Žilina 8. apríla (ČTK) - Ťukanie na čelo, výčitky, mrazivé pohľady. I takto vyprevádzajú stovky Sloveniek svojich manželov či partnerov, ktorí prepadli paintballu. Nechápu, prečo sa dospelí chlapi navzájom ostreľujú guľôčkami, ktoré sú naplnené farbou. Tí sa bránia, že si pri paintballe zvyšujú kondičku. S protivníkmi sa totiž nielen ostreľujú, ale i naháňajú. Navyše sa vraj môžu aspoň na chvíľu vrátiť do detstva, keď sa hrali na vojakov, kovbojov či indiánov.
"Nebol som vojak, nikdy som neschvaľoval vojnové konflikty. Pravdepodobne je to však aj spoločnosťou a tradíciami, že ako chlapec som sa i ja hral na vojaka, indiána či kovboja. Mám k tomu nostalgický vzťah, pri paintballe sa znovu tak trochu stávam malým chlapcom," povedal ČTK 32-ročný Peter z Nových Zámkov.
Podľa internetovej stránky Slovenského paintballového zväzu je na Slovensku v súčasnosti necelá päťdesiatka ihrísk určených na tento šport. Na jeho počiatku vraj stáli americkí kovboji, ktorí značkovali dobytok za pomoci pištolí s guľôčkami naplnenými farbivom. Časom sa začali údajne zo zábavy takto značkovať i ľudia. V osemdesiatych rokoch minulého storočia sa tento šport rozšíril v Spojených štátoch a Kanade. Neskôr sa dostal do Európy a Japonska.
"Veľa ľudí na Slovensku si ešte stále myslí, že je to nejaká militantná zábava. V skutočnosti je to dobrý adrenalínový šport, pri ktorom sa človek vybehá do sýta. Láka hlavne mužské pohlavie, ktoré je dosť súťaživé," povedal ČTK Vladimír Lalik z jedného z bratislavských paintballových ihrísk.
Zahrať si vraj chodia hlavne partie kamarátov od 25 do 35 rokov. Pomaly sa rozbiehajú aj firemné akcie. Trojhodinová hra podľa Lalika vyjde na 500 až 600 korún. V cene je započítané aj zapožičanie výstroja. V tom nesmie chýbať špeciálna maska, ktorá chráni hlavu vrátane očí a nosa. Hráč sa nezaobíde ani bez "pušky", takzvaného značkovača, z ktorého sa vystreľujú guľôčky. Tie sú naplnené farbou, ktorá sa dá po zásahu ľahko umyť vodou.
"Ideálne je, aby mal hráč oblečené aspoň dve vrstvy pevnejšieho oblečenia. Nesmie byť toho veľa, aby sa extrémne nepotil. Dôležitá je pevná obuv. Pri hre sa veľa behá, nastávajú rýchle zvraty a v teniskách hrozí podvrtnutie členka," dodal Lalik.
Aj priaznivci paintballu na Turci vraj tento šport považujú predovšetkým za skvelú zábavu. Najväčší záujem býva cez víkendy a v letných mesiacoch. "Väčšinou chodia muži. Máme aj ženy, ale je to tak v pomere 1 ku 50," povedal Martin Matejík, ktorý má na starosti paintballové ihriská vo Valči a v Rakove neďaleko Martina.
Podľa neho paintball na Slovensku nebude iba módnou vlnou, ktorá časom opadne. Vždy sa vraj nájde skupina ľudí, ktorí si budú chcieť odpočinúť práve pri ostreľovaní farebnými guľôčkami.
Ivan Matejička fil boa