Ako uviedla Libuša Orgoníková z Regionálnej rozvojovej agentúry v Senici , ktorá projekt realizuje, kniha bude vydaná v slovenskom aj nemeckom jazyku. Dielo je už takmer hotové. Orgoníková popísala, že jedlá od Rakúšaniek sa vyznačujú hojnosťou sladkých prísad a prevahou ovocných jedál z cesta či ryže. V polievkach podľa nej nie sú typické zásmažky, aké zväčša používajú gazdinky u nás doma. Slovenky do spoločnej knihy vybrali prívarky na viacero spôsobov, ktoré sa často varia na Záhorí. Zaradili do nej aj tradičnú kapustnicu či vianočnú hríbovú omáčku so smotanou. Publikácia už dostala názov – Recepty, ktoré voňajú až k susedom. Bude obsahovať dovedna 50 receptov.
Orgoníková dodala, že prvou časťou projektu, ktorý sa začal v januári a trval do 13. februára, bol psychotréning zúčastnených žien. Jeho cieľom bol nácvik komunikačných schopností, pravidiel vystupovania v spoločnosti a metód posilňovania sebavedomia. Účastníčky boli zväčša vo veku 40 rokov vykonávajúce aktivačné práce v Slovenskom červenom kríži.
Projekt je z prevažnej časti financovaný z programu Interreg III medzi Slovenskom a Rakúskom, príspevok získal aj zo štátneho rozpočtu. Náklady sú vyčíslené na 20-tisíc eur.
sg;bl;zd;pu