Bratislava 6. apríla (ČTK) - Celkové priemerné mesačné mzdy lekárov v nemocniciach sa vlani zvýšili asi o 3000 korún na 34.585 Sk. Zdravotným sestrám plat podľa Národného centra zdravotníckych informácií narástol v porovnaní s rokom 2005 približne o 1800 korún na 16.382 Sk, pričom Slováci vlani v priemere zarábali asi 18.200 korún. Podľa zdravotníckych odborárov, ktorí práve pred rokom začali niekoľkotýždňový štrajk za vyššie mzdy, je to však naďalej málo.
Značnú časť príjmov totiž tvoria podľa odborárov príplatky za stovky hodín nadčasov, ktoré lekári strávia v práci počas víkendových a nočných služieb. Mnohí zdravotníci preto odchádzajú za lepšími podmienkami do zahraničia a slovenských pacientov už čoskoro nebude mať kto liečiť, varovali v minulosti odbory.
Tento rok požadujú lekárski odborári nárast platov o 30 percent. Menší Lekársky odborový zväz (LOZ), ktorý organizoval vlaňajší štrajk, očakáva, že peniaze pre zdravotníkov zabezpečia riaditelia nemocníc. "Zatiaľ sme sa nedohodli," povedal o rokovaní s riaditeľom bratislavskej fakultnej nemocnice predseda LOZ Marian Kollár. Rovnako ako väčší Odborový zväz zdravotníctva a sociálnych služieb aj zástupcovia LOZ už skôr vyhlásili, že sú pripravení svoje požiadavky opäť presadiť aj prostredníctvom protestov.
Riaditelia nemocníc a aj ministerstvo zdravotníctva však opakovane pripustili zvýšenie platov len o deväť percent. Na vyšší nárast miezd podľa nich chýbajú peniaze, hoci nemocnice by tento rok mali hospodáriť asi s 23 miliardami korún, čo je približne o štyri miliardy Sk viac než vlani. Zdravotnícke zariadenia totiž boli na konci minulého roka v takmer sedemmiliardovej strate. Prispelo k nej aj vlaňajšie zvýšenie miezd zdravotníkov, s ktorým riaditelia po štrajku súhlasili aj napriek tomu, že naň nemali zdroje.
Vlani štrajkovali zdravotníci asi v dvadsiatke spomedzi z približne stovky slovenských nemocníc. Protesty zasiahli najmä fakultné nemocnice, ktoré sú najväčšie. Zdravotníci najprv odmietali liečiť úrazy a ochorenia, ktoré nevyžadovali okamžité ošetrenie, a neskôr časť z nich odmietala nastupovať na služby na pohotovosti. Štrajk utíchol pred júnovými parlamentnými voľbami po tom, ako sa fakultné nemocnice dohodli na 20-percentom raste miezd a ostatné nemocnice na osempercentnom zvýšení platov zdravotníkov.
grm fab boa