Bratislava 8. apríla (ČTK) - ČTK to povedal hovorca slovenských moslimov Chiboub Hidbani. Dodal, že po ostrých diskusiách o novom prísnejšom zákone pre registráciu cirkví sú ľudia menej ochotní moslimov podporiť.
Menšie cirkvi a náboženské spoločnosti majú možnosť zaregistrovať sa za platných, menej prísnych podmienok, do konca apríla; od mája by mal kritériá sprísniť nový zákon. Dovtedy sa zrejme stihne zaregistrovať ešte Bahájske spoločenstvo, ktoré má vo svete najviac veriacich v Indii. Šancu má aj Cirkev kresťanské spoločenstvá.
Na Slovensku žije necelých päťtisíc moslimov. Na to, aby sa mohli oficiálne zaregistrovať, a získať tak napríklad právo na štátne platy pre svojich duchovných či možnosť vyučovať ich náboženstvo na školách, by museli podľa súčasného zákona získať najmenej 20.000 podpisov sympatizantov. Od mája by však k podpisom museli priložiť aj čestné vyhlásenia, že podpísaný je členom cirkvi.
Moslimovia síce nedávno rozbehli podpisovú akciu na registráciu, podľa Hidbaniho ju však už zastavili. Hidbani ČTK povedal, že po diskusiách o novom zákone, ktorý je podľa slovenských moslimov namierený práve proti nim, sa im už ťažko zbierali podpisy. "Ľudia sú už viac hákliví. Ľudia už podozrievajú a úplne inak reagujú," povedal hovorca. Nevylúčil však, že komunita sa možno v budúcnosti obráti na Ústavný súd, alebo bude za oficiálne uznanie na Slovensku lobovať v Bruseli.
Autori zákona, poslanci Ján Podmanický (Smer-SD) a Ľudmila Mušková (ĽS-HZDS), tvrdili, že sprísnenie podmienok má zabrániť registrácii účelovo vzniknutých či "recesistických" skupín. Nový zákon, ktorý podporili takmer všetci poslanci parlamentu, ešte musí odobriť prezident.
Na cirkevnom odbore ministerstva kultúry, ktoré o registráciách rozhoduje, sú podľa jeho šéfa Jána Jurana dva návrhy na registráciu. Zatiaľ čo Bahájske spoločenstvo podľa neho zrejme podmienky splní, Cirkvi kresťanské spoločenstvá sa možno registrácia napriek vyše 20.000 podpisom nepodarí. "Podľa nášho názoru nenaformulovali presne znenie petičného hárku," povedal Juran ČTK. Evanjelikálne spoločenstvo tak zrejme bude musieť podpisy zbierať odznova.
Ďalšie návrhy na registráciu od diskusie o novom zákone na odbor podľa Jurana neprišli. "Nie je však vylúčené, že v priebehu apríla ešte niečo príde," povedal.
Na Slovensku pôsobí sedemnásť registrovaných cirkví, najväčšia z nich je rímskokatolícka cirkev, ku ktorej sa podľa posledného sčítania ľudu hlásili vyše dve tretiny obyvateľstva.
Od zvrhnutia komunizmu v roku 1989 ministerstvo zaregistrovalo dve cirkvi: Svedkov Jehovových a mormónsku Cirkev Ježiša Krista Svätých neskorších dní. Štát na činnosť cirkví ročne prispieva asi 900 miliónmi korún.
Pavol Kubík fil boa