BRATISLAVA 1. apríla (SITA) - Slovenská národná strana (SNS) podľa svojho predsedu Jána Slotu nevystúpi z vládnej koalície, ak by slovenský zástupca v Bezpečnostnej rade OSN hlasoval za plán Ahtisaariho ktorý sa týka Kosova. "Kvôli tomu by sa mala zrušiť táto vláda? To nie je adekvátne," povedal dnes v diskusnej relácii STV O 5 minút 12 Slota. Zároveň však dodal, že minister zahraničných vecí Ján Kubiš má niekedy divné predstavy ako by demokracia mala vyzerať. Slota si však myslí, že Kubiš je viazaný parlamentom schválenou deklaráciou. "Mal by sa preto minimálne zdržať hlasovania," uviedol. Zároveň priznal, že Smer-SD mal k deklarácii umiernenejší postoj. "Žiaľ museli sme prijať kompromis," konštatoval líder národniarov.
Podľa Slotu má Slovenská republika určitý záväzok voči Srbom, pretože Srbi boli vždy na strane bývalého Československa. V roku 1968 napríklad Juhoslávia tvrdo protestovala proti obsadeniu Československa vojskami Varšavskej zmluvy. Slota tiež kritizoval Spojené štáty. "Na základe bombardovania zahynuli tisíce nevinných ľudí a Srbsko bolo viac zdevastované ako po druhej svetovej vojne. Vo svete je diktát USA, schovávajú sa za svoju demokraciu, likvidujú však celé národy. Idú zlikvidovať srbský národ, ktorý bránil kresťanstvo proti Turkom," zdôraznil, pričom upozornil, že separatisti v Albánsku sú podporovaní. Podľa Slotu odtrhnutie Kosova od Srbska znamená vojnu, čo Američanom vyhovuje. Poslanec Národnej rady (NR) SR za KDH František Mikloško sarkasticky označil boj SNS s Američanmi za hrdinský.
Slota sa nečuduje ako hlasovala Monika Beňová o Kosove v Európskom parlamente. "Beňovej sa vôbec nečudujem. Tá by hlasovala aj za likvidáciu Európy, keby mohla Američanom vliezť niekde," vyhlásil. Slota sa tiež zamýšľal nad tým, prečo nedostanú samostatnosť Baskovia, Flámi či Korzičania. "Prečo nebombardujeme Baskicko alebo Španielsko, ktoré Baskom nechce dať samostatnosť?" opýtal sa. Zároveň naznačil, že v Európe je podporovaná albánska sekta, ktorá je podľa neho napojená na al-Kájdu, pričom "v Iraku a v Afganistane ich naháňame".
Šéf SNS privítal schválenie prísnejšej registrácie cirkví na Slovensku, ktoré má podľa neho zabrániť najmä šíreniu islamu na Slovensku. "My nechceme behať v turbanoch po slovenskej zemi. Je to predovšetkým ochrana slovenského a kresťanského obyvateľstva," povedal Slota. Na argument, že poslanci Smeru-SD pri presadzovaní zákona islam nespomínali Slota povedal: "Možno majú frajerky z Turecka." Podľa Mikloška má Slovensko po 40-tich rokoch izolácie právo na určitý konzervativizmus, aby sa ubránilo rôznym sektám. "Nechceme sem pustiť kohokoľvek, aby ho štát podporoval a pustil do škôl," zdôraznil.
Politika SMK sa bude po zvolení Pála Csákyho za predsedu radikalizovať, konštatoval Slota. Nasvedčovať tomu má blízky vzťah Csákyho s Miklósom Durayom. Od neho Slota ako podpredsedu pre stratégiu v SMK očakáva, že pripraví ideu politickej autonómie. "Duray podpredsedom pre stratégiu. Pán Boh ochraňuj Slovensko," dodal. Mikloško upozornil, že Duray rozohral veľkú politickú hru tým, že keď cítil odstavenie, tak vedel na koho stranu sa má pridať. Politika SMK bude podľa Mikloška pod novým vedením "neuchopiteľná" a taká bude aj politika opozície. "Mňa to presviedča v tom, aby prišlo k zmene aj v KDH," dodal s tým, že podľa neho Vladimír Palko má šance stať sa predsedom Kresťanskodemokratického hnutia.