BRATISLAVA 3. apríla (SITA) - Predseda Súdnej rady SR Milan Karabín nemá podľa Ministerstva spravodlivosti (MS) SR morálne právo hovoriť o porušovaní zákona a zásahu do nezávislosti súdnictva v kauze sudcu Milana Lipovského, uvádza sa v tlačovom vyhlásení MS SR. Karabín ako predseda Najvyššieho súdu SR odobril a umožnil policajný zásah v kancelárii sudcu Milana Lipovského, kde sa rovnako ako v celej jeho kauze nenašiel ani jeden dôkaz potvrdzujúci klamstvá recidivistu obvineného z najzávažnejších trestných činov. „Pán Karabín zrejme stráca pamäť, zrejme zabudol ako telefonoval sudcovi, kedy príde do práce a u neho v kancelárii už čakali príslušníci polície. Ako trestný sudca s dlhoročnou praxou mal zaujať úplne iné stanovisko a zásahu do nezávislosti justície sa dalo predísť,“ cituje sa vo vyhlásení výrok ministra spravodlivosti Štefana Harabina.
Po dvoch rokoch vyšetrovania prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry skonštatoval, že sa nenašiel ani jeden dôkaz, ktorý by čo i len teoreticky spravdepodobnil výpoveď recidivistu, na ktorom bola policajná akcia voči sudcovi Lipovskom založená. Bývalý predseda trestného kolégia NS SR Milan Lipovský je medzinárodne uznávaným odborníkom na trestné právo, je autorom viacerých komentárov a odborných článkov. Počas svojej dlhoročnej praxe si vyslúžil u odbornej verejnosti povesť mimoriadne čestného a poctivého sudcu, končí sa vyhlásenie MS SR.
Predseda Súdnej rady SR Milan Karabín v pondelok uviedol, že sudca Milan Lipovský sa poďakoval za pozornosť, akú rada venovala prípadu, v ktorom bol obvinený z korupcie. Na základe nepravdivej výpovede svedka došlo k nezákonnému zásahu do výkonu sudcovského povolania a tým aj policajnému nátlaku na súdnu moc. Karabín uviedol, že "budeme starostlivo dbať, aby takéto prípady, v ktorých by malo byť konanie, boli dôkazne zabezpečené, aby to nebolo pociťované ako nejaký druh tlaku alebo zbytočného popoťahovania sudcu."
Sudca Najvyššieho súdu SR Milan Lipovský sa nedopustil trestného činu korupcie. Hoci sa v tomto prípade začalo trestné stíhanie vo veci, prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry ho v januári tohto roku zastavil, pretože vyšetrovanie ukázalo, že sa skutok nestal. Sudca NS SR Lipovský bol podľa vyšetrovateľa podozrivý, že v roku 2003 zobral dvojmiliónový úplatok od Miloša K. za jeho podmienečné prepustenie z výkonu trestu. Z tohto skutku mal sudcu obviniť údajný spoločník Miloša K. Kauza prepukla po tom, ako 8. januára 2005 urobili policajti prehliadku kancelárie sudcu Najvyššieho súdu SR.