KOŠICE 2. apríla (SITA) - Povinne vytlačiť na etiketách počet kilometrov, ktoré výrobok prejde, kým sa dostane k spotrebiteľovi - aj takáto požiadavka odznela na prezentácii výsledkov projektu European Citizens´ Panel - Grémium európskych občanov, ktorú dnes v Bruseli predniesli Výboru regiónov Európskej únie zástupcovia vidieckych oblastí z deviatich krajín vrátane Slovenska. Ako agentúru SITA informoval účastník prezentácie Slavomír Szabó, medzi ďalšími dvadsiatimi štyrmi požiadavkami, od ktorých regióny očakávajú konkrétne zmeny zabezpečujúce rast životnej úrovne a trvalú udržateľnosť vidieckych komunít, sú napríklad povinná výučba cudzieho jazyka od tretieho ročníka základných škôl v celej Európskej únii a zavedenie jednotnej minimálnej mzdy vo všetkých krajinách EÚ.
Do projektu, ktorý sa začal na národných úrovniach v októbri minulého roka, sa zapojilo aj štyridsať obyvateľov z východoslovenského mikroregiónu Údolie Bodvy. V projekte vystupoval ako súčasť cezhraničnej oblasti s maďarským mikroregiónom Szikszó. „Tento projekt mal už v príprave ambíciu vybudovania modelového príkladu účinnej komunikácie obyvateľov s regionálnymi, štátnymi a európskymi politikmi. Je to možnosť, ako presne špecifikovať akútne potreby i požiadavky miestneho obyvateľstva a predniesť ich zodpovedným orgánom bez toho, aby ich niekto mohol politicky či inak modifikovať, prípadne úplne ignorovať,“ uviedla riaditeľka Karpatskej nadácie Laura Dittel.
Karpatská nadácia bola organizátorom seminárov na Slovensku a v Maďarsku, ich výsledky sa premietli do záverečnej správy európskeho významu. Požiadavky spadajúce do kompetencií orgánov Európskej únie by mali byť zapracované do stratégií rozvoja vidieckych a iných znevýhodnených regiónov. Na ich záverečnom znení počas minulého víkendu pracovali v Bruseli zástupcovia všetkých na projekte zúčastnených krajín.
Požiadavky obyvateľov znevýhodnených regiónov Belgicka, Francúzska, Veľkej Británie, Írska, Nemecka, Holandska, Švajčiarska, Maďarska a Slovenska však nie sú pre Výbor regiónov EÚ či Európsky parlament nijako záväzné. Záleží od politickej vôle a zodpovednosti, nakoľko sa stotožnia s heslom „Hlas ľudu – hlas Boží“ a výsledky projektu zohľadnia pri príprave ďalších strategických materiálov pre rozvoj vidieka. Ako však dnes na bruselskom stretnutí uviedol federálny minister pre potraviny, poľnohospodárstvo a ochranu spotrebiteľa presedajúcej krajiny Nemecko Lotz Jörg, "orgány EÚ musia vyvinúť snahu, ktorou sa zužitkuje energia obyvateľov, vnesená do celého projektového procesu."