SME

Deti majú problémy s očkovaním proti tuberkulóze

Bratislava 9. apríla (ČTK) - Slovenskí novorodenci v posledných rokoch horšie znášajú očkovanie proti tuberkulóze (TBC). Z raniek po injekcii často vznikajú hnisavé vriedky a zväčšujú sa im aj uzliny, ...

Bratislava 9. apríla (ČTK) - Slovenskí novorodenci v posledných rokoch horšie znášajú očkovanie proti tuberkulóze (TBC). Z raniek po injekcii často vznikajú hnisavé vriedky a zväčšujú sa im aj uzliny, napríklad v podpazuší. Ich liečba potom brzdí očkovanie proti ďalším chorobám, povedala ČTK lekárka Jaroslava Orosová. Neznamená to však podľa nej, že s očkovaním proti TBC by sa malo úplne prestať. Ide totiž o ťažko liečiteľnú chorobu, ktorá pacientov trápi dlhé roky.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

"Sťažujú sa aj rodičia, ktorí sú nespokojní, že ich deti musia byť ošetrované v takom včasnom veku," povedala Orosová o negatívnych následkoch očkovania. Injekciu proti tuberkulóze totiž deti dostávajú v prvom týždni po narodení. S nepriaznivými následkami sa preto musia vyrovnávať vo veku niekoľkých týždňov. "Žiadali sme nejaké riešenie problému, ale zatiaľ sme sa k nemu nedopracovali napriek tomu, že na to opakovane upozorňujeme," poznamenala lekárka. Práve v jej ordinácii končí najviac detí s komplikáciami po očkovaní na Slovensku, dodala.

SkryťVypnúť reklamu

Vyšší výskyt komplikácií zaznamenali slovenskí lekári od polovice roka 2004. Odvtedy sa začala používať vakcína vyrábaná v Dánsku. Jej výrobca je v súčasnosti jediným v Európe, a preto ju nemožno nahradiť, dodala Orosová.

Zrušiť očkovanie by však podľa nej ohrozilo ľudí, a to aj napriek tomu, že Slovensko patrí ku krajinám s najnižším výskytom tuberkulózy na svete. "Stále sa bojíme toho, že máme v blízkosti Ukrajinu a Rusko, kde sú ťažko liečiteľné kmene tuberkulóznych baktérií," pripomenula Orosová. Rizikom súčasnosti je podľa nej zvýšený pohyb ľudí medzi štátmi, ktorý vzrástol po otvorení hraníc. Migrácia môže prispieť k tomu, že sa na Slovensko dostane infikovaný človek a chorobu bude šíriť ďalej. "Je pri tom vysoko nákazlivá," upozornila lekárka, ktorá videla ničivé následky šírenia chorôb napríklad počas pobytov v Afrike.

SkryťVypnúť reklamu

Voľbu Slovinska a ďalších európskych krajín, ktoré sa rozhodli celoplošné očkovanie zastaviť, preto neodporučila. Lepšou je podľa Orosovej snaha Česka. Naši západní susedia v súčasnosti polovicu detí neočkuje krátko po narodení, ale neskôr. "Majú dve skupiny detí, aby si porovnali výskyt komplikácií," dodala Orosová.

Ťažkosti deťom spôsobuje aj nesprávny spôsob očkovania. "Koža novorodenca je veľmi tenučká a vakcína musí byť vpichnutá presne do pokožky a keďže novorodenec sa hýbe, často sa stane, že injekcia nie je správne podaná," dodala odborníčka. Preto by podľa nej injekcie s vakcínou proti tuberkulóze mala vpichovať sestra s potrebnými skúsenosťami a nie niekoľko zdravotníkov.

Sťažnosti na nepriaznivé účinky vakcíny proti tuberkulóze zaznamenal aj Štátny ústav pre kontrolu liečiv. Presné údaje však nemá k dispozícii. Úrad verejného zdravotníctva zaznamenal vlani 207 nepriaznivých ohlasov na vakcíny proti TBC, čo je asi 90 percent zo všetkých hlásených ťažkostí po očkovaní, povedala lekárka Jarmila Lančová z úradu.

SkryťVypnúť reklamu

Nepriaznivé reakcie po vpichnutí vakcíny proti tuberkulóze brzdia podľa Orosovej ďalšie očkovania, napríklad proti tetanu, obrne, či žltačke. Na druhej strane, tuberkulóza usmrtí v Európe s asi 700 miliónmi obyvateľov ročne približne 66.000 ľudí, povedala už skôr Darina Sedláková zo Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO).

grm boa

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu
  2. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  3. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  4. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  5. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  6. Wellness v prírode: máme tip, kde si na jar najlepšie oddýchnete
  7. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár
  8. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur
  1. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  2. E-recept, evolúcia v zdravotnej starostlivosti
  3. Leťte priamo z KOŠÍC a dovolenkujte na najkrajších plážach
  4. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  5. Výlet 2 v 1: Jednou nohou na Slovensku, druhou v Rakúsku
  6. Ahoj, TABI! Kto je záhadný digitvor?
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  8. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  1. Fellner otvorene: Manželka mi vyčítala, že zo mňa nič nemá 19 066
  2. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár 17 926
  3. Do utorka za vás uhradia polovicu exotickej dovolenky 16 546
  4. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur 10 955
  5. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu 10 434
  6. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové? 10 424
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur 7 936
  8. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe 5 527
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Sportnet

Carlos Alcaraz.

S turnajom sa lúči aj maďarský tenista Fábián Marozsán.


TASR
Miroslav Benko (vpravo) spolu s Viktorom Pečovským.

Miroslav Benko oslavuje 50 rokov.


Danielle Collinsová.

Jej súperkou bude kazašská tenistka Jelena Rybakinová.


TASR
Viliam Čacho.

Vypočujte si piatkovú časť denného športového podcastu portálu Sportnet.sk, v ktorom si zhrnieme to najdôležitejšie, čo sa udialo v športovom svete.


SkryťZatvoriť reklamu