Vláda Roberta Fica neplánuje pre nemocnice, ktoré do konca minulého roka vytvorili stratu takmer sedem miliárd korún, dotáciu na ich oddlženie. Zdravotnícke zariadenia by dlhy mali postupne znižovať vďaka vyšším príspevkom od zdravotných poisťovní, povedala novinárom hovorkyňa ministerstva zdravotníctva Silvia Balázsiková. Predchádzajúci kabinet Mikuláša Dzurindu presadil na likvidáciu dlhov v zdravotníctve viac než 19 miliárd Sk.
"V súčasnosti nemáme na to finančné prostriedky," uviedla Balázsiková. "Umožnili sme (nemocniciam), aby so zdravotnými poisťovňami vyrokovali výhodnejšie zmluvy," dodala hovorkyňa. Zvýšené zdroje nemocníc by tak tento rok mali podľa nej zadlžovanie zastaviť.
Zdravotnícke zariadenia budú možno zadlžované viac
Riaditelia zdravotníckych zariadení zatiaľ nepotvrdili, že tento rok nebudú tvoriť ďalšie dlhy. Rizikom je napríklad zvýšenie miezd zdravotníkov v nemocniciach o viac ako deväť percent. Dlhodobou požiadavkou zdravotníckych odborárov je však tridsaťpercentný rast miezd.
Slovenské zdravotníctvo by tento rok malo hospodáriť približne s 90 miliardami korún, čo je asi o deväť miliárd Sk viac než vlani. Kabinet Roberta Fica totiž presadil vyššie odvody štátu za približne tri milióny svojich poistencov, napríklad deti a dôchodcov, a nižšiu DPH na lieky. Zdroje sa zvýšili aj vďaka ekonomickému rastu Slovenka a vyšším príspevkom od pracujúcich ľudí.
Celkový dlh nemocníc dosiahol koncom minulého roka 6,8 miliardy Sk. Takmer 4,5 miliardovú stratu vytvorili fakultné nemocnice, ktoré spravuje ministerstvo zdravotníctva. Zdravotnícke zariadenia v pôsobnosti samosprávnych krajov a neziskových organizácií boli v strate približne 2,3 miliardy Sk. Nemocnice sa zadlžili napriek tomu, že straty vo výške takmer dvoch desiatok miliárd Sk, ktoré vznikli do konca roka 2004, uhradila spoločnosť Veriteľ. Tú založila predchádzajúca vláda.
Podľa železničnej nemocnice je jej možné zrušenie fámou
Železničná nemocnica Košice (ŽNK) má v súčasnosti uzavreté platné zmluvy s piatimi zo šiestich zdravotných poisťovní a zmluva so Všeobecnou zdravotnou poisťovňou je pred podpisom. "Konštrukcie o tom, že tejto nemocnici hrozí neuzavretie zmlúv so zdravotnými poisťovňami, ktoré sa objavili v médiách, sú preto špekuláciami, ktoré absolútne ignorujú základné fakty. Keďže máme uzavreté zmluvy s piatimi zo šiestich poisťovní, nezmyselnosť uverejnených konštrukcií je až zarážajúca,” uviedol generálny riaditeľ nemocnice Michal Adami.
"Naša nemocnica je na základe hodnotenia spokojnosti pacientov jednou z 10 najlepších nemocníc na Slovensku, objem výkonov nám narastá, rozširujeme počet odborníkov a otvárame nové odbory. Z poisťovní sme nielenže nezaregistrovali výhrady pri uzatváraní zmlúv, ale práve naopak, ich klienti dávajú kvôli vysokému štandardu poskytovanej starostlivosti prednosť našej nemocnici pred inými. Zaradenie našej nemocnice do údajného zoznamu, s ktorými poisťovne údajne nemajú uzavrieť zmluvy, je teda pre mňa úplne nepochopiteľné," dodal Adami.
Chýba VšZP
Zmluvu so Spoločnou zdravotnou poisťovňou, ktorá napĺňa 75 % zazmluvnených výkonov, uzavrela ŽNK vo februári 2006 a dodatkom ju predĺžila do 31. marca budúceho roku. Zmluva s poisťovňou Union trvá do konca roka, zmluva s Európskou zdravotnou poisťovňou znie na dobu neurčitú. Zmluva s poisťovňou Dôvera má s účinnosť do 10. mája tohto roku a už v súčasnosti nemocnica rokuje o jej predĺžení na ďalšie obdobie, pričom zástupcovia poisťovne deklarovali jasný záujem zmluvu so ŽNK predĺžiť. Zmluva s poisťovňou Apollo platí do konca decembra 2007 a podľa informácií z rokovaní so zástupcami poisťovne je pripravený návrh na predĺženie zmluvy.
Jedinou poisťovňou, s ktorou podľa medializovaných informácií v súčasnosti nemá platnú zmluvu ani jedna nemocnica na Slovensku, je Všeobecná zdravotná poisťovňa.
"Namiesto toho, aby sme dotiahli rokovania s niekoľkými odborníkmi, ktorí by mali posilniť nemocnicu, sa musíme v súčasnosti venovať vyvracaniu nezmyselných fám, ktoré zbytočne zneisťujú našich zamestnancov a preto zvažujeme aj možnosť podniknutia právnych krokov proti šíreniu takýchto zavádzajúcich informácií,“ dodal Adami.
Železničná nemocnica Košice je majetkom Železníc Slovenskej republiky, od ktorých ju má s cieľom prevádzkovať nemocnicu poliklinikou prenajatú spoločnosť Železničné zdravotníctvo s.r.o., za ktorou stojí skupina J&T. Tá do nemocnice vstúpila začiatkom roka 2006. Do skupiny J&T patrí aj Európska zdravotná
Dlh delimitovaných zdravotníckych zariadení je 2,275 miliardy korún
Dlh delimitovaných zdravotníckych zariadení a transformovaných na neziskové organizácie je 2,275 miliardy korún. Uvádza sa to v Informácii o vývoji dlhu v rezorte zdravotníctva k 31. decembru 2006, ktorú vláda dnes vzala na vedomie.
Na dlhu majú 87-percentný podiel zdravotnícke zariadenia delimitované pod samosprávu VÚC. Ide o bývalé nemocnice s poliklinikou II. typu a polikliniky. Zdravotnícke zariadenia delimitované na obce, čiže bývalé nemocnice s poliklinikou I. typu, majú šesťpercentný podiel, pričom neziskové organizácie tvoria sedem percent dlhu.
K výraznému zníženiu dlhu týchto zdravotníckych zariadení došlo koncom roku 2005, a to zásluhou oddlženia Sociálnej poisťovne prostredníctvom spoločnosti Veriteľ, a.s..
Voči súkromnému sektoru sú zadlžené nielen zdravotnícke zariadenia v pôsobnosti ministerstva zdravotníctva, ale aj tieto delimitované zariadenia - dlh tvorí 69 percent. Dlh dodávateľom liekov tvorí 29 percent, sieťovým dodávateľom 21 percent, ostatným dodávateľom 17 percent. Dlžoba investičným dodávateľom predstavuje jedno percento. Nevysporiadané záväzky voči ostatným zdravotníckym zariadeniam majú jednopercentný podiel na celkovom dlhu.
Celkový dlh v rezorte zdravotníctva je 6,821 miliardy korún, píše sa v materiáli.
ÚDZS posudzoval vlani tri žiadosti o licencie pre vznik nových poisťovní
Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou (ÚDZS) posudzoval v minulom roku tri žiadosti o vydanie povolenia na vykonávanie verejného zdravotného poistenia, z toho dve žiadosti boli podané ešte v roku 2005. Uvádza to Výročná správa o hospodárení ÚDZS za rok 2006, ktorú dnes vláda vzala na vedomie.
Žiadosť spoločnosti FLOW s.r.o. pre zdravotnú poisťovňu VIVIA a. s. podali v roku 2005. Ešte v tom istom roku ju ÚDZS zamietol. Na základe podaného rozkladu bola v roku 2006 predložená žiadosť na druhostupňové konanie. To potvrdilo rozhodnutie prvostupňového orgánu.
V decembri 2005 predložil žiadosť na vykonávanie verejného zdravotného poistenia zakladateľ EUREKO B. V., Holandsko pre Medicare zdravotná poisťovňa, a. s. Rozhodnutie o vydaní povolenia ÚDZS vydal 13. februára 2006. Medicare zdravotnú poisťovňu, a. s. zapísali v obchodnom registri 9. marca 2006. Avšak od 12. apríla 2006 zakladateľ zmenil jej názov na Union zdravotná poisťovňa, a. s, konštatuje sa v správe ÚDZS.
Dňa 5. mája 2006 ÚDZS doručili žiadosť spoločnosti Across Finance a. s. na vykonávanie verejného zdravotného poistenia pre Národnú zdravotnú poisťovňu, a. s. Dňa 30. júna 2006 táto spoločnosť svoju žiadosť stiahla. Konanie vo veci zastavili.
ÚDZS sledoval vývoj finančnej situácie zdravotných poisťovní. Zameral sa na platobnú schopnosť, vývoj záväzkov a pohľadávok, ďalej monitorovanie príjmov a výdavkov a aj podkladov na mesačné prerozdelenie poistného. Predmetom sledovania bolo aj dodržiavanie určených termínov, forma, rozsah a úplnosť zasielaných dokladov.
Ak sa zistil nesúlad so zákonnými ustanoveniami, tak v nadväznosti na ich charakter to ÚDZS riešil formou dohľadu na diaľku, prípadne v rámci prebiehajúceho výkonu dohľadu na mieste.
V prvom polroku 2006 sa skončili dva dohľady nad zdravotnými poisťovňami na mieste, začaté koncom roka 2005. V súlade s plánovanými výkonmi dohľadu v roku 2006 ÚDZS vykonal 16 dohľadov na mieste, z ktorých dva neskončili do 31. decembra 2006, píše sa vo výročnej správe.
Autor: zh

Beata
Balogová
