Bratislava 7. apríla (TASR) - Pedagógovia stredných škôl považujú nedávnu maturitu za stresujúcu a vyčerpávajúcu pre žiakov aj učiteľov. A keďže v tomto roku sa maturovalo po novom, stres bol oveľa väčší.
Neistotu na strane pedagógov potvrdil riaditeľ Gymnázia V.P. Tótha v Martine Marián Štefko, kde maturovalo 189 štvrtákov. "Keďže koncepciu maturitných testov učitelia nepoznali dopredu, boli veľmi neistí a v strese. Každý pedagóg si totiž do určitej miery upravuje vyučovací proces, kladie dôraz na iné," dodáva Štefko.
Externá časť a písomná forma internej časti z cudzieho jazyka trvala 165 minút. Najskôr maturanti vypĺňali dve hodiny test, po 45- minútovej prestávke písali slohovú prácu. Na ňu mali 60 minút. Rozpačito sa pedagógovia stavajú k dvom úrovniam obtiažnosti, ktorú si maturant zvolil sám.
Podľa riaditeľa Obchodnej akadémie v Bardejove Miroslava Vančíka je v súčasnosti zbytočné deliť jazykové testy na ľahšie (B) a ťažšie (A), keď ich výsledky vysoké školy nezohľadňujú. "Mali by opodstatnenie, keby výsledky náročnejšieho Áčka akceptovali vysoké školy miesto svojho prijímacieho jazykového testu. Ale deti v tom nevidia prínos, a tak si radšej volia jednoduchší test B a sústredia sa na doučovania a následne prijímačky," argumentuje Vančík.
Viacero pedagógov si tiež myslí, že testy z cudzích jazykov úrovne A boli pre študentov stredných škôl príliš náročné, akoby boli robené špeciálne len pre žiakov bilingválnych gymnázií.
Podľa Štefka boli správne odpovede anglických testov nejednoznačné, podobné skúsenosti mali na Gymnáziu L. Novomeského v Bratislave s francúzštinou. "Aj kľúč správnych odpovedí generálnej skúšky zo slovenčiny bol nejasný," dodáva riaditeľ bratislavského gymnázia Norbert Kyndl.
Spoločným problémom zrejme všetkých riaditeľov škôl bolo zabezpečenie vyučovacieho procesu počas maturít vo zvyšných triedach. "Pri slovenčine sme mali desať maturitných skupín. Na zabezpečenie dozoru v tých triedach a pokoja na chodbách sme potrebovali 25 pedagógov," dodáva Karol Müller, riaditeľ Strednej priemyselnej školy v Brezne, kde maturovalo 145 žiakov.
Učitelia, riaditelia i maturanti sa však zhodli na tom, že osem maturitných dní bolo pre nich mimoriadne únavných a náročných a že systém by sa mal zjednodušiť. "Akákoľvek skúška je pre dospelého, ale aj dieťa stres a maturita v tom nie je výnimkou," hovorí Eva Smiková z Výskumného ústavu detskej psychológie a patopsychológie. Zároveň dodáva, že zmenený systém určite zneistil aj učiteľov, a to deti vycítia.
Podľa Štátneho pedagogického ústavu (ŠPÚ), ktorý Ministerstvo školstva SR požiadalo o analýzu maturít, boli maturity v tomto roku zjednodušené tým, že sa znížil počet predmetov o povinný prírodovedný predmet. "Čo bolo navyše, je generálna skúška novej maturitnej skúšky zo slovenčiny a z vyučovacích jazykov národnostných menšín, čo nebolo súčasťou maturitnej skúšky, aj keď časovo nasledovala po maturitnej skúške," konštatoval námestník Úseku merania výsledkov vzdelávania ŠPÚ Vladimír Repáš.