Nitra 31. marca (TASR) - Prebúdzajúca sa príroda, príchod teplejších dní i vrtochy počasia v apríli poskytli kedysi roľníkom a gazdom dostatok inšpirácie na tvorbu prísloví a porekadiel. Odrážali sa v nich dlhoročné skúsenosti, očakávania i odhady, aký bude celý rok a najmä úroda na poli a vo vinohrade.
Keď v apríli nepršalo, gazdovia hovorili "Suchý apríl, mokrý máj, bude žitko ako háj". Naopak, po búrke sa vravelo "Po aprílovej hrmavici niet už mrazu vo vinici". K počasiu sa viazalo i príslovie "Apríl zimný daždivý, úroda nás navštívi".
Iné sa používali v konkrétnych dňoch, na ktoré pripadli v starých kalendároch sviatky svätcov a mučeníkov. Takými sú "Keď František vetra dáva, opelená bude tráva", "Svätý Teodul, jarný vetrík podul", "Na svätého Tibura lúka má byť zelená", "Svätý Tiburc má byť zelený", "Na Fabiána miazga v stromoch býva hore hnaná", "Čo do Jura narastie, to po Juru skape", "Na Vojtecha potecha" a "Marek mrazom nás zalek". Keď v posledný aprílový deň fúkal vietor, gazdovia hovorili "Keď v apríli hojne vietor duje, stodola sa naplňuje".