Komárno 31. marca (TASR) - Predseda Strany maďarskej koalície (SMK) Béla Bugár počas svojho prejavu na 8. kongrese strany rázne odmietol obvinenia, že by za ním stála nejaká podnikateľská loby.
"Je jasné, že boli aj takí ľudia, ktorým to, že SMK bola vo vláde, prinášalo určitý zisk. Sú aj takí, ktorí výlučne v pozadí z času na čas vytiahnu obvinenia, že niektorá lobistická skupina hospodárskeho života ovplyvňuje vedenie strany a osobne mňa. Nikdy som nebol a nebudem bábkou žiadneho podnikateľa," vyhlásil Bugár. Ako ďalej povedal, po dnešnom kongrese sa strana bude musieť zbaviť takéhoto obvinenia.
"Tí, ktorí nám kladú prekážky a ohovárajú, sa musia dostať do úzadia, pretože ak sa to nestane, stiahnu SMK do priepasti," prízvukoval súčasný líder strany.
Pripomenul, že hlavným cieľom dnešného stretnutia je okrem voľby ústredných funkcionárov strany aj zmena stanov. "SMK bude mať dobré stanovy vtedy, keď nebude zakazovať, ale inšpirovať," zdôraznil. Zároveň vyhlásil, že ich novelizácia nie je liekom na všetky problémy, preto treba obnoviť aj vedenie strany, dať viac priestoru mladým ľuďom a ženám.
Podľa slov súčasného predsedu, SMK dnes stojí pred míľnikom, pričom má za sebou deväť ťažkých rokov. Delegáti kongresu podľa neho rozhodnú o tom, aká bude v budúcnosti a čo bude predstavovať. Ako povedal, strana sa za posledných deväť rokov nemá za čo hanbiť, pretože zohrala významnú úlohu pri riešení najdôležitejších problémov SR. Prízvukoval, že bez SMK by sa Slovensko nestalo členom EÚ ani NATO. "Nemuseli sme sa hanbiť za konanie ani jedného nášho reprezentanta vo vláde alebo v parlamente," doplnil.
Počas prejavu neobišiel ani fakt, že pri predčasných parlamentných voľbách v roku 2006 hlasovalo za SMK o 50 tisíc voličov menej. "Varovným signálom je aj to, že volič v komunálnych voľbách vyznamenal svojou dôverou v nejednom prípade nezávislých kandidátov, alebo takých členov SMK, ktorí kandidovali ako nezávislí," poznamenal Bugár.
To, že sa SMK prvýkrát od svojho vzniku dostala do opozície, ju stavia pred nové výzvy. Preto svoju opozičnú politiku zamerajú na vládny program, budú sa dožadovať plnenia všetkých sľubov, ktoré v ňom boli v záujme blahobytu obyvateľstva ohlásené, ale aj na vlastné predkladanie návrhov zákonov a novelizácií. Tretím pilierom je podľa Bugára úzka a dôsledná opozičná spolupráca. Povedal, že budúcnosť krajiny závisí aj od toho, ako budú schopné strany SMK, KDH a SDKÚ-DS spolupracovať.
V nasledujúcom období je pre stranu dôležité, aby sa venovala vytvoreniu dlhodobého programu, ktorý sa bude týkať všetkých regiónov a odpovedal by na najdôležitejšie výzvy súčasnosti. Bugár ďalej vysvetlil, že okrem toho je nevyhnutné vytvoriť aj aktívnu a stálu spoluprácu s regiónmi a primátormi miest.
Kongres po prejavoch šéfa SMK, predsedu SDKÚ-DS Mikuláša Dzurindu a lídra KDH Pavla Hrušovského pokračuje za zatvorenými dverami. Vyše 320 delegátov bude rozhodovať o zmene stanov a zároveň budú voliť najvyšších funkcionárov strany. Na post predsedu zatiaľ kandidujú Béla Bugár a podpredseda Pál Csáky.