Novinársku cenu dostali redaktori odídení z STV

Na dnešnom slávnostnom vyhlásení výsledkov v divadle Astorka Korzo ´90 si prevzali ocenenia víťazi súťaže Novinárska cena 2006. Zo 48 nominácii vybrala odborná porota víťazov v 12 kategóriách, pričom v jednej kategórii sa rozhodla cenu neudeliť.

Laureáti Ceny otvorenej spoločnosti za reláciu Pod Lampou Štefan Hríb, Mário Homolka a Juraj Kušnierik odchádzajú z pódia po tom, ako si prevzali ocenenie.(Zdroj: SITA)

V pondelok večer si na slávnostnom vyhlásení výsledkov v divadle Astorka Korzo ´90 prevzali ocenenia víťazi súťaže Novinárska cena 2006. Zo 48 nominácii vybrala odborná porota víťazov v 12 kategóriách.

Denník SME získal dve ocenenia. V kategórii rozhovor získala už tretíkrát za sebou hlavnú cenu Tina Čorná za sériu rozhovorov v prílohe TV oko. Cenu Združenia vydavateľov periodickej tlače získali športoví redaktori SME Peter Fukatsch a Vojtech Jurkovič za rozhovory zo zákulisia slovenského futbalu.

Tento rok sa prvýkrát udeľovali aj ceny za najlepšie blogy. Všetky tri nominácie získali blogeri z blog.sme.sk, víťazkou sa napokon stala Gabina Weissová. Cenu jej odovzdal český publicista Miloš Čermák , ktorý vyzdvihol prínos denníka SME k štartu blogov na Slovensku a žartom vyhlásil, že slovenské blogy "ohrozujú českú kultúru", keďže už niekoľko českých médií prebralo na svoje stránky redakčný systém blog.sme.sk.

Cenu za najlepší analyticko-investigatívny príspevok získal Eugen Korda za reportáž o Hedvige Malinovej pre STV(1, 2). Cenou otvorenej spoločnosti bol ocenený aj tím, ktorý v STV pripravoval reláciu Pod lampou.

Na základe nominácií porotcov Rada súťaže udelila špeciálnu Cenu otvorenej spoločnosti venovanú pamiatke Karola Ježíka a po prvýkrát v histórii súťaže rozhodla aj o víťazovi ceny Združenia vydavateľov periodickej tlače Slovenska. Okrem uvedených ocenení sa v tomto roku porota rozhodla udeliť aj Osobitné ocenenie za celoživotné novinárske dielo v službách otvorenej občianskej spoločnosti, ktorej držiteľkou sa stala Soňa Čechová.

Porota tiež udelila Mimoriadne ocenenie v kategórii najlepší krátky publicistický príspevok v printových médiách Egonovi Alterovi za sviežu kritiku poklesnutej tvorby v oblasti textov populárnej hudby v príspevku „13 odpovedí pre Igora Timka ...". Porota zároveň prihliada i na to, že text bol publikovaný v internetovom magazíne a tým obohatil ponuku tohto moderného média. Príspevok bol uverejnený na www.t-station.sk .

Široká aj odborná verejnosť bude mat možnosť zoznámiť sa s víťazmi a nominovanými súťaže Novinárska cena 2006 na výstave NO COMMENT. Okrem printových a elektronických príspevkov tu bude vystavených aj viac ako 100 fotografii a 50 karikatúr. Výstava bude sprístupnená od 5.4. do 6.5.2007 v Open Gallery, Baštová 5 Bratislava.

Do súťaže bolo prihlásených 795 príspevkov, čo je dvakrát viac ako v minulom roku. Odborná porota vybrala zo všetkých príspevkov dve až štyri nominácie pre každú z 12 kategórii a pre dve ocenenia. Následne rozhodovala o víťazoch v jednotlivých kategóriách, ktorí boli dnes slávnostne vyhlásení v divadle Astorka Korzo ´90.

Prihlásené príspevky, publikované alebo odvysielané v období od 1. októbra 2005 do 31. decembra 2006, boli v každej kategórii vyhodnocované štvor alebo trojčlennými odbornými porotami. Členmi porôt boli významní predstavitelia slovenskej a českej novinárskej obce ako aj známe osobnosti spoločenského a kultúrneho života. Zloženie všetkých porôt nájdete na www.novinarskacena.sk .

Víťazi súťaže Novinárska cena 2006

kategória najlepší kreslený vtip, komiks, karikatúra: Dušan Polakovič - práce uverejnené v prílohe denníka Pravda, Kumšt

kategória najlepšia novinárska fotografia: Michal Burza - Slov con (Obrana, .týždeň)

kategória najlepší blog: Gabina Weissová - séria článkov o anorexii a bulímii (weissova.blog.sme.sk)

kategória najlepší komentár v printových médiách: Imrich Gazda - 11. september 2001: Je zodpovedný Západ? (www.postoy.sk)

kategória najlepší analyticko- investigatívny príspevok v printových médiách: Jozef Majchrák, Marek Vagovič, Robert Žitňanský - séria článkov „Ide o moc" a „Kto ovládne Slovensko" (.týždeň)

kategória najlepší analyticko - investigatívny príspevok v elektronických médiách: Eugen Korda - Hedviga 1, 2 (STV)

kategória najlepší regionálne odvysielaný príspevok: Peter Kotrha, Eva Mišovičová - Danka (TV Trenčín)

kategória najlepší regionálne publikovaný príspevok: Porota sa rozhodla cenu neudeliť

kategória najlepší rozhovor v printových médiách: Valentína Zimanová - Čorná - séria rozhovorov (SME - TV OKO)

kategória najlepší rozhovor, beseda, diskusia v elektronických médiách: Daniel Krajcer - relácie Sito a De Facto (TV Markíza, TV JOJ)

kategória najlepšia reportáž v elektronických médiách: Róbert Adamec - Diskriminácia alebo... (STV)

kategória najlepší krátky publicistický príspevok v printových médiách: Milan Lasica - Bodka Milana Lasicu (.týždeň)

kategória najlepšia reportáž v printových médiách: Andrej Bán - Kosovo dream, Naši v Kosove, Na konci sna (.týždeň)

Cena Združenia vydavateľov periodickej tlače Slovenska: Peter Fukatsch , Vojtech Jurkovič - rozhovory zo zákulisia slovenského futbalu (SME)

Cenu otvorenej spoločnosti: Mario Homolka, Štefan Hríb, Juraj Kušnierik - relácia Pod lampou (STV)

Osobitná cena: Soňa Čechová - za celoživotné novinárske dielo v službách otvorenej spoločnosti