Najväčšej slovenskej zdravotnej poisťovni - Všeobecnej zdravotnej poisťovni (VšZP) hrozí pokuta od 100.000 do päť miliónov Sk. Viacerí lekári sa totiž sťažovali, že im poisťovňa doposiaľ neposlala nové zmluvy, na základe ktorých by mali klientov VšZP ošetrovať, informoval ČTK Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou (ÚDZS). Poisťovňa vyhlásila, že zmluvy už poslala.
"Podľa vyjadrenia zástupcov Slovenskej lekárskej komory v Bratislave poskytovatelia ambulantnej zdravotnej starostlivosti do dnešného dňa neobdržali nové zmluvy na podpis," uviedol Peter Kováčik z úradu. Staré zmluvy podľa neho platili do konca marca.
Všeobecná zdravotná poisťovňa (VšZP) informovala, že dodatky k zmluvám poslala poštou v piatok 30. marca, takže možno predpokladať ich doručenie v najbližších dňoch. "Poistenec VšZP týmto nemá zásadným spôsobom porušené právo na poskytnutie zdravotnej starostlivosti, pretože v prípade nezmluvného lekára mu musí byť poskytnutá neodkladná zdravotná starostlivosť. V prípade odkladnej zdravotnej starostlivosti môže poistenec vopred požiadať poisťovňu o schválenie a úhradu poskytnutej starostlivosti," píše sa v stanovisku.
Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou (ÚDZS) preverí v stredu 4. apríla v bratislavskej pobočke VšZP expedovanie zmlúv poskytovateľom ambulantnej zdravotnej starostlivosti. Zámerom ÚDZS je dohliadnuť na zabezpečenie kontinuity zmluvných vzťahov medzi poskytovateľmi zdravotnej starostlivosti a VšZP, v prospech jej poistencov.
Ťažkosti s podpisovaním zmlúv by približne tri milióny poistencov VšZP nemali podľa Kováčika negatívne zasiahnuť. Bolestivé a vážne stavy totiž lekári musia podľa zákona ošetriť bez ohľadu na to, či majú s poisťovňou uzavretú zmluvu. Ak ide o zákrok, ktorý je možné dopredu plánovať, pacient sa musí so svojou poisťovňou dohodnúť, či lekárovi náklady na liečbu preplatí.
Pokuty do päť miliónov Sk hrozia za podobný priestupok aj súkromným zdravotným poisťovniam Union a Európskej zdravotnej poisťovni. Začiatkom roka nemali uzavreté zmluvy so všetkými stanicami záchraniek a lekárnikmi. Ani v tomto prípade však úrad ešte nerozhodol, či poisťovne zákon porušili.
Prešovský kraj odmietol navrhnuté rušenie nemocničných lôžok
Prešovská krajská samospráva na dnešnom zasadnutí odmietla plánované rušenie nemocničných lôžok. ČTK o tom informovala hovorkyňa krajskej samosprávy Veronika Fitzeková. Ministerstvo zdravotníctva presadzuje, aby práve v Prešovskom kraji zanikla približne tretina zo 6500 lôžok, ktoré navrhlo zrušiť. O redukcii postelí rozhodnú zdravotné poisťovne. Tie preplácajú nemocniciam náklady na zdravotnú starostlivosť.
"V našom kraji má zaniknúť najviac lôžok, nerozumieme, prečo práve v našom kraji," povedala Fitzeková. Kraj by tak prišiel o 32 percent lôžok. Poslanci podľa hovorkyne pritom pripustili znižovanie počtu postelí, nie však podľa návrhu ministerstva.
Krajské zastupiteľstvo v uznesení tiež žiadalo, aby ministerstvo upresnilo, v ktorých nemocniciach chce lôžka rušiť. "Podľa našich informácií, rušiť by sa mali len lôžka v nemocniciach, ktoré patria pod krajskú samosprávu," dodala Fitzeková. Vo fakultných nemocniciach, ktorých zriaďovateľom je ministerstvo, by údajne miesta pre pacientov zaniknúť nemali.
Zdravotné poisťovne sa údajne už dohodli, s ktorými nemocnicami nepodpíšu zmluvy, výsledkom čoho by bol zrejme ich zánik. Podľa informácií TV Markíza je medzi nimi aj nemocnica v Stropkove v Prešovskom kraji.
Na Slovensku je v súčasnosti asi 37.000 nemocničných lôžok. Na lôžkovú starostlivosť by tento rok malo ísť asi 23 z 90 miliárd, ktoré slovenské zdravotníctvo spotrebuje. Proti rušeniu postelí protestovali spoločne ešte vo februári aj predstavitelia tatranských liečebných domov, ktoré majú prísť približne o tisíc lôžok.
Minister zdravotníctva Ivan Valentovič od rušenia lôžok očakáva úsporu asi miliardy korún, ktorú by mohli rozdeliť na platy v zdravotníctve.
Autor: zh

Beata
Balogová
