Uvádza sa to v rozhodnutí predsedu NR SR z 3. apríla 2007.
Ako pre TASR uviedol Paškov hovorca Jozef Plško, predseda parlamentu rozhodol na základe kontroly prezenčných listín, záznamov o výsledkoch hlasovaní, ako aj skutočnosti, že sa dotyční poslanci neospravedlnili. "Jedna vec je legitímna obštrukcia, druhá vec je dodržiavanie rokovacieho poriadku a s tým súvisí aj jasné ospravedlnenie, či neospravedlnenie neúčasti," uviedol Paška pre TASR.
Z 25 poslancov, ktorí sa nezúčastnili na poslednom rokovacom "poldni" bolo 23 opozičných.
"Z mojej strany to nebola obštrukcia, bol som na ošetrení u lekára. Doklad predložím po sviatkoch," reagoval jeden z neprítomných poslancov, Peter Gabura (KDH). "Nešlo o obštrukciu, mala som osobné dôvody," uviedla aj Jarmila Takáčová z SDKÚ-DS. O svojej neospravedlnenej neúčasti sa dozvedela z TASR. "Nebolo to bezdôvodné, keď sa vrátim do Bratislavy, budem to riešiť," dodala.
Problémy s uznášaniaschopnosťou parlamentu sa začali už 29. marca, v predposledný rokovací deň ôsmej schôdze. Pri hlasovaní o novele Občianskeho zákonníka z dielne Daniela Lipšica (KDH) poslanci neschválili pristúpenie k tretiemu čítaniu o novele ihneď.
Poslankyňa Katarína Tóthová (ĽS-HZDS) uviedla, že v takomto prípade podľa rokovacieho poriadku možno znovu hlasovať až o 24 hodín a navrhla zaradiť hlasovanie na úvod májovej schôdze parlamentu. Opozícia zareagovala obštrukciou, a keďže sa neprezentoval dostatočný počet koaličných poslancov, parlament nebol schopný o Tóthovej návrhu rozhodnúť.
Podpredseda NR SR Miroslav Číž preto prerušil rokovanie s tým, že schôdza bude pokračovať na druhý deň, 30. marca o 9.00 hod. "Chcem upozorniť aj vážených kolegov z opozície, že v zmysle rokováku budem veľmi rád, keď mi každý doručí ospravedlnenie svojej neúčasti," upozornil vtedy Paška. Napriek tomu časť poslancov neprítomnosť neospravedlnila. Parlament napokon Lipšicovu novelu neschválil. df vs