Harabin dnes vyhlásil, že zrušenie súdu, ktorý sa zaoberá korupciou a organizovaným zločinom, sa možno pokúsi presadiť na Ústavnom súde.
Harabin kritizoval Špeciálny súd ešte pred jeho vznikom v roku 2004, s jeho zámerom súd zlikvidovať však nakoniec okrem opozície nesúhlasil ani predseda vlády Robert Fico (Smer-SD).
Minister chcel pred časom zrušiť Špeciálny súd k 1. aprílu. Vo vládnej koalícii však nebola politická vôľa na tento krok. "Pre mňa je naďalej nepredstaviteľné a nie v súlade s ústavou, že sudcovia ŠS sú závislí od previerok NBÚ," uviedol minister Harabin svoj hlavný dôvod, pre ktorý by zrušil ŠS. Podľa Harabina previerky môže riaditeľ NBÚ, ktorý je vždy politickým nominantom, sudcom odňať. Zároveň je podľa ministra spravodlivosti nepredstaviteľné, že previerky sú založené na neoverených informáciách tajnej služby, polície a vojenskej kontrarozviedky. "Takýto systém závislosti sudcu od policajnej previerky sa v žiadnom štáte EÚ nepripúšťa," povedal minister.
Minister, ktorého do funkcie nominovala koaličná ĽS-HZDS, okrem toho kritizoval aj to, že špeciálni sudcovia majú v porovnaní s ostatnými sudcami vyššie platy.
Vznik Špeciálneho súdu presadil jeden z Harabinových predchodcov Daniel Lipšic (KDH). Jeho novým predsedom sa od apríla stal Michal Truban, ktorý vo funkcii nahradil Igora Králika.
Nový predseda Špeciálneho súdu v Pezinku Michal Truban nevylučuje možnosť, že by sa ŠS presťahoval z Pezinka do Banskej Bystrice. O tejto možnosti sa vyjadril na dnešnom brífingu na ŠS v Pezinku po stretnutí s ministrom spravodlivosti Štefanom Harabinom. "Zatiaľ sú to však špekulácie," povedal novinárom Truban. Nateraz sa ale bude M. Truban snažiť o zachovanie rovnocenného pracoviska ŠS v Banskej Bystrici. "Ministrovi som predložil argumenty, na základe ktorých by bolo dobré ponechať pracovisko v Banskej Bystrici a on to akceptoval," povedal. Minister Harabin spolu s M. Trubanom však chce hľadať vhodné riešenie, aby nedošlo k zvyšovaniu prostriedkov z rozpočtu na chod pracoviska v Banskej Bystrici. "Mám pripravené nejaké alternatívy a vstúpil som aj do rokovania s príslušnými štátnymi inštitúciami, ktoré by mohli prichádzať do úvahy ako budúce pracovisko ŠS," uviedol Truban.
Špeciálny súd riešil od svojho vzniku viacero veľkých prípadov. Doživotné tresty napríklad súd udelil v prípade vrážd spojených s tunelovaním skrachovanej Devín Banky, 15-ročné, no zatiaľ neprávoplatné rozsudky si odniesli napríklad bývalí majitelia skrachovaných nebankových spoločností Horizont Slovakia a BMG Invest. Ich krach pripravil desaťtisíce ľudí o spolu miliardové úspory.
aktualizované 17:23
Autor: zh

Beata
Balogová
