BRATISLAVA 2. apríla (SITA) - Ako uviedla Farkašová dnes na tlačovej besede, obchod s ľuďmi existuje, pretože sú rozdiely v životnej úrovni medzi krajinami. Obete obchodovania pochádzajú napríklad najmä z Moldavska, Bieloruska, Vietnamu či Indie. Vyvážané sú prioritne do Švédska, Dánska či Nórska.
Slovensko je podľa štátneho tajomníka ministerstva vnútra Jozefa Bučeka najmä tranzitnou krajinou pre obchod s ľuďmi. Polícia v roku 2006 zaznamenala 40 prípadov takejto trestnej činnosti, pričom išlo prevažne o Slovákov. Cieľom polície je presvedčiť obete, že polícii môžu dôverovať. "Dokážeme im poskytnúť právnu, policajnú i sociálnu pomoc. Obetiam vieme zabezpečiť ubytovanie na 40 dní. Ak spolupracujú s políciou, tak ešte aj na dlhšiu dobu," uviedol Buček.
Polícia podľa Bučeka v najbližších dňoch rozdistribuuje cez mimovládne organizácie letáčiky v ôsmich jazykoch, ktoré majú osloviť obete obchodovania s ľuďmi. Letáčiky budú na miestach, kde by sa obete takejto trestnej činnosti mohli pohybovať.
Rada Európy schválila Dohovor o boji proti obchodovaniu s ľuďmi. Zatiaľ ho ratifikovalo šesť krajín medzi nimi aj Slovensko. Na to, aby dohovor začal platiť je potrebná jeho ratifikácia ôsmimi členskými krajinami Rady Európy a tiež dvoma nečlenskými štátmi.
Agentúra SITA vydá k správe aj zvukovú správu.