Bratislava 4. apríla (ČTK) - Ministerstvo práce zatiaľ nenavrhne zníženie výšky odvodov, ktoré si vyše 1,5 milióna Slovákov odkladá na penzijný účet. Novinárom to povedala ministerka Viera Tomanová (Smer-SD) po tom, čo vláda stiahla z dnešného rokovania analýzu možných zmien v penzijnom systéme. Dôvodom odloženia debaty o materiáli bola podľa nej chýbajúca právna analýza prípadného zníženia príspevkov na penzijné účty, ktoré spravuje šesť dôchodkových správcovských spoločností (DSS).
"Ja v tejto chvíli neuvažujem so znížením odvodov do druhého piliera, ale môže sa raz vláda dostať do situácie, že ten rozpočet nebude udržateľný," povedala Tomanová.
Analýza ministerstva ako jednu z možností zlepšenia finančnej kondície štátneho dôchodkového systému uviedla zníženie odvodov na penzijné účty na šesť z deviatich percent vymeriavacieho základu, ktorým je u zamestnancov väčšinou ich celá hrubá mzda. Naopak sadzba dôchodkových odvodov do priebežného systému by sa v takom prípade zvýšila na 12 z deviatich percent.
Ministerka naznačila, že ľudia, za ktorých platí odvody štát, by mali byť len v priebežne financovanom dôchodkovom systéme. "Ide o to, aby verejné zdroje nešli do súkromných dôchodkových správcovských spoločností. Zastávam názor, že verejné zdroje majú byť použité na verejné výdavky," poznamenala Tomanová.V súčasnosti štát platí dôchodkové odvody napríklad za matky na materskej. Samo ministerstvo pritom v analýze tvrdí, že povinné poistenie týchto osôb len v prvom dôchodkovom pilieri by bolo problémové.
Tomanová chce tiež presadiť, aby sporenie v DSS bolo dobrovoľné pre ľudí, ktorí sa prvý raz zamestnali, alebo začali podnikať. Naznačila tiež, že ministerstvo navrhne starším klientom DSS možnosť vystúpiť z druhého dôchodkového piliera. Malo by sa to týkať ľudí nad 40 rokov, teda zhruba štvrtiny všetkých klientov DSS. Konkrétne zmeny, ktoré podľa nej podporí celá koalícia, by malo ministerstvo pripraviť do konca septembra. Zjednotiť by sa mala tiež maximálna suma, z ktorej sa povinné sociálne odvody platia.
Zvyšovanie veku pri odchode do dôchodku Tomanová odmietla. "Určite nepôjdeme zvýšením dôchodkového veku, je to aj v programovom vyhlásení vlády," zdôraznila. Po skončení prechodného obdobia v roku 2014 by podľa súčasných pravidiel aj ženy rovnako ako muži mali odchádzať do starobného dôchodku v 62 rokoch. Analýza ako jedno z možných opatrení predpokladá aj zvýšenie dôchodkového veku, čo však vláda už vo svojom programovom vyhlásení odmietla.
Na vyrovnanie schodku hospodárenia Sociálnej poisťovne, ktorý vzniká presunom peňazí na penzijné účty, štát využíva peniaze vyčlenené z privatizácie. Tie by podľa ministerstva mali vystačiť pri súčasnom nastavení systému do tretieho štvrťroka 2009. V budúcnosti však poisťovňa ušetrí, pretože súčasným sporiteľom bude vyplácať len časť penzie, zvyšok budú klienti DSS poberať z peňazí nasporených na penzijnom účte.
Adrian Bobok fab