Slovensko bude pri rokovaní o budúcom štatúte Kosova v Bezpečnostnej rade OSN zohľadňovať "legitímne" požiadavky Belehradu aj Prištiny. Novinárom to dnes povedal minister zahraničných vecí Ján Kubiš. Slovenská diplomacia sa podľa ministra bude snažiť prispieť k jednotnému postupu EÚ.
Štáty EÚ totiž plán skôr podporujú. Väčšina slovenských politikov naopak doteraz nezávislosť Kosova bez súhlasu Belehradu odmietala.
Kubiš na tlačovej besede vyhlásil, že neprijatie rezolúcie by otvorilo priestor pre jednostranné kroky, ktoré by mohli viesť k destabilizácii na Balkáne. "Pre nás je to neprijateľné," zdôraznil Kubiš s tým, že otázka Kosova je otázkou európskej bezpečnosti.
Slovensko sa tak zrejme ako nestály člen Rady radikálne nepostaví k obmedzenej nezávislosti Kosova, ktorú predpokladá plán splnomocnenca OSN Martiiho Ahtisaariho. Minister však tvrdil, že v postoji slovenskej diplomacie sa snažil čo najviac zohľadniť vyhlásenie parlamentu, v ktorom poslanci odmietli úplnú samostatnosť Kosova a vyzvali na rešpektovanie záujmov Srbska. Dodal však, že diplomacia sa bude riadiť i inými okolnosťami.
Čo presne bude Slovensko presadzovať, minister nepovedal. "Rokovania sa iba začínajú, dnes ešte nepracujeme s konkrétnymi parametrami rezolúcie," uviedol. Rezolúcia však musí obsahovať zmienku o tom, že ide výhradne o riešenie pre Kosovo a nezakladá žiaden precedens pre budúcnosť. To je podľa Kubiša dôležité najmä vzhľadom na princíp neporušiteľnosti hraníc.
Slovensko predstaví svoj postoj a zároveň ho zverejní cez médiá.
Rokovania o budúcom štatúte Kosova a Ahtisaariho pláne sa v BR OSN začnú dnes popoludní newyorského času. Kosovskí Albánci sa dožadujú samostatnosti. Belehrad je ochotný ponúknuť maximálne širokú autonómiu a dúfa, že Rusko bude plán vetovať.
Podľa Kubiša by Slovensko chcelo, aby rada o kosovskej rezolúcii rozhodla za šesť až osem týždňov. Budúci štatút Kosova by podľa neho nemal vytvoriť právny precedens pre iné národnostné menšiny alebo separatistické regióny. Vyzval tiež kosovských Albáncov, Srbsko a medzinárodné spoločenstvo, aby sa zdržali jednostranných krokov a Európsku úniu, aby balkánskym krajinám ponúkla "perspektívu" integrácie.
Veľvyslanec SR pri OSN Peter Burian sa pred rokovaním BR stretne so srbským premiérom Vojislavom Koštunicom. SR bude podľa Kubiša naďalej v kontakte so zástupcami Srbska aj kosovských Albáncov. Na rokovaní BR Peter Burian v mene SR potvrdí, že berieme na vedomie návrh splnomocnenca OSN pre Kosovo Marttiho Ahtisaariho. Oceňujeme tiež jasnosť pozície generálneho tajomníka OSN, ktorý v liste členom BR plne podporil Ahtisaariho odporúčania. SR tiež uvíta začiatok rokovaní BR OSN a prípravu rezolúcie. Tá by mala odrážať legitímne záujmy Belehradu aj Prištiny. "Pre nás sú neprijateľné akékoľvek jednostranné kroky, či už od aktérov na mieste alebo zo strany medzinárodného spoločenstva," dodal Kubiš.
aktualizované 13:55
Autor: zh

Beata
Balogová
