Banská Bystrica 31. marca (TASR) - Plošné očkovanie proti baktérii pneumokok čaká v najbližších dňoch chovancov Detského domova v Banskej Bystrici vo veku od troch mesiacov do troch rokov. Viac ako tri štvrtiny detí z domova totiž v uplynulých rokoch boli opakovane choré práve kvôli tejto baktérii.
"Podľa štúdií a skúseností z iných krajín očakávame, že po preočkovaní sa rapídne zníži výskyt pneumokoka. Zabránime ďalším závažným pneumokokovým ochoreniam a ich trvalým následkom," povedal prednosta Detskej kliniky banskobystrickej Detskej fakultnej nemocnice s poliklinikou (DFNsP) Svetozár Dluholucký. Očkovanie inicioval práve on v spolupráci s tamojším Regionálnym úradom verejného zdravotníctva.
Pneumokok spôsobil akútne ochorenia respiračného traktu a zápalov stredného ucha, kvôli ktorým viaceré deti z domova opakovane hospitalizovali v rokoch 2003 až 2006 v DFNsP. Jeho prítomnosť zistili u 20 zo všetkých 25 detí do dvoch rokov. Závažné pneumokokové ochorenia si vyžadovali liečbu mimoriadne silnými antibiotikami, zápaly stredného ucha aj chirurgické zásahy v narkóze.
Dluholucký vysvetlil, že pneumokok je jednou z najčastejších príčin chorôb u detí. Osídľuje oblasť nosohltanu bez toho, aby bezprostredne spôsobil ochorenie. Z týchto nositeľov sa pneumokoky prenášajú kvapôčkovou infekciou, napríklad kašľom alebo kýchnutím. Zatiaľ čo štatistiky uvádzajú prítomnosť pneumokoka u 40 až 60 percent detí v predškolskom veku, v uvedenom DD infikoval 80 percent chovancov.
Baktéria spôsobuje veľmi závažne invazívne ochorenia, ako je meningitída, otrava krvi alebo zápal pľúc. Častokrát je pôvodcom aj takých bežných ochorení, ako zápal stredného ucha, prínosových dutín alebo priedušiek. Zvlášť ohrozené sú dojčatá a malé deti, ktorých obranyschopnosť ešte nie je dostatočne vyvinutá.
Podľa Svetovej zdravotníckej organizácie zomrie celosvetovo ročne na následky pneumokokových ochorení viac ako milión detí do päť rokov. U tých, ktoré závažnú pneumokokovú infekciu prežijú, zostávajú často doživotné následky - ochrnutie, hluchota, epilepsia alebo iné poškodenia. Jedno zo šiestich detí, ktoré prekonalo pneumokokovú meningitídu, je mentálne retardované, u jedného zo siedmich sa vyvinie epilepsia alebo iné záchvatové ochorenie a jedno zo štyroch ohluchne, doplnil profesor.