Banská Bystrica 4. apríla (TASR) - Náhle ochorenie jedného z členov senátu Krajského súdu v Banskej Bystrici bolo dnes dôvodom odročenia hlavného pojednávania kauzy smrti 51-ročného Róma Karola Sendreia z Magnezitoviec v okrese Revúca. Predseda senátu preto pojednávanie odročil na 23. až 28. mája.
Hlavné pojednávanie sa začalo v pondelok po takmer šiestich rokoch od smrti Karola Sendreia, ktorý zomrel ráno 6. júla 2001 na policajnej stanici v Revúcej. Jeho smrť mali zapríčiniť siedmi policajti, ktorých prokurátor obžaloval zo spáchania trestného činu mučenia a iného neľudského a krutého zaobchádzania, kde im hrozí trest odňatia slobody od osem do pätnásť rokov. Miroslava S. (35) aj zo spáchania trestného činu zneužívania právomoci verejného činiteľa a za ublíženie na zdraví. Bývalého starostu Magnezitoviec Andreja H. obžalovali z ublíženia na zdraví a synov Karola Sendreia Petra (32) a Karola (34), ako aj nevlastného syna Róberta G. (38) z násilia proti skupine osôb a proti jednotlivcovi.
Incident, na konci ktorého bola smrť Róma, sa začal popoludní 5. júla 2001 vo dvore Ondreja H. v obci Magnezitovce v okrese Revúca po tom, ako tam prišiel Karol Sendrei spoločne so synmi. Prešli cez bráničku a začali starostovi a jeho synovi vulgárne nadávať a vyhrážať sa im zabitím. Poškodzovali oplotenie a dožadovali sa vysvetlenia, prečo starostov syn Andrej H. deň predtým ako príslušník polície predviedol Róberta G. na obvodné oddelenie polície v Jelšave. Došlo k potýčke, počas ktorej prišli na zásah policajti Miroslav S. a Ján K. z Revúcej, ktorí spolu s Ondrejom H. Rómov spacifikovali a odviezli na policajnú stanicu v Jelšave, neskôr ich presunuli do Revúcej.
V obžalobe sa uvádza, že ešte predtým než Rómov premiestnili do Revúcej, na policajnej stanici v Jelšave ich Miroslav S., Ján K. a Ondrej H., ktorý nebol v službe, spútaných a pripútaných bili obuškami a rukami a kopali do nich. Pridať sa k ním mali aj ďalší dvaja vtedajší policajti Igor G. a Marek U. V bitke mali pokračovať aj v Revúcej, kde Rómov pripútali k skobám a k radiátoru. Rómov tam bili aj policajti Roman R. a Ladislav K. Pri útokoch im spôsobili viaceré zranenia, najťažšie Karolovi S., ktorý zraneniam podľahol na chodbe policajnej stanice. Pri pitve sa zistilo, že mal zlomenú čeľusť a vyše desať rebier, odtrhnutý žlčník, poškodené srdce, pľúca, pečeň a ďalšie vážne vnútorné zranenia.
Expolicajti vinu na smrti Karola Sendreia odmietajú. Tvrdia, že voči nemu i jeho synom použili pri ich spacifikovaní počas zásahu iba primerané donucovacie prostriedky a to obušky, hmaty a chvaty. Na policajných staniciach ani počas prevozu v autách ich nebili, ani do nich nekopali. Nevedia však vysvetliť, ako mohol Karol Sendrei utrpieť také vážne zranenia, na následky ktorých zomrel.