Vylúčenie z rokovania poslaneckého klubu Kresťanskodemokratického hnutia (KDH) považuje Peter Gabura za šikanovanie a prejav hlbokej politickej krízy v strane. Podľa Gaburu sa do nej KDH dostalo pre elitárske praktiky úzkej skupiny politikov vyznačujúcich sa aroganciou a stotožňovaním záujmov strany so svojimi osobnými záujmami. Gabura to dnes napísal v otvorenom liste členom KDH.
Gabura listom reaguje na svoje vylúčenie z rokovania poslaneckého klubu KDH počas 8. schôdze parlamentu po tom, keď sa po výzve viacerých členov klubu odmietol vzdať priateľstva a spolupráce s Petrom Tóthom a Igorom Cibulom.
"Prekrúžkovaný" do parlamentu
"Politický a psychologický nátlak nepovažujem za vhodnú formu partnerskej komunikácie v rámci poslaneckého klubu KDH. Odmietol som preto ultimatívne požiadavky na ukončenie spolupráce a priateľstva s vyššie menovanými pánmi. Žiaľ, tejto nezdravej atmosfére podľahla väčšina ostatných členov poslaneckého klubu," píše v liste Gabura popisujúc situáciu, keď ho predseda Pavol Hrušovský po výzvach viacerých členov klubu vyzval opustiť rokovanie s tým, že sa bude jeho prípadom zaoberať predsedníctvo. "Ak je potrebné diskutovať o mojej poslaneckej a politickej práci, nemožno tak robiť za zavretými dverami predsedníctva, ale na Rade KDH," pokračuje Gabura.
Postoj poslaneckého klubu k jeho osobe je podľa Gaburu sprostredkovaným útokom proti voličom KDH, ktorí svojim preferenčným hlasovaním vyjadrili želanie, aby sa zo 77. miesta na kandidátskej listine prekrúžkoval do parlamentu. "Kým mnohí členovia a voliči KDH si priali, aby som sa aktívne podieľal na tvorbe kresťanskodemokratickej politiky v parlamente, úzka skupina osôb mi v tom chce zabrániť," uvádza v liste Gabura. Aktuálne nedorozumenie medzi ním a niektorými politikmi KDH považuje Gabura za prejav hlbokej politickej krízy v KDH.
Gabura - Tóth - Cibula : Lexova tajná služba
"Dostalo sa do nej pre elitárske praktiky úzkej skupiny politikov vyznačujúcich sa aroganciou a stotožňovaním záujmov KDH so svojimi osobnými záujmami. Títo politici si osobovali právo vydávať svoje názory za postoje celého hnutia a robia to aj po tom, čo priviedli KDH k porážke v parlamentných voľbách," dodáva Gabura s tým, že aj útoky na svoju osobu a na Tótha a Cibulu nepovažuje za prejav jednotného názoru celého KDH poukazujúc na ich "statočné postoje v zápase s Lexovou tajnou službou" v rokoch 1994-98. "Ak má niekto zo súčasných poslancov KDH osobné spory s týmito pánmi, nemal by do nich zaťahovať celé hnutie, ale mal by si ich s nimi vyriešiť v duchu kresťanských morálnych zásad," píše Gabura.
Skutočná podstata udalostí je podľa Gaburu zastretá
Gabura v liste členom KDH pokračuje, že aj v tomto prípade majú na verejnosti prezentované problémy a konflikty slúžiť len na zastretie skutočnej podstaty udalostí, ktorá podľa neho spočíva v tom, že navrhol zmenu stanov KDH tak, aby sa posilnila úloha regiónov v predsedníctve. Účasť šéfov krajských rád KDH v predsedníctve by podľa Gaburu vyriešila mnohé problémy, ktoré v KDH viedli k jeho uzavretiu sa pred vlastnými členmi a k jeho malej atraktívnosti pre širšiu škálu slovenských voličov. Vtiahnutím regionálnych politikov do rozhodovania na najvyššej úrovni by sa podľa Gaburu časom vyriešil aj nedostatok nových tvárí schopných prevziať vedenie strany, ktorý KDH akútne pociťuje pred očakávaným snemom.
"Čo je dobré pre členskú základňu asi nevyhovuje úzkej elitárskej skupine politikov. Zásadná zmena pri voľbe členov predsedníctva by otriasla pozíciami niektorých z nich," uvádza Gabura s tým, že viac by už nebolo možné niekoho vyhlásiť za osobnosť a pretlačiť do vedenia strany bez toho, aby kvality tohto človeka neboli preverené a potvrdené na miestnej úrovni. "Taktiež by nebolo možné, aby sa na špičkových straníckych pozíciách držali politici, ktorí nedostatok podpory zo strany členskej základe nahrádzajú marketingovými aktivitami v celoslovenských tlačových a elektronických médiách," dodáva Gabura s tým, že politici, ktorým na základe novely stanov hrozí strata významných straníckych pozícií, by mali za presadzovanie svojich záujmov bojovať čestne, nie osočovaním čestných ľudí a vyvolávaním atmosféry strachu v poslaneckom klube KDH.
Fronc: Kolega Gabura by mal vážiť slová
Podpredseda KDH Martin Fronc nepovažuje za problém priateľstvá Petra Gaburu, ale to, že Tóth a Cibula boli jeho poslaneckými asistentmi, teda boli k nemu v oficiálnom vzťahu. "Sú to ľudia, ktorí spôsobili v KDH problémy a podľa nás nie korektne," vysvetľuje.
Fronc považuje Gaburovo rozhodnutie diskutovať o zmene stanov za legitímne. "Každý delegát má právo vystúpiť a hľadať podporu pre takú zmenu stanov, o ktorej si on myslí, že je pre stranu dobrá," povedal. Dodal však, že v KDH už teraz pracuje komisia, ktorá stanovy pripravuje a komunikuje aj s predstaviteľmi krajov. Na margo údajnej krízy v KDH poznamenal, že "kolega Gabura by mal vážiť slová, lebo tak to jednoducho nie je".
Poslanecký klub KDH do 30. júna obmedzil účasť Gaburu na svojich rokovaniach. Podľa Fronca mu tým dávajú príležitosť prehodnotiť svoje postoje. Eventuálne vylúčenie Gaburu z KDH považuje za hypotetickú otázku. "Platia stanovy. Hovoria o tom, aké postihy a za čo sú. Je štandardné, že postihy idú postupne od upozornenia, napomenutia, vylúčenie je až posledný krok," uzavrel Fronc.Autor: zh

Beata
Balogová
