Kremnica 9. apríla (ČTK) - Napriek tomu, že Slovensko zavedie euro najskôr začiatkom roka 2009, v Kremnickej mincovni sa na výrobu mincí tejto meny pripravujú už v súčasnosti. Firma vyrába polotovary euromincí pre zahraničného zákazníka, rekonštruuje budovy a celkové investície vrátane technológií by mali v priebehu nasledujúcich dvoch rokoch dosiahnuť 150 miliónov korún. Na začiatok by mala mincovňa vyraziť približne 400 miliónov kusov euromincí, povedal ČTK riaditeľ mincovne Vlastimil Kalinec.
"Podľa informácií z Národnej banky Slovenska sa uvažuje v prvej razbe s počtom 74 kusov mincí na obyvateľa," povedal Kalinec. Toto množstvo je menšie ako v starých členských štátoch únie, pretože je ťažké vopred odhadnúť, koľko mincí sa z týchto krajín dostane na vyše pätmiliónové Slovensko, dodal.
Mincovňa v Kremnici je schopná ročne vyrobiť približne miliardu mincí. Eurocenty a eurá pre Slovenský trh preto zvládne vyrobiť približne za pol roka, razba novej meny by sa mala začať v lete 2008. Pravdepodobne poslednú emisiu korún vyrobia v tomto roku, keď pripravia približne 50 miliónov kusov mincí najmä nižších hodnôt. V súčasnosti už sú nachystané na razbu platničky pre dvojkoruny, raziť sa budú aj koruny a 50-halierniky. "V tomto roku budeme raziť slovenské mince aj pre rok 2008, aby sme sa mohli v budúcom roku venovať najmä príprave na výrobu eura," vysvetlil Kalinec.
V Kremnickej mincovní budú podľa jej riaditeľa pravdepodobne likvidovať aj súčasné obeživo. Kovy získané roztavením korún a halierov sa však pre výrobu novej meny používať nebudú. Naše súčasné mince sú okrem desaťkorunáčok vyrobené z ocele, eurocenty a eurá si vyžadujú špeciálne zliatiny kovov.
Kremnickú mincovňu založili v 14. storočí a dodnes bez prerušenia vyrába mince, medaile a šperky. Okrem razby domácej meny dodáva mince takmer do celého sveta. V súčasnosti napríklad vyrábajú 300-miliónovú sériu do Thajska, pripravujú dodávku mincí pre Paraguaj. Podnik exportuje vyše 90 percent svojej produkcie obehových mincí.
Vlastimil Rezek boa