toho, že za súčasnej vlády sa prenasledujú tí, ktorí odhaľujú korupciu.

Zákon o SAV má priniesť lepšie financovanie

Zámerom zákona je vytvorenie osobitného typu právnickej osoby.