BRATISLAVA 31. marca (SITA) - Nezávislý Výbor expertov, ktorý monitoruje plnenie Európskej charty regionálnych alebo menšinových jazykov, odporúča Slovenskej republike, aby novelizovala zákon o štátnom jazyku v zmysle záväzkov, ktoré SR prijala, keď chartu podpísala. Uvádza sa v materiáli Správa o priebehu a výsledkoch prvého kola monitorovania úrovne implementácie Európskej charty regionálnych alebo menšinových jazykov na Slovensku, ktorý predložilo na pripomienkovanie Ministerstvo zahraničných vecí (MZV) SR. Rezort zahraničia je gestorom všetkých aktivít súvisiacich s monitoringom. Slovenská republika podpísala chartu vo februári 2001, tá nadobudla platnosť 1. januára 2002. Charta jazykov chráni a podporuje regionálne alebo menšinové jazyky ako ohrozenú stránku európskeho kultúrneho dedičstva. Má kultúrny rozmer, chráni a podporuje regionálne alebo menšinové jazyky, nie však jazykové menšiny. Zo 46 členských štátov Rady Európy (RE) ju ratifikovalo 21 štátov, vrátane SR.
Výbor expertov, ktorý menuje Výbor ministrov RE, v hodnotiacej správe oceňuje úsilie, ktoré slovenské orgány vynaložili na ochranu deviatich regionálnych a menšinových jazykov, ktoré sa Slovensko zaviazalo chrániť. Ide o bulharský, český, chorvátsky, maďarský, nemecký, poľský, rómsky, rusínsky a ukrajinský. Výber jazykov, ktorých používatelia neosídľujú kompaktne určité územie, však spôsobuje podľa Výboru expertov problémy pri uplatňovaní jednej časti charty jazykov. Za všeobecný problém považuje Výbor expertov aj 20-percentnú hranicu pre používanie jazyka v úradnom styku, ktorá neumožňuje jeho používanie v obciach, kde používatelia jazyka žijú v dostatočnom počte, hoci nedosahujú 20-percentný podiel na populácii. Ďalším všeobecným problémom je podľa výboru skutočnosť, že aj po prijatí charty jazykov zostal v platnosti zákon o štátnom jazyku, hoci obsahuje ustanovenia, ktoré bránia plneniu niektorých ustanovení charty. Ide o používanie dvojjazyčných označení obcí alebo používanie jazyka v zariadeniach sociálnych služieb. Zákon o štátnom jazyku treba podľa Výboru expertov zmeniť.
Neexistuje dokument, ktorý by upravoval ďalší postup. Je na každom štáte, ako sa vyrovná s odporúčaniami Výboru ministrov RE. S cieľom zabezpečiť transparentnosť monitorovacieho procesu aj na národnej úrovni a zlepšiť informovanosť verejnosti o jeho výsledku pripravilo MZV SR na rokovanie vlády materiál o výsledkoch monitoringu. Súčasťou materiálu nie je analýza záverov expertného orgánu a Výboru ministrov RE, keďže rozbor by mali urobiť rezorty, ktorých sa plnenie charty jazykov týka.