Bratislava 4. apríla (ČTK) - O rušení deviatich údajne nepotrebných nemocníc rozhodne podľa ministerstva zdravotníctva rebríček kvality, ktorý zostavila najväčšia zdravotná poisťovňa - VšZP. Ministerstvo zdravotníctva odporučí, aby poisťovne málo efektívnym zariadeniam v budúcnosti nepreplácali náklady na liečbu, povedala novinárom jeho hovorkyňa Silvia Balázsiková.
Riaditelia nemocníc, ktoré sa podľa zverejnených informácií ocitli na zozname zbytočných poskytovateľov zdravotnej starostlivosti, sa bránili, že v rebríčku kvality VšZP neskončili medzi najhoršími. Rebríček poisťovňa zostavila podľa ohlasov svojich klientov, ako boli spokojní so službami, ktoré im nemocnice ponúkli. Okrem toho posudzovala VšZP napríklad aj čas, za ktorý dokážu nemocnice pacientov vyliečiť, či počet prípadov, končiacich úmrtím. Tieto rebríčky však poisťovňa zatiaľ nezverejnila.
"Môžu prejsť na iný spôsob financovania, alebo môžu byť transformované na sociálne zariadenia," povedala o možnostiach nemocníc, ktorým už zdravotné poisťovne neponúknu zmluvy, Balázsiková.
Riaditeľ Juraj Vivoda z nemocnice v Modre, ktorá by podľa neoficiálneho zoznamu mala taktiež zaniknúť, oponoval, že minimálne zmena na sociálne lôžka je tento rok nereálna. "Návrh na dotáciu sa podáva niekedy v septembri až októbri a prvé peniaze na ďalší rok prídu až koncom marca," povedal Vivoda, ktorý má s financovaním sociálnych lôžok skúsenosti.
Odkiaľ by nemocnice mali získať peniaze na sociálne lôžka, určené najmä pre starších a dlhodobo nevládnych ľudí, nepovedali zatiaľ ani ministerstvá zdravotníctva a sociálnych vecí. Nemocnice, ktorých by sa mala dotknúť rušenie, pritom hospodárili podľa odhadov odborníkov z pracovného tímu bývalého ministra zdravotníctva Rudolfa Zajaca s viac než pol miliardou korún.
Nemocnice by podľa ich riaditeľov mohli získať ešte peniaze od štyroch súkromných zdravotných poisťovní, ktoré sa nemusia stotožniť s rebríčkom kvality štátnej VšZP. Približne dve tretiny s deväťdesiat miliardového rozpočtu slovenského zdravotníctva však naďalej ovládajú dve štátne poisťovne a nemocniciam platby od súkromných poisťovní zrejme nebudú stačiť. Dlhodobým východiskom vraj nie je ani možnosť liečiť pacientov naďalej bez zmlúv so zdravotnými poisťovňami. Tie totiž musia preplatiť náklady za neodkladné ošetrenie, napríklad bolestivých a zdravie ohrozujúcich zranení, či ochorení.
Ministerstvo zdravotníctva predloží materiál, podľa ktorého by sa pri rušení nemocníc malo postupovať, do konca apríla, povedala Balázsiková. Práve dovtedy malo ministerstvo navrhnúť, ako chce v rezorte šetriť, čo bolo podmienkou pre ďalšie zvýšenie zdrojov zdravotníctva. Premiér Robert Fico totiž sľúbil, že presadí, aby štát počas celého roka platil za svojich poistencov, napríklad dôchodcov, odvody vo výške päť percent z priemernej mzdy. Ak sa tak nestane, od mája bude štát platiť už len štyri percentá, rovnako ako v minulosti.
Minister zdravotníctva Ivan Valentovič najprv navrhol zástupcom nemocníc a ich prevádzkovateľom, aby sa dohodli, kde zrušia približne 6500 nadbytočných lôžok. Tí však ministrov plán odmietli.
Približne stovka slovenských nemocníc by tento rok mala hospodáriť spolu s necelými 23 miliardami korún, čo je asi o štyri miliardy Sk viac, než vlani.
grm prl