Banská Bystrica 3. apríla (TASR) - Pred senát Krajského súdu v Banskej Bystrici predstúpili dnes ďalší zo siedmich bývalých policajtov z Jelšavy a Revúcej, ktorí mali začiatkom júla 2001 zapríčiniť smrť vtedy 51-ročného Róma Karola Sendreia z Magnezitoviec. Spolu s nimi vypovedal aj exstarosta tejto obce Andrej H. (55), na dvore ktorého sa konflikt s tragickým koncom začal. Ten dnes povedal, že obžaloba je účelová, podobne ako aj vyšetrovanie tohto prípadu, ktoré bolo v tom čase spolitizované. Prácu polície označil za zle organizovanú a nekoordinovanú. Vrchnosť podľa neho začala zháňať dôkazy až neskôr, aby sa zbavila viny a nakoniec boli on a jeho syn označení za tých, ktorí zavinili smrť Karola Sendreia.
Hlavné pojednávanie sa začalo v pondelok po takmer šiestich rokoch od smrti Karola Sendreia, ktorý zomrel na policajnej stanici v Revúcej. Prokurátor obžaloval expolicajtov zo spáchania trestného činu mučenia a iného neľudského a krutého zaobchádzania, kde im hrozí trest odňatia slobody od osem do pätnásť rokov. Miroslava S. (35) aj zo spáchania trestného činu zneužívania právomoci verejného činiteľa a za ublíženie na zdraví. Bývalého starostu Andreja H. obžalovali z ublíženia na zdraví a synov Karola Sendreia Petra (32) a Karola (34), ako aj nevlastného syna Róberta G. (38) z násilia proti skupine osôb a proti jednotlivcovi.
Bývalí policajti Igor G. a Marek U., ktorí prepravovali Petra S. z Jelšavy do Revúcej na lekárske ošetrenie, dnes pred senátom uviedli, že ho fyzicky nenapadli. Ani Karola Sendreia, ktorého potom s jeho synom Petrom viezli z nemocnice na Obvodné oddelenie PZ v Revúcej. V aute bol aj Ondrej H., ktorý bol tak isto na lekárskom ošetrení. Podľa ich tvrdení Karol Sendrei nastúpil do auta a vystúpil z neho sám. Pomoc nepotreboval ani na schodoch vedúcich na policajnú stanicu a nebolo na ňom vidieť, žeby bol zranený. Aj bývalý policajt a exstarostov syn Ondrej H. uviedol, že Rómov v aute ani na policajnej stanici fyzicky nenapadol. Podobne ako jeho bývalí kolegovia odmieta vinu na smrti Karola Sendreia. Policajti však nevedia vysvetliť, ako mohol Karol Sendrei utrpieť také vážne zranenia, na následky ktorých zomrel.
V obžalobe sa uvádza, že ešte predtým než Rómov premiestnili do Revúcej, na policajnej stanici v Jelšave ich Miroslav S., Ján K. a Ondrej H., ktorý nebol v službe, spútaných a pripútaných bili obuškami a rukami a kopali do nich. Pridať sa k ním mali aj ďalší dvaja vtedajší policajti Igor G. a Marek U. V bitke mali pokračovať aj v Revúcej, kde Rómov pripútali k skobám a k radiátoru. Rómov tam bili aj policajti Roman R. a Ladislav K. Pri útokoch im spôsobili viaceré zranenia, najťažšie Karolovi S., ktorý nasledujúci deň ráno asi o 6.00 hodine zraneniam podľahol na chodbe policajnej stanice. Pri pitve sa zistilo, že mal zlomenú čeľusť, vyše desať rebier a hrudník, odtrhnutý žlčník, poškodené srdce, pľúca i pečeň a ďalšie vážne zranenia.
Incident, na konci ktorého bola smrť Róma, sa začal popoludní 5. júla 2001 vo dvore Ondreja H. v obci Magnezitovce v okrese Revúca, po tom, ako tam prišiel Karol Sendrei spoločne so synmi. Prešli cez bráničku a začali starostovi a jeho synovi vulgárne nadávať a vyhrážať sa im zabitím. Poškodzovali oplotenie a dožadovali sa vysvetlenia, prečo starostov syn Andrej H. deň predtým ako príslušník polície predviedol Róberta G. na obvodné oddelenie polície v Jelšave. Došlo k potýčke, počas ktorej prišli na zásah policajti Miroslav S. a Ján K. z Revúcej, ktorí spolu s Ondrejom H. Rómov spacifikovali a odviezli na policajnú stanicu v Jelšave, neskôr ich presunuli do Revúcej.
Hlavné pojednávanie pokračuje v stredu výsluchom ďalších obžalovaných.