Bratislava 5. apríla (TASR) - Slovenská národná galéria v Esterházyho paláci dnes predstavila ricordi, čiže kópie renesančných umeleckých diel Michelangela a Raffaela pod názvom 100 talianskych kresieb 17. storočia. Výstava je zostavená zo zbierky Antonína Martina Lublinského vo Vedeckej knižnici v Olomouci.
Výstava predstavuje takmer 400 kresieb, z toho je 100 pasportovaných kresieb a tri albumy so sto kresbami. Z tematického hľadiska sú jej ťažiskom štúdie figurálnych kompozícií ale i dobovo frekventované kópie antických sôch. Autori reprezentujú talianske umelecké centrá Rím, Florenciu a Benátky. Z florentského okruhu boli napríklad vybrané práce Bernardina Pocettiho, Jacopa da Empoli, z rímskeho ide o kresby Gianlorenza Berminiho, Pietra da Cortona a Andreu Sacchiho. Spojnicu medzi Florenciou a Rímom tvorí výber z kresieb Agostina Ciampelliho.
"Museli sme rešpektovať veľmi citlivý materiál, ktorému veľmi škodí svetlo. Verím, že aj návštevníci tejto výstavy budú náš zámer čo najmenej ublížiť vzácnym kresbám, rešpektovať," povedal kurátor výstavy Milan Togner. "Zbierka, ktorú ponúkame návštevníkom ponúka pohľad na funkcie barokovej kresby, ktoré siahajú od študijnej skice podľa modelu, cez kópie vplyvného vzoru, predlohy pre ďalšiu maliarsku realizáciu až po autonómnu umeleckú kresbu, doceňovanú ako zberateľský artikel," dodal na záver prezentácie kurátor Togner. Česká republika má v úlohe kurátorky zastúpenie v osobe Martiny Kostelníčkovej z Olomouca.
Výstava bude návštevníkom k dispozícii denne okrem pondelka od 10. do 17.30 h. Potrvá do 24. júna.
Zberateľom výnimočne uceleného súboru vystavených kresieb bol vzdelaný teológ, kanonik olomouckého kláštora augustiniánov, ale predovšetkým maliar, autor oltárnych a závesných obrazov Antonín Martin Lublinský (1636 - 1690).
Milan Togner bol dlhé roky zamestnancom Štátnych reštaurátorských ateliérov v Levoči. Publikoval mnohé vedecké štúdie na tému Stredoveké umenie na Slovensku. Momentálne pôsobí na Palackého univerzite v Olomouci ako profesor dejín umenia.